ilginc

Tarihin En Skandal Kadınlarından 10'u

[ad_1]

“Skandal bir kadın” hemen hemen toplumdaki kadınlar için sosyal olarak kabul edilebilir kurallardan çıkmış ve tarih boyunca bu tanımlamanın pratik olarak her şey anlamına gelebileceği herhangi bir kadındır. Başka bir deyişle, bu listeyi “Karı ve Annesi Olmaktan Başka Bir Şey Yapan 10 Kadın” listesine ekleyebilirsin.

Bu kadınların birçoğu şiddet veya genel kötü muamele yoluyla ele alınacak, ancak buna uygunluk baskısına rağmen hala yükselmişlerdir. Sevgi, bilgi ya da tutku göstergeleri ile olsun olmasın, takip eden kadınlar toplumlarını antikacılarıyla gerçekten skandallaştırdılar.

10 Julie d'Aubigny

Julie d'Aubigny, 1600'lerin sonunda ve 1700'lerin başında yaşayan bir kılıç savaşçısı ve opera sanatçısıydı. Julie, küçük yaşta bir çocuk gibi giyinmiş ve sık sık çocuklarla birlikte öğrenmeyi, dans etmeyi, okumayı, çizmeyi ve eskrim öğretmeyi öğrenmiştir.[1]

Yetişkinliğinde, sevdiği bir kadın ailesi tarafından bir manastıra konduğunda Julie, ölü bir rahibenin cesedini çalarak, sevgilisinin yatağına koyarak ve ateşe vererek onu parçalamaya karar verdi. İki birlikte kaçmayı başardı, ancak ilişki sonunda sona erecekti. Bir keresinde, ona hakaret eden bir adamla tanıştı ve bir düelloya meydan okudu. Onu omzundan delince kazanmıştı. İyileşirken Julie onu hastanede ziyarete gitti ve romantik bir ilişki kurup ömür boyu sürecek bir dostluk kurdular.

Julie d’Aubigny, elbette, gün boyunca çok şok ediciydi ve çok fazla kargaşaya neden oldu, bir zamanlar bile ateş nedeniyle ölüm cezasına çarptırıldı. Trajik bir şekilde genç yaşta öldü, sadece otuz yaşlarına kadar yaşadı.

9 Hypatia

Hipati bir matematikçi, astronom ve filozof idi. İşi, gününün aşırı düşkünlüğü yüzünden çoğunlukla zaman kaybetti.[2]

Hypatia’nın babası, kızını genellikle şanslı adamlara ayrılmış bir eğitim ile büyüten entelektüel bir adamdı. Daha sonra, gününün birçok erkek egemen rolünü doldurmaya devam edecekti. Öğretmen oldu, öğrencileri tarafından çok sevildi ve saygın bir bilgindi, ama bu Hristiyanlığın yükselişi ile bitecekti. MS 415'te, bir Hristiyan çetesi Hypatia'yı arabadan çıkardı, kiliseye sürükledi, çıplak çıkardı ve çatı kiremitleriyle onu dövdü. Ölümünden sonra, cesedini parçaladılar ve yaktılar.

Böylesine iğrenç bir ölümü hak etmek için ne yaptı? Eh, Hıristiyanlara göre: büyücülük. Ancak gerçek şu ki, Hristiyanların politik hırslarına engel teşkil ediyordu. Hypatia bir Hıristiyan değildi ve halka açık bir şekilde onu büyük bir tehdit haline getiren Hristiyan olmayan felsefeler hakkında açıkça konuşmuştu. Ayrıca İskenderiye valisi de dahil olmak üzere sırtında daha da büyük bir hedef belirleyen güçlü arkadaşları vardı.

Hypatia, ölümünden bu yana, bir şehit şehitliği bile olsa, dinsel zulüm ve hoşgörüsüzlüğün sembolü haline geldi.

8 Bettie Sayfa

Bettie Page, 1950'lerden kalma popüler pin-up modeliydi. Bettie, fotoğrafçı Irving Klaw ile çalıştı ve çoğu BDSM temaları da dahil olmak üzere onunla en ikonik fotoğraflarını çekti.[3] Ayrıca, en eski sayılardan birinde de yer aldı. Playboy. Bettie daha sonra halkın gözünden kaybolacak ve yeni keşfedilmiş dini adanmışlığı nedeniyle ya da tekrar öğretime ya da her ikisine de dönmek istediği için modellemeyi bırakacaktı. Bundan sonra çok zor zamanlarda düşecek, çok rahatsız edici evlilikler yaşayacak ve zihinsel sağlık sorunu yaşayamayacaktı.

1970'lerin sonunda, Bettie'nin pop kültür üzerindeki etkisinin gerçekten hissedildiği zamandı, Bettie'nin birçok resmi popüler oldu ve ikonik görünümüne dayanan bir çizgi roman karakteri yaratıldı. Bundan kısa bir süre sonra tekrar ortaya çıkacaktı. Birkaç röportaj yaptı ve imajını kullanarak insanlara telif hakkı toplamaya başladı.

7 Margaret Campbell, Argyll Düşesi

Margaret Campbell, 1951’de Ian Campbell adında bir dükle evlenen, esasen ABD’de yetiştirilen zengin bir mirasçıydı. 1954’te, ikisinin de yeterince biri vardı ve 1959’da boşanma sürecine başladılar. Bu inanılmaz derecede çirkin bir boşanmaydı ve işlem sırasında ortaya çıkan şeyler Margaret’in skandallı ününden sorumlu. Her iki taraf da diğer taraftaki kiri kazmaya çalışıyordu. Özel dedektifler işe alındı. 1963 yılında, Dük, bir erkeğe çıplak ve oral seks yaptığını, diğerinde ise farklı bir erkeğin mastürbasyon yaptığını gösteren 13 fotoğrafın yanı sıra Margaret’in günlüğüne ellerini çekmeyi başardı.

Karar, “normal cinsel aktivitelerle tatmin olmaktan vazgeçen ve cinsel tacize uğramış cinsel iştahı tatmin etmek için iğrenç cinsel aktiviteye düşkün olmaya başladığını” söyleyen hakimle yaptığı gibi, Margaret’in yoluna gitmedi.[4] Dük, ancak tamamen scotsuz çıkmadı; Beyaz’ olarak bilinen kulübünden karaoke edildi ve itibarının skandaldan da acı çektiği görülüyordu.

6 Mary Wollstonecraft

Mary Wollstonecraft, yazar, filozof ve 1700'lerin sonlarında kadın haklarının savunucusuydu. Mary’nin yazar olarak en ünlü eserlerinden biri Kadın Haklarının Bir Sınırı. İçinde, kadınlar için daha iyi bir eğitim için savunuyor. Kadınlara sadece erkeklerle aynı imkânlar verildiyse kadınların sadece yetenekli eş ve anneleri değil, yetenekli çalışanları da olabileceğini belirtiyor.

Mary, ikinci kızına doğum yaptıktan 11 gün sonra öldü. Mary'nin ölümünden sonra harap olan kocası William Godwin biyografisini sevdiği kadına bir haraç olarak yazmaya karar verdi, ancak zihinsel sağlık sorunları ile uğraştığı ve evlendikleri çocukları olduğu ortaya çıktığında insanları şok etti. Bunların damgası, Mary’nin onlarca yıldır varlığını sürdürecek, ancak o zaman, kadınların hareketi için kilit bir figürdü ve hala feministlere bu güne ilham veriyor.[5]

5 Sophie Germain

Sophie Germain, 1700'lerin sonlarında 1800'lerin başlarında yaşayan Fransız bir kadındı.[6] Tutkulu bir kadındı (bu listede yer alan kadınların birçoğunda olduğu gibi), ebeveynleri ve toplumu genel olarak onları takip etmesini yasakladığında, hırsları için mücadele eden tutkusu.

Sophie, babasının kütüphanesini keşfederken matematik sevgisini keşfetti. Arşimed hikayesi ile büyüdü. Arşimed'in matematik konusunda neden bu kadar tutkulu olduğunu merak etti, bu yüzden babasının matematikle ilgili tüm kitaplarını incelemeye karar verdi. Hatta bazı eski metinleri tam olarak anlayabilmesi için Yunanca ve Latince öğrendi. Ailesi, matematiğe olan ilgisini reddetti çünkü genç kadınlar için uygun olmadığını düşünüyorlardı.

Ebeveynlerinin isteklerine rağmen, Gerimain matematik okumaya devam etti. Daha sonra takma adını kullanırdı “M. Le Blanc ”böylece derslerden notlar alabildi (kadınların derslere katılmasına izin verilmedi) ve Joseph-Louis Lagrange ve Carl Friedrich Gauss da dahil olmak üzere çeşitli matematikçilerle yazışmaya başladı. Fermat’ın Son Teoremi konusundaki çalışmaları, Sophie Germain’in matematiğe en büyük katkısı olarak kabul edildi, ancak dünyaya matematiğe önem veren bir kadını sergilemekte, topluma en büyük hediyesinin onun örneği olduğu söylenebilir.

4 Sidonie-Gabrielle Colette

Genellikle “Colette” olarak adlandırılan Sidonie-Gabrielle Colette, 20. yüzyılın başlarında orta ile ünlü bir romancıydı. Colette’in yazıları genellikle cinsel temalar ve diğer tabu konuları ile ilgilidir. Genellikle bir köy köyünde büyütülmek ya da daha yaşlı ve daha yaşlı bir adamla evlenmek gibi kişisel deneyimleri olan şeyler hakkında yazdı.[7]

Colette hayatı boyunca üç erkekle evlendi. İlk kocası Henri Gauthier-Villars, yazma yeteneğini keşfettiğinde, eldeki göreve odaklanabilmesi için onu odalara kilitleyecekti. Yanındayken dört roman yazdı. Kitaplar adı altında yayınlandı ve kazandıkları parayı aldı. Colette ayrıca, kadınlarla birkaç aşk ilişkisi olduğu rivayet edildi.

Son yıllarını üçüncü kocası tarafından yazmaya ve katılmaya ayırdı.

3 Luisa Casati

Luisa Casati (1881-1957) muazzam bir servetle doğmuş bir kadındı ve abartılı partileri, teşhirciliği ve sıradan her şeye olan nefretiyle tanınıyordu.[8]

Esasen, yine de, Luisa zengin bir mirasçıydı, görünüşe göre diğerlerinin yaptığı gibi onun hayatını yaşamaktan memnun. Bu yazar Gabriele D’Annunzio ile tanıştığı zaman değişti. Luisa evliyken, Gabriele ile bir ilişkisi vardı ve etkisi, onun bildiği kişiyi geliştirmeye yardım etti.

Luisa bir keresinde “Ben yaşayan bir sanat eseri olmak istiyorum” dedi. Ve sayısız resim, heykel ve fotoğrafta çekilmiş görüntüsü ile inkar edilemez bir şekilde başardı. Moda dünyasında ünü bugün hala devam ediyor.

2 Tallulah Bankhead

Tallulah Bankhead, 20. yüzyılın başlarından kalma bir aktris, tiyatro sanatçısı ve oyunlarda başrolde oynayan radyo ve televizyon kişiliğiydi. Ne istediklerini biliyorlardı ve Küçük Tilkiler ve benzeri filmler filika.

Tallulah, çirkin davranışı, çok cimri kıyafetleri ve John Emery, Eva Le Gallienne ve Napier Sturt gibi hem erkek hem de kadınlarla olan ilişkileriyle tanınıyordu. Aynı zamanda alışılmış bir uyuşturucu kullanıcısıydı ve bir keresinde “Kokain alışkanlık oluşturmuyor. Bilmeliyim, yıllardır kullanıyorum. ”

Şimdiye kadar en tartışmalı anı röportaj yaparken geldi: “ aşk ilişkisi altı ay boyunca. Altı ay! Çok uzun . . . Bir adam isterim."[9]

1 Cankurtaran yeleği

Mae West, neredeyse sürekli tartışmalı bir hayat yaşadı. Davranışıyla 1900'lerin başındaki izleyicilerini şok eden, dehşete düşüren ve heyecanlandıran müstehcen, cinsel içerikli bir kadındı. Bir yazar, oyuncu ve yönetmendi ve kışkırtıcı davranışları onu büyük bir belaya soktu.

1926'da, Mae başlıklı bir Broadway oyununda yazdı, yönetti ve oynadı. Sekshalk arasında popüler olan ancak eleştirmenlerin paniğe kapıldığı yer. Bu prodüksiyon ayrıca Mae’in şovun basılmasından sonra polisle ilk fırlatılması olur. Mae ve diğer birkaç oyuncu, tutuklandı ve sekiz gün hapis cezasına çarptırılan ahlaki suçlamalarla yargılandı. Mae West tartışmalı konular hakkında oyunlar yazmaya devam edecekti, ancak daha akıllı ve bilge, şimdi polis tarafından basılmaması için önlemler aldı.

Mae’nin film kariyeri de tartışma konusu oldu. Filmleri Hays Kodu altında sık sık sansürlendi, ancak Mae sık sık sansürleri birbirine karıştıracak innuendos ve çifte katılımcılar kullanarak bu olaydan kurtulacaktı. William Randolph Hearst, Mae’nin filmi ile rezil bir şekilde öfkelendi Klondike Annieo kadar ki, filmin herhangi bir yayınında yayınlanmasına dair herhangi bir hikaye ya da reklamı yasakladı.

Mae West, 22 Kasım 1980'de, 87 yaşında vefat etti. Tartışmalardan birinde mirası, aynı zamanda başarılarından biri.[10]


[ad_2]

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı