ilginc

Üretilişinin 130. Yılını Kutlayan Aspirin Hakkında Hiç Bir Yerde Duymadığınız 15 İlginç Bilgi

1. Mucidi Alman kimyager Felix Hoffmann’dır. İlacın özünü söğüt ağaçlarında bulunan doğal bir madde olan “salici” olşturmaktadır.

2. Aspirin 1950 yılında dünyanın en çok satılan ilacı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmıştır.

3. Aspirin hala sırları tamamen çözülememiş bir ilaçtır. Bu ilaç üzerine her yıl ortalama 3500 bilimsel makale kaleme alınmaktadır.

4. Isıya karşı oldukça dayanıklı bir ilaçtır. Kaynama eşiği 135 derece civarındadır.

5. Pek çok hastalığa iyi gelen mucizevi bir ilaç sayılan Aspirin tabletlerinden her yıl 100 milyar adet üretilmektedir.

6. Aspirin 50’den fazla hastalığın iyileşmesinde önemli rol oynamaktadır.

7. Her gün düşük dozlarda alınan aspirin felç geçirme riskini minimuma indirmektedir.

 

8. Aspirin düzenli kullanıldığında, şeker hastalarındaki kalp rahatsızlığı riskini azaltmaktadır.

9. 2011 yılında yapılan bir deney, günlük olarak alınan iki Aspirin’in yüksek kolon kanseri riski taşıyan insanlarda bu riski %63’e kadar azalttığı kanıtlanmıştır.

10. Koparılmış ve solmuş bitkilerin suyuna aspirin karıştırıldığında, bitkilerin yaşam süresi uzamaktadır. Bunun sebebi içinde bulunan ve bitkilerin savunma sistemini güçlendiren salisilik asittir.

11. Aspirinle yapılan maskeler yüze uygulandığında cildi beyazlatmaktadır. Bunun için yapmanız gereken tek şey bir miktar suya birkaç tablet atarak macun kıvamına getirmek ve 10-15 dakika yüzünüzde bekletmektir.

12. Aspirin, sivrisinek ve arı sokmalarının yarattığı iltihaplanmaya da oldukça iyi gelmektedir. Yalnızca hasarlı bölgeyi ıslatın ve Aspirin tabletini kızarıklıkların üstüne sürtün.

13. Uzun süre klorlu havuz sularında yüzmek, insanların saç rengi üzerinde olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. 8-10 adet aspirini sıcak suda çözüp saçlarınıza uygulamak ve 10-15 dakika sonra durulamak saçlarınıza eski rengini kazandıracaktır.

 

14. Aspirin’in beynimiz için de faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle yaşlı insanlarda karşılaşılan hafıza yitimini azalttığı bilinmektedir.

,

15. Geçtiğimiz yüzyılda Güney Afrika’da yaşanan yüksek enflasyon döneminde Aspirin para birimi olarak kullanılmıştır. Söylenene göre o dönemde insanların birbirine para üstü yerine birkaç tablet aspirin vermesi alışıldık bir durummuş.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı