TARİHDE İLK UÇUŞ DENEMESİ YAPAN İNSANLAR

İbn Firnas

TARİHDE İLK UÇUŞ DENEMESİ YAPAN İNSANLAR

 

 İlk uçuş denemeleri 9. yüzyılda Endülüs bilim adamı İbn Firnas ile başlamıştır. İki kanatlı bir uçuş aracı geliştiren İbn Firnas, Kurtuba yakınında bir tepeden uçmayı başarmıştır. Fakat, aracına kuyruk takmadığından dolayı yere çakılmış ve yara almıştır.

Hammâd Cevherî

 10.yüzyılda ise Hammâd Cevherî yaptığı kanatlarla Nişabur camisinin minaresinden atlayarak uçuş denemesi yapmış, biraz süzüldükten sonra yere çakılarak vefat etmiştir.

Havacılıkta Bir Efsane:Hezarfen

17.yüzyılın başlarında, Cevherinin bulgularını iyice araştıran ve öğrenen Hezarfen Ahmet Çelebi kuşların uçuşunu inceleyerek, tarihi uçuşundan önce hazırladığı kanatları Okmeydanı’nda test etmiştir. 1632 yılında lodoslu bir havada Galata Kulesinden kuş kanatlarına benzeyen uçuş makinesiyle atlayan ve uçarak İstanbul Boğazını geçip 3358 m. ötedeki Üsküdar Doğancılar’a inen Hezarfen, Türk Havacılık tarihine de damgasını vurmuştur. Bu uçuş hakkındaki belgeler, sadece Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde mevcuttur.

Yine 4.Murat döneminde yaşamış olan Lagari Hasan Çelebi ise bir başka farklı uçuş denemesi yapmıştır. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde yer alan bilgilere göre icat ettiği 65 kilo kadar barut macunu ile doldurduğu fişeği ateşlettirir, yükselişi durunca icat ettiği kanatları açarak Sinan Paşa Köşkü önünde denize iner ve uçuşunu gerçekleştirir.

Lagari Hasan Çelebi

Tüm bu denemeler ve çabaların arkasından, Avrupalıların uçma gayretleri görülmektedir. 4 Haziran 1783’de Montgolfier Kardeşler geliştirdikleri bir balon ile 450 m yükselerek dakikada 2 km`nin üzerinde bir yol kat ederler.

Montgolfier Kardeşler

Nihayetinde 17 Aralık 1903’te Wright Kardeşlerin ilk motorlu uçuşu yapmasıyla, İnsanoğlunun yüz yıllardır hedefledikleri hayalleri gerçek olur. Bu denemenin ilkinde 12 saniye havada kalıp 37 m. yol alan araç, son denemesinde 59 sn. havada kalıp 260 m. uçarak yol almıştır.

Wright Kardeşler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir