Top 10 En İlginç Shakespeare Ölümleri

[ad_1]

Bard genellikle güzel ayeti ve oyunlarında yer alan romantizm ve fantazinin tasvirleri için övgüyle karşılanır. Ancak, karakterlerine yüklediği korkunç ve yaratıcı ölümlerle de aynı derecede ünlü. Bazıları tarih veya efsaneden alınmış, bazıları Shakespeare’in kendi hayal gücündendir. Zehirden boğulmaya kadar, İlk 10 En İlginç Shakespeare Ölümlerimizde ölmenin çok sayıda ilginç yolu var.

10. Kral Hamlet

Shakespeare’in en uzun oyununda birçok ilginç ölüm var. Fakat benim kişisel favorim, Danimarkalı kahramanımızın babası olan Kral Hamlet’in ölümüyle başlıyor. Aslında, oyunun açılışında Kral öldü, ancak büyük Shakespeare geleneğinde yine bir hayalet gibi görünüyor. Ve bu durumda, fasulyeyi nasıl öldüğü üzerine dökmek için çok hazır. Fail, kardeşi Claudius’du ve sevkıyat yöntemi, uyuduğu zaman kulaktaki zehirdi. Evet, kulakta. Birisinin yemeğini zehirlemek açıkça çok basit ve yaygın, ama bir damla kulak zehiri? Genius!

Hayalet ölümünü tanımlamaya devam etmiyor – birileri hakkında konuşabilmek büyük olasılıkla oldukça rahatlıyor – ve Shakespeare tam 50 satırlık bir oyun veriyor (oyunun çok uzun sürmesine şaşmamalı). Fakat kilit nokta burada:

“Güvenli saatimde amcan çaldı,
Bir şişe içinde lanetli hebenon suyu ile,
Ve kulaklarımın bahçelerinde döktü
Cızırtılı damıtma; kimin etkisi
İnsan kanıyla böyle bir düşmanlık tutar ”

Lanetli hebenonun suyu! Gidecek bir yol… Zavallı Hamlet kıdemli.

9. George, Clarence Dükü

Shakespeare’in en ünlü oyunlarından bir diğeri olan Richard III, benzer isimlere sahip olan herkes ve sürekli bir taraftan diğerine sürekli olarak en sinir bozucu biçimde geçen taç sayesinde, İngiliz ortaçağ siyasetinin karmaşık bir bilgisine sahip olmayan kimseler için biraz anlaşılmaz. . Ancak odaklandığımız karakter, başlık karakterinin küçük kardeşi olarak da bilinen Clarence Düküdür.

George için hissetmek zorundasın – her iki erkek kardeşi de Kral olma şansını yakaladı ve ne aldı? Londra Kulesi’nde büyük bir suçlama ile kilitlendi ve sonunda vahşice öldürüldü. Ama en azından ölümü unutulmazdı – bıçakladı ve sonra bir malmsey şarabı poposunda boğuldu. Ayrıca katiller, sürekli olarak monologlara devam edip ölmek için hazırlıklı olmalarını söyleyerek gerçekten, çok uzun bir ölüm sahnesi alır. Nihayet birisinin yapmaya karar vermesi neredeyse bir doruğa karşı geliyor.

“Bunu al ve şunu: bütün bunlar işe yaramazsa, (Onu bıçaklar) Seni içindeki malmsey poposuna boğacağım.”

Elveda Clarence!

8. Leydi Macbeth

Hem ölümlere hem de hayaletlere adil bir şekilde yardımcı olan bir başka oyun, ana karakterlerden birinin ölümünün hafifçe eğik bir şekilde sahneden çıkması garip görünüyor. Ancak Shakespeare çok iyi bir eğikliğin tadını çıkardı. Kraliçenin ölümü, 5’inci Sahne’de Macbeth’e duyurulur. İçinde “efendim, kraliçe öldü” demişti. bir sürü başka şey Şu anda hayatında devam ediyor ve gerçekten umursamıyor. Kesin ölüm nedeni bilinmemektedir, ancak deliliğe yavaş bir inişin ardından kendisini (muhtemelen kalenin siperlerinden fırlatarak) öldürdüğü varsayılmaktadır. Böyle önemli bir karakterle başa çıkmanın ilginç bir yolu.

7. Romeo ve Juliet

Başka bir ünlü oyun, başka bir intihar veya iki. Hiç kimse Shakespeare’in canlandırıcı olduğunu iddia etmedi, değil mi? Bu ikisi genç aşkı ve açıkçası genç aşırı tepkilerinin sonucu olarak ölürler. Ebeveynlerine en başından buluşmak istediklerini söyleselerdi, belki birlikte oturabilir ve bir şeyler çözebilirlerdi? Ama hayır, düellolar (bu harika Mercutio’nun yanı sıra tuzak Tybalt’ın ölümüyle biter), Juliet’in tüm bu rasyonel çözümün kendi ölümünü yapmak olduğuna karar vermesinden önce gizli evlilik ve sürgünle sonuçlanır. Romeo, gerçekten düşünmeye vakti olmadan (ya da her şeyi temizleyen elçiyi bekle) ve acele ettikten sonra Juliet’in kendisini öldürmeye karar verdiğini, sadece hakkında olduğunu unutmaya karar vermeden önce acele eder ve kendini öldürür. 14 ve muhtemelen yine de başka biriyle tanışacaktı. Belki o güzel adam Paris’tir? Bekle hayır, birkaç dakika önce Romeo tarafından keyfi olarak öldürüldü. Gerçekten hepsi biraz gereksiz, ama bu sizin için trajedinin doğası…

6. Coriolanus

Daha belirsiz oyunlara girerken, ölümler de daha belirsizleşiyor. Kendi oğlu da dahil olmak üzere hemen hemen herkesin düşmanını yapan bir Romalı komutan hakkında Coriolanus’un neşeli sürüsünü alın. Sonunda ölmesi kaçınılmazdır ve ölümü için bağıran bir bay kalabalığıyla çevrili olduğunda geleceğini düşünüyor. Coriolanus, ne yapmak isteyebileceklerine dair bir öneri sunuyor: “Beni parçalara ayır, Volsces; erkekler ve çocuklar ”,“ onu parçalara ayır! ”diye bağırarak kalabalığın içine hızla çekiliyor. Bu, bazı insanların kelimenin tam anlamıyla katilleri tarafından parçalara ayrıldığını düşünmelerine neden oldu, ancak ölümünden hemen sonra bıçaklanarak bıçakla verilen sahne yönü, –AUFIDIUS vücudunda duruyor”Hala ayakta duracak bir ceset olduğunu ima ediyor. Yazık – sonunda sonunda disseke olsaydı daha ilginç olurdu.

[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir