Patent Hakları Alınmış En ilginç 15 icat

1-Titreşimli Dövme

Görünüşe göre telefonunuzun cebinde titreşmesi yeterli değil. Fin telefon üreticisi Nokia, telefon çaldığında kullanıcıları uyaracak titreşimli bir dövme için Patent alma yolunda bir adım attı.

2-Öpüşme Kalkanı

Bu icat daha çok kendine gelecek hakaretleri önemsemeyecek tipler için!

“Öpüşme Kalkanı”nın potansiyel kullanım hedefi “seçim zamanı bebekleri öpen politikler olabilir” şekilinde görüşler var. Ancak bu kullanım ne kadar seçmen kazandırır orası tartışılmakta.

3-Anti-Yeme Yüz Maskesi

Fazla kilolu çocuğunuzun çok fazla yemesini önlemek istiyorsanız, bu kafes benzeri maske sizin çözümünüz olabilir. Maske, kişinin nefes almasını sağlamak için fincan şeklinde bir ağ olmasına rağmen, bir kırıntıya bile gizlice girmeyi neredeyse imkansız kılıyor. 1982’de patentli olan bu maske, kilo vermeye çalışanlara empoze edebileceğimiz sadist bir diyet kampı direktörü olabilirbir.

4-Taşınabilir Nükleer Kalkan

Önümüzdeki Kıyametten korkuyor musun? Bu kalkan, bölgenize bir nükleer bomba atılması durumunda sizi koruyacaktır. Patentine göre, yapmanız gereken tek şey bir delik kazmak ve Taşınabilir Nükleer Kalkanı başınızın üzerinden açmak ve zararlı kimyasallaradan kurtulacaksınız. Umarım hızlı kazma konusunda iyisindir!

5-Hıçkırık Tedavisi

Hıçkırık sıkıntılı olabilir ve çok fazla su içmek veya nefesini tutmak işe yaramazsa, bu 2003 patentli hıçkırık tedavisi size yardımcı olabilir. 48 saat veya daha fazla süren kalıcı hıçkırıklar için, onları küçük bir elektrik çarpmasıyla ortadan kaldırabilirsiniz. Su içerken, metal bir çubuk boyunca yerleştirilen elektrotlar, vajus ve frenik sinirlerinizi hıçkırık durdurmak amacı ile  şok etmek için kullanılacaktır.

6-Tarak Üstü Saç ve Gizli Kellik

Kısmi Kellik Gizleme Yöntemi patenti Aralık 1975’te Orlando, Fl’den Frank ve Donald Smith’in baba oğul ekibi tarafından yapıldı. Özetine göre, sadece kişinin kafasındaki saçları kullanarak kısmi kellikle örtmek için saç şekillendirme yöntemi idi. Bunlar, kalan saçı üç bölüme ayırmayı ve ardından başınızın üzerinde taramayı gerektirir. Donald Trump’ın saçının patentli olduğunu kim bilebilirdi?

7-Yılan Yürüyüş Sistemi

Bazı insanlar köpeklerini, bazıları da yılanlarını yürüyüşe çıkarır. Daha ne diyebiliriz?

8-Başparmak Emme İnhibitörü

Çocuğunuzun başparmak emme alışkanlığı için çok yaşlı olduğunu düşünüyorsanız, bu kötü alışkanlığı temelli bir şekilde parmak emme engelleyicisiyle durdurabilirsiniz. Metal gövdeden yapılmış parmak için bir kılıf bir bileziğe takılır ve çocuğunuzun başparmağına göre uyarlanır. Umarız metalin tadını sevmezler.

9-Portatif Banyo Kapsülü

Bu buluş, hastanelerde ve huzurevlerinde hastalara uygulanan Sünger banyolarına alternatif olarak yapılmıştır. Böylece kafa dışında hastanın tüm vücudunu çevreleyen, sıvı, sıkı malzeme uzun bir kılıf içinde kapsüllenmiş olacaktır. Kapsülde bir giriş ve kirli suyu çıkarmak için bir çıkış var. Pratik bir fikir gibi görünse de, başarılı kullanım raporları yoktur.

10-Beyin düdükleyici

Uzun konuşmalar veya uzun gece film maratonları sırasında uyanık tutacak bir şey ister misiniz? Sadece titreşimli değneğin küçük ucunu ısırmak yeterli olacaktır ve duyularınıza sarsılmış olacak. Bu değnek, komşunuzu rahatsız etmeden sizi uyandıracak titreşimleri beyninize iletecektir. Çok rahat değil ama görünüşe göre işe yarıyor!

11-Köpek Kulak Koruyucuları

‘Uzun kulaklı hayvanların kulaklarını, özellikle de köpekleri, yemek yerken yiyecek veya içecekleriyle temastan korumak ‘ için tasarlanan bu şeylerle köpekleriniz için herhangi bir stil puanı kazanmayı beklemeyin’

12-Muz Koruyucu Cihaz

Neden hiç birine ihtiyacın olsun? Kimse bilmiyor ama görünüşe göre bazı insanlar muzlarının güvenliğini önemsiyorlar. Muz koruyucu cihazla, öğle yemeği kutunuzdaki çürük, kahverengi veya kokulu muzlar için asla endişelenmenize gerek kalmayacağını iddia ediyorlar.

13-Köpek Bekaret Kemeri

Kısırlaştırmanın yada gözetlemenin daha kolay olacağı ortada.

Neyse ki Patent başvuranlar için değil!

14-Beerbrella

Mucitine göre, beerbrella, güneşin doğrudan ışınlarından…ya da yağmurdan…ya da içeceğinizi gölgelemek istediğiniz her şeyden gölgelemek için bir içecek kabına eklenebilir.

15-Gıda Konteyneri

Daha önce patentli bir dizi gıda kabı olmasına rağmen; 2008 yılında henüz patentli olan bu ürün, önceki tasarımlara yapılan tek ilavenin balmumu kağıdının tutturulması olduğu orijinalliği için dikkat çekti. Patentine göre, “gıdanın kaplanması işlemi daha etkili hale gelir ve uygulama kabının genel görünümü artar.” Özgünlük her zaman ezicidir.

Patent Hakları Alınmış En ilginç 15 icat” için 7 yorum

 • 10 Mart 2019 tarihinde, saat 14:29
  Permalink

  Güzel bir yazı olmuş. Aslında bu patent muhabbeti yüzünden özellikle de geçmişte birçok bilim insanın emekleri çöp olup gitmiş. Sistemin açıklarını iyi kullanan sözde uyanık kişiler bu durumdan epey bir menfaat sağlamış. Günümüzdeki sistem gayet başarılı ama biraz daha geliştirilmesi gerekiyor.

  Yanıtla
 • 11 Mart 2019 tarihinde, saat 14:31
  Permalink

  Çok fazla ilginç icatlar olduğu gibi o kadarda gereksiz konularda icatlar üretmişler. Üretilen icatlar insanların faydasına olmasına rağmen kullanılması çok zor aletlerde bu icatlar arasında yer alıyor.

  Yanıtla
 • 12 Mart 2019 tarihinde, saat 07:47
  Permalink

  Adamların işi gücü yok gidip köpekleri için bekaret kemeri yapmışlar, bir de gidip buna patent almış. Gerçekten bu insanlar bunların patent haklarını satın almışlar mı? İlginç… 🙂

  Yanıtla
  • 12 Mart 2019 tarihinde, saat 23:25
   Permalink

   Evet Almışlar 🙂

   Yanıtla
 • 12 Mart 2019 tarihinde, saat 12:58
  Permalink

  bu gibi icatlar enteresan ve hatta saçma bile bulunabilir ancak böyle şeyler patentlene patentlene ortaya harika bir patent çıkabiliyor. Bak mesela buradaki örneklerden biri direk olarak değil ancak endirek olarak başka birşey için kullanılabiliyor bu yüzden ben hayret ve şaşkınlıkla ve beğenerek izliyorum bu tip yaratıcı icatları (günümüzde işe yaramasa bile)

  Yanıtla
 • 14 Mart 2019 tarihinde, saat 09:58
  Permalink

  Portatif Banyo Kapsülü faydasız ve komik gibi görünebilir. Fakat bizim kaplıcalarda çok işe yarayacağına eminim. Ben de bir süredir buna benzer bir şey tasarlamayı düşünüyordum. Kaplıcalarda ılıcalarda herkesin içinde konforsuz şekilde durmaktansa, özel bir odada böyle bir sistemle sıcak sudan faydalanılabilir.

  Yanıtla
 • 18 Mart 2019 tarihinde, saat 19:23
  Permalink

  Aslında bayağı da güzel buluş var. Patent haklarının neden alındığını anlamadım. Büyük ihtimal farklı düşüncelerle alınmış olabilir. En çok da içecek şemsiyesi hoşuma gitti 🙂 Klimalı falan yapsa daha mantıklı olabilirmiş 🙂

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir