ilginc

Öğrenilmesi En Zor 15 Dil


15-Gal dili

Gal Dili, Galler’de kullanılan Kelt dillerinin Brythonic kolunun bir parçasıdır. Bu dil ayrıca şu isimlerle de telafuz edilebilir; “Cambric”, “Cymric”, “Cambrian” ve “İngiliz dili”.

14-Urduca

Daha çok Modern Standart Urduca olarak bilinen bu dil, normalde Hindistan’daki Müslümanlar ile ilişkilendirilir. Urduca ayrıca Pakistan ülkesinde resmi ulusal dil ve lingua franca’dır. Hindistan Anayasasında planlanan 22 dilden biri, Standart Hintçe ile karşılıklı olarak anlaşılabilir. Dilbilgisi ve temel yapı bakımından Hintçe ile aynıdır.

13-İbranice

İbranice, Afroasiatik dil ailesine ait bir Batı Semiti dilidir. İlk olarak MÖ 10. yüzyılda eski İbraniler ve İsrailliler tarafından kullanılmıştır. Bu kadar eski bir dil olmasına rağmen, bugün hala konuşulmakta ve yazılmaktadır. İsrail Devleti’nin ana dilidir.

12-Korece

Korece Kuzey ve Güney Kore’nin resmi dilidir. Dünyada 80 milyondan fazla insan tarafından konuşulmaktadır. Korece’nin gramer ve cümle yapısının, diğer dillerin birçok konuşmacısı için deşifre edilmesi zor görünebilir. Bununla birlikte, Japonca konuşanlar genellikle bununla ilgili çok fazla sorun yaşamamaktadır.

11-Sanskritçe

Sanskritçe, Hinduizm, Jainizm ve Budizm’in ana dili olarak kabul edilir. Proto-Hint-İran ve Proto-Hint-Avrupa kökenli bir Eski Hint Aryan lehçesidir. Ayrıca Hindistan’ın 22 programlı dili arasında listelenmiştir. Dahası, zengin ve geniş bir drama ve şiir geleneğini, ayrıca felsefi ve teknik metinleri kapsar.

10-Hırvatca

Hırvatça, Sırpça-Hırvatça dilinin standartlaştırılmış bir çeşididir ve Avrupa Birliği’nin resmi dillerinden biridir. Karadağlı, Standart Sırpça ve Boşnakça dahil olmak üzere diğer birçok dilin de temeli olan Doğu Hersek lehçesine dayanıyor.

9-Macarca

Macaristan’ın resmi dili, bu dil, Macaristan toplulukları tarafından konuşulan bir Avrupa Birliği dilidir. Ayrıca Slovakya, Ukrayna, Sırbistan ve Romanya’da da konuşulmaktadır. Uralik dil ailesine aittir ve karşılıklı olarak anlaşılabilir lehçelere sahiptir.

8-Keltçe

İskoç Gal Dili olarak da bilinen bu dil, İskoçya’nın yerlileri tarafından konuşulan bir Kelt dilidir. Goidelic şubesinin bir üyesidir ve Manx ve Modern Irish gibi, Orta İrlanda Dilinden geliştirilmiştir.

7-Japonca

Bu Doğu Asya dili, Japonya’nın ulusal dilidir ve dünya genelinde 125 milyondan fazla insan tarafından konuşulmaktadır. Japonca dil ailesinin bir üyesi, Çince ile yakın ilişkisi nedeniyle dünyanın en zor dilleri arasında sayılıyor. Aynı zamanda karmaşık bir saygı ifadesi sistemine sahiptir.

6-Arnavutça

Arnavutça, Kosova halkı, Alabanya, Bulgaristan ve Makedonya Cumhuriyeti tarafından konuşulan Indio-Avrupa dilidir. Bu dil, ilk olarak Karadağ, İtalya ve Yunanistan’ın eski toplulukları tarafından konuşulan asırlık bir dildir. Almanca ve Yunanca gibi diğer dillerle benzer kelime özelliklerini paylaşır. Ancak, kelime hazinesi diğer dillere göre oldukça benzersizdir.

5-İzlandaca

Bu Kuzey Germen dili bir Hint-Avrupa dilidir. Amerika’nın sömürgeleştirilmesinden sonra büyük ölçüde Danimarka ve İsveç dillerinden etkilenmiştir.

4-Tayland dili

Daha popüler olarak Siyam veya Orta Tay dili olarak bilinen Tay dili, Tayland’ın resmi ulusal dilidir. Tai-Kadai dil ailesinin bir üyesi. Sözlerinin neredeyse yarısı Pali, Eski Khmer veya Sanskritçe tarafından ödünç alınmıştır. Tay dili temelde tonal ve analitiktir ve karmaşık yazılı alfabesi ve kalemleriyle bilinir.

3-Vietnam dili

Vietnam dili, Vietnam’ın ulusal ve resmi dilidir, ayrıca etnik azınlıklarının çoğu için birinci veya ikinci dildir. Vietnamca kelime Çince’den biraz borç almış olabilir; Ancak günümüzde kullanılan Vietnam alfabesi, tonlar ve bazı harfler için ek aksan içeren Latin alfabesini de içerir.

2-Arapça

Bugünün Arapça dili, 6. yüzyılda ilk konuşulan Klasik Arapça dilinin soyundan gelmektedir. Bu dil, Orta Doğu’dan Afrika boyunca uzanan geniş bir alanda konuşulmaktadır. Ancak, bu dili oldukça zorlaştıran büyük bir bükülme var. Bir sınıfta öğrenebileceğiniz Arapça, okuma ve yazma konusunda size yardımcı olabilir. Ancak, anadili ile konuşma söz konusu olduğunda, nereden geldiklerine bağlı. Örneğin, Fas’tan bir Arapça konuşmacı, Mısır’dan bir Arap konuşmacıyı anlamakta zor anlar geçirebilir.

1-Çince

Çin dili, zaman zaman karşılıklı olarak anlaşılır olmayan birçok biçime bürünebilmekte. Bu dil, toplam dünya nüfusunun beşte biri tarafından konuşulmakta ve öğrenilmesi en zor diller arasında kabul edilmektedir. Standart Çince, Çin Halk Cumhuriyeti (PRC), Çin Cumhuriyeti (Tayvan) ve Singapur’da konuşulmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Arabistanda 1.5 yıl kaldım. Birkaç kelime arapça öğrendim. Sonra cezayire gitmiştim. Bir şoföre basitçe bir şeyler söyledim. Hiçbir şey anlamadı. Kelimeler ülkeden ülkeye göre değişiyor. Bir arap ülkesinde konuşulan dili öğrenseniz de başkasında işe yaramayabilir. Arabistanda bardak için KASA deniliyor. cezayirde ise KEES deniliyor.

  2. Urduca bildiğimiz arapça mı o zaman? Bak bu öğrendiğim en enteresan şeylerden biri bunu gerçekten bilmiyordum. Aralarında Latin harflerine alışık biri olarak en saçma gelen Sanskritçe dili.

  3. Asya dillerini merak ediyorum ama Türkçe ile doğmuş büyümüş biri olunca çok anlamsız geliyor. Özellikle teknoloji merakımız için Japonca çok ilgimi çekiyor. Bakalım birgün öğreniriz belki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı