Neandertaller Hakkında Bilmediğiniz 10 Şaşırtıcı Gerçek

[ad_1]

Birçoğunun Neandertaller hakkında inandığı bazı yanlış düşünceler vardır. Birincisi, aptal ve medeniyetsiz oldukları, ki bu gerçektir. Bu yanlış anlama, uzun süredir devam etmekte ve “Neandertal'i medeniyetsiz ve inatçı olmayan bir kişi için bir kelime olarak kullanıyoruz. Neandertaller neredeyse bile adlandırıldı Homo stupidus (“Aptal adam”).

Bugün, Neandertallerin insanlar kadar akıllı olduğunu biliyoruz. Ama Neandertallerle ilgili elimizdeki tek şaşırtıcı gerçek bu değil. Hazırladığımız ilginç şeyleri öğrenmek için okumaya devam et.

10 Dik yürüdüler

Neandertaller, sanki diğer büyük maymun türleriymiş gibi kambur sırtlı eğri yaratıklar olarak tasvir edilmiştir. Bu tasvir yanlış. Neandertaller dik yürüdü ve bizden daha iyi pozlanmış olabilirdi. Kambur Neandertal'in efsanesi, Neandertallerin insanlar ve diğer büyük maymunlar arasındaki eksik bağlantı olduğuna inanan Marcellin Boule tarafından başlatıldı.

Araştırmacılar Neandertallerin bir Neandertal iskeleti bilgisayar modeli oluşturduktan sonra dik yürüdüğü sonucuna vardılar. Boyun ve alt omurga kavisli olduğunu not ettiler. Her ikisi de dik bir duruşu gösterir. Neandertaller, boyunları ve dikenleri başlangıçta sanıldığı gibi düz olsaydı, bir kamburla yürüyecekti.

Araştırmacılar ayrıca, iskeletin kalçalarındaki aşınma izlerinin dik durduğunu belirtti. Sakrum (kalça kemikleri arasındaki kemik) olduğu gibi konumlandırılmış Homo sapiens. Bu ancak dik bir pozisyonda olmaları mümkün olabilirdi.[1]

9 Afrikalı olmayanların Neandertal Genleri Var


erken Homo sapiens 70.000 yıl önce Afrika'dan göç etti. Zamanında, Homo sapiens Dünya'yı diğer iki insan türüyle paylaştı: Neandertaller ve Denisova'lar. Homo sapiens Avrasya'ya gittiler, burada Neandertallerle buluştular ve iç içe geçtiler.

Bugün bunların torunları Homo sapiens (Asyalılar ve Avrupalılar) içlerinde bazı Neandertal genleri vardır. Bilim adamları, ortalama Asya ve Avrupanın DNA'sının yaklaşık yüzde iki Neandertal olduğunu keşfettiler. Sahra altı Afrikalıların Neandertal DNA'sı yok denecek kadar azdır, çünkü ataları Afrika'dan asla ayrılmadı ve Neandertallere karışmadı.

Homo sapiens Neandertaller ve Denisova'larla iç içe geçti çünkü hepsi birbiriyle yakından ilişkiliydi. Üç grubun da soyundan geldiği Homo heidelbergensis.

Bir grup Homo heidelbergensis Afrika'yı 500.000 ila 600.000 yıl önce terk etti. Yolda ayrılıyorlar. Bir grup Batı Asya ve Avrupa'ya gitti ve Neandertaller oldu. Diğer grup Doğu Asya'ya gitti ve Denisova'lar oldu. Homo heidelbergensis sonunda Afrika’da kaldı ki Homo sapiens.[2]

8 Homo Sapiens Avlanan ve Neandertalleri Yemiş Olabilir


erken Homo sapiens En azından İspanyol antropologlar Policarp Hortola ve Bienvenido Martinez-Navarro'nın hipotezi doğruysa, Neandertal eti için bir şey yapmış gibi görünüyor. Antropologlar, insanların Afrika'dan Avrupa'ya göç ederken Neandertallerde ziyafet çektiğini iddia ediyorlar.[3]

Paris'teki Merkez Ulusal de la Recherche Scientifique'ten araştırmacı Fernando Rozzi de aynı iddiada bulunuyor. Bir Neandertal çene kemiğini analiz ettikten sonra karara vardı. O ve ekibi, kemikte kesik izlerin insanlar tarafından yapıldığını keşfetti.

Bu yeterli olmadıysa, erken insanlar muhtemelen Neandertal dişlerini kolyeler yapmak için kullanıyorlardı. Ancak diğer araştırmacılar, iddialarını tartışıyor Homo sapiens Avlandı ve Neandertalleri yedik. Erken insanların çene kemiğini çoktan ölmüş Neandertal'den alabildiklerini söylüyorlar.

Eğer doğruysa, iddialar insanların Neandertalleri avladıkları varsayımının neslinin tükenmesine yol açar. Bazı araştırmacılar buna inanıyor, çünkü Neandertaller erken insanlar Avrupa'ya ulaştığında aynı zamanda yok olmuşlardı.

7 Boyalılar

Neandertaller sanatçıydı. Aslında, dünyanın en eski mağara resmini yaptılar. Yaklaşık 65.000 yıl önce, bazı Neandertal, bir İspanyol mağarasının duvarlarına merdivene benzeyen bir şey kazmak için kırmızı bir pigment kullandı.

Araştırmacılar Neandertallerin diğer iki İspanyol mağarada yaptıkları iki tablo daha buldular. Her üç sanat eseri de bir Neandertal'in el işi. Homo sapiens o zamanlar Avrupa'ya ulaşmamıştı. Eserler Neandertallerin insanlara benzer bilişsel yeteneklere sahip olduğunu göstermektedir.[4]

6 Neredeyse Çağrıldılar Homo Stupidus

İlk Neandertal fosili (erken insan olarak kabul edildi), 1856'da Almanya'daki Neander Thal'da (“Neander Vadisi”) keşfedildi. . Neumann ayrıca, “Neander” takma adı altında Neumann'ın Yunanca çevirisini (“yeni adamda” olduğu gibi) yayınladığı ilahileri de yazdı.

“Neander” ve “thal” kısa sürede birlikte “Neandertal” adını oluşturmak için bulamaç haline getirildi. 1904'te “h” “thal” den çıkarıldı, çünkü Almanca'da “th” sesi yoktu. Ancak, bazı diller adın değişken bir yazımını yaratarak “th” ile sıkışmış.

1864'te William King, yeni insan türünün isimlendirilmesini önerdi. Homo neandertalizasyonufosilin bulunduğu Neander Vadisi'nden sonra. İki yıl sonra, Ernst Haeckel yeni insan türü olarak adlandırmamızı önerdi Homo stupidus (“Aptal adam”). Neyse ki Neandertaller için King’in ismi seçildi, çünkü önce onu önerdi.

Ernst'in ismi önermesi şaşırtıcı değil. Homo stupidus Neandertaller için. O sırada Neandertallerin bilgisine sahip değildik – ve muhtemelen şimdi hala. Çoğu insan, araçları çizemeyen ya da kullanamayan aptal yaratıklar olduklarını düşünüyordu.[5]

Ancak, Neandertallerin alet çizip kullanabileceklerini biliyoruz. Ayrıca, etkili avcılardı, hasta ve yaşlılarına özen gösteriyorlardı ve muhtemelen bir dil konuşuyorlardı. Neandertaller tıpkı gibiydi Homo sapiens birçok yoldan.

5 Neandertaller Birçoğuna Yer Aldı

Köpek yetiştiriciliği Neandertallerde yaygındı. Araştırmacılar, 2014 yılında Sibirya'nın Altay Dağları'nda 120.000 yaşında bir Neandertal ayak parmağı kemiği keşfetti. Genomunun analizi, Neandertal'in yakından ilişkili ebeveynleri olduğunu ortaya koydu. Onlar kardeşler, ilk kuzenler, hatta bir amca ve yeğeni olabilirdi.

Canlandırma hipotezi, Hırvatistan'ın Vindija kentinde bulunan ve Sidron, İspanya'da bulunan 13 yaşındaki 50,000 yaşındaki Neandertal fosili tarafından desteklendi. Tüm kemikler, deneklerin yakından ilişkili ebeveynlerden geldiğini gösterdi.

Modern insanlarda olduğu gibi, Neandertaller arasında doğurganlık kendi sorunları ile geldi. Yerleşik Neandertallerde vücut şekilleri ve kemikler yanlış şekillenmiştir. Fosillerinin birçoğunda şekilsiz dizkapağı ve omur vardı. En az bir Neandertal bebek dişini erişkinlikte tuttu. Yetiştiricilik Neandertalleri zayıflatır ve üreme olasılığı erken yaşta olduğundan daha azdır. Homo sapiens.

Ne yazık ki, bizim için, Neandertaller bu elverişsiz genlerin bir kısmını iç içe geçtikçe erken insanlara aktardılar. Genler, büyük oranda bastırılmış olsalar bile, bugün bazı insanlarda hala mevcuttur. Bazı araştırmacılar, ırkçılığın Neandertallerin neslinin tükenmesinin sebeplerinden biri olabileceğini iddia ediyor.[6]

4 Onlar yamyamlardı

Erken olup olmadığımızdan emin değilken Homo sapiens Neandertalleri yedik, Neandertallerin Neandertalleri yediğini biliyoruz. Evet, Neandertaller yamyamdı. Sonuç, bilim adamlarının beş 40.000 yaşındaki Neandertallerin kemiklerini analiz etmeleriyle elde edildi. Kemikler aynı şekilde kırıldı Neandertaller avladıkları hayvanların kemiklerini kırdılar.

Neandertallerin diğer Neandertallerde ziyafet almasının nedeni belirsizliğini koruyor. Bir başlangıç ​​için, Neandertaller, erken Homo sapiensve hatta modern Homo sapiens besleyici değil. Neandertaller, yakınlarda dolaşan atlar, bizonlar, ren geyiği ve mamutlar gibi daha büyük ve daha besleyici hayvanları avlamayı tercih ederdi.

Araştırmacılar, Neandertallerin diğer Neandertalleri iliği için topladıklarını iddia etti. Bu, kemiklerin içerideki besleyici iliğe ulaşmak için kasıtlı olarak kırıldığına dair işaretler gösterdiğini göz önünde bulundurarak doğru olabilir. Araştırmacılar ayrıca Neandertallerin kültürel nedenlerden dolayı yamyamlığa dönmüş olabileceğinden şüpheleniyorlar ya da kendi bölgelerine sapan komşu Neandertallere yardım etmekten hoşlanıyorlardı.[7]

3 Diğer Hayvanlar Tarafından Avlandılar

Neandertaller yemek yemekten kaçınmak için büyük olasılıkla hayatlarının büyük bir bölümünü harcadılar. Diğer Neandertalleri ve muhtemelen insanları dışında, aynı zamanda günün vahşi hayvanları tarafından avlandılar.

Araştırmacılar, bazı Neandertal fosillerini analiz ettikten sonra bu sonuca varmışlardır. Fosillerin büyük etoburlarla tutarlı ısırık izleri olduğunu keşfettiler. Genç bir Neandertal çocuğuna ait bir fosil kemiğinin, büyük bir kedi tarafından yediğini açıkça kanıtladı.

Polonya'daki Ciemna Mağarası'ndan bir Neandertal çocuğunun kemiğinin analizi, büyük bir kuş tarafından yendiğini ortaya koydu. 115.000 yıllık kemikte bir kuşun sindirim sistemini geçtiğini gösteren delikler vardı. Ancak, araştırmacılar kuşun çocuğu öldürüp öldürmediğini veya cesedine beslendiğini doğrulayamadı.

Neandertallerin bazen diğer hayvanların midelerinde durması çok şaşırtıcı olmamalıdır. Neandertaller ve bu hayvanlar pratikte komşuydu. Aynı yiyecek kaynakları için rekabet ettiği ve aynı mağaralara sığındığı için çatışmalar yaygın olurdu.[8]

2 Ölülerini Gömmüşler

1908'de iki arkeolog, Fransa'daki La Chapelle-aux-Saints'deki bir mağarada 50.000 yıllık bir Neandertal kalıntısını ortaya çıkardı. Antropologlar, o sırada kimse inanmadığı halde Neandertal'in oraya kasten gömüldüğü konusunda ısrar etti.

Arkeologlar 1999 yılında bölgeye geri döndüler. 2012 yılında New York Üniversitesi'nden William Rendu liderliğindeki bir ekip Neandertal'in gerçekten oraya gömüldüğünü doğruladı. O zamandan beri, gömülü Neandertallerin kalıntılarını içeren Avrupa’ya dağılmış 20’nin üzerinde başka yer bulduk. Vücudun çöpçü tarafından yenmesini önlemek için cenaze törenleri sık sık saldırgandı.

Neandertaller arasındaki mezarların keşfi, Neandertallerin hasta ve yaşlılarıyla ilgilendiklerini iddia etmelerine güvenilirlik katmaktadır. Fransız mağarasında bulunan Neandertal kemik deformasyonlarına sahipti ve çok diş kaybetti. Neandertallerin, ilgilenmeyi reddettikleri birini gömmek için zahmete girme olasılığı düşüktür.[9]

1 Neden Soyu Tükendiler Bilmiyoruz

Neandertallerin neden neslinin tükendiğini bilmiyoruz. Ziraat ve avcılıktan bahsettik. Homo sapiens olası nedenler olarak, ancak bunlar sadece hipotezlerdir. Diğer araştırmacılar, Neandertallerin erken insanlar, Avrupa'ya göç ettikten sonra onları ölümcül hastalıklarla enfekte ettikten sonra soyu tükendi.

Diğer araştırmacılar aslında Neandertallerin insanların daha yüksek üreme oranlarına uymadıkları için olduğunu düşünüyor. Daha yeni bir teori iki buz çağını içerir.

Yaklaşık 44.000 yıl önce, bir buz çağı başladı ve 1000 yıl sürdü. Bunu 40.800 yıl önce başlayan ve 600 yıl sonra sona eren başka bir buz çağı takip etti. Avrupa'daki sıcaklıklar her iki buz çağında sıfırın altına ulaştı.

Bitkiler öldü ve Neandertallerin avladığı büyük oyuna aç kaldı. Büyük hayvanlar öldü ve Neandertaller yemek için büyük oyuna bağlı olduklarından hemen sonra geldiler. erken Homo sapiens Buz çağında hayatta kaldılar çünkü zaten bitkilere, her türlü et ve balığa adapte oldular.

Bazı araştırmacılar, az sayıdaki Neandertalin ilk buz çağında hayatta kaldığına ve ikinci buz çağı başladığında geri kalan Neandertallerin insanlarla taşındığına inanıyor. Bir araya geldiler ve kısa sürede insan gen havuzunun bir parçası oldular.[10]


[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir