Kromozomlarla Ortaya Çıkan 10 Gerçek ve Gizem

[ad_1]

Her organizmanın içinde kromozom adı verilen moleküller bulunur. Bu iplik benzeri yapılar genetik talimatlara sahiptir ve her insan hücresinin normalde 23 çifti vardır. Mikroskop altında, tabiri caizse, bu moleküller tarih kitaplarının yanlış olduğunu ispatlayabilir ve sahtekârlarla ilgili uzun süredir gizemli olanları çözebilir.

Yeteneğin geldiği nadir koşulları ve hatta eski katliamları ortaya koyarlar. Belki de en şaşırtıcı keşifler, insan seks kromozomları X ve Y ile ilgilidir. Biri kromozomlar arasında benzersizdir ve diğeri ölmektedir.

10 Başarısız Y

Y, cinsiyet kromozomu düzenlemelerinde “adam” dır. Ayrıca bebeğin cinsiyetini belirleyen ana şalterde bulunur. Eğer Y geçilirse, ortaya çıkan XY bir erkek çocuğu getirir. Adamın X anlaşması yaptığında, XX bir kız yapar.

Y, 4.6 milyon yılda neslinin tükenmesini öngören bir oranda yozlaşıyor. Kromozom yeterince mutlu başladı. İlk memeliler 166 milyon yıl önce ortaya çıktığında, şimdi büzülmüş Y, X ile aynı büyüklükteydi. Her ikisi de aynı genleri içermekteydi.

Bununla birlikte, Y’nin sorunu, tek bir kopya olarak var olmasıdır. Gerisi çiftler ve iyi bir sebeple. Her nesilde, genler zararlı mutasyonlardan kurtulmak için karıştırırlar. Y’nin tek durumu bunu önler. Karıştırma olmadan Y, o kadar çok gen kaybetti ki, yaşam için gerekli olmayan tek kromozom haline geldi.

Y kaybolsa bile, erkekler dodoya katılmayacak. Diğer erkek memeliler, Y kromozomlarını çoktan kaybettiler. Ana şalter genleri basitçe başka bir kromozoma sıçradı. Ne yazık ki, bu yozlaşmayı yeniden başlattı – yeni atanan seks kromozomu da tek bir kopya olarak çoğaldı.[1]

9 Üçüncü Cinsiyet Etkisi

Uzun zamandır cinsiyetin kökeninin basit bir tarif takip ettiği düşünülüyordu. Babam Y kromozomunu geçerse, bebek erkekti. Aksi takdirde, bir kız.

2018 yılında, araştırmacılar X ve Y'nin ötesinde üçüncü bir etki keşfettiler. Başka bir kromozom değil, genetik bir düzenleyici idi. Bu şeyler daha önce “önemsiz DNA” olarak adlandırılan bir şeyle takılıyor. İkincisi, gen içermiyor. Bununla birlikte, düzenleyicileri genlerin davranışını etkiler. Bir bebeğin cinsiyetini belirleme zamanı geldiğinde, yeni keşfedilen regülatör güçlü bir şekilde yükselir – ama karanlık bir tarafı vardır.

Bazı nedenlerden dolayı, düzenleyici aynı zamanda cinsiyet oluşturma sürecine müdahale edebilir. Bu olduğunda, bebekler genellikle erkek ve dişi özelliklere sahip, interseks özelliklerle doğarlar. Kötü etkilerine rağmen, yeni gen arttırıcı, kötü anlaşılan bir şey olan intersex koşullarının çözülmesine yardımcı olabilir.[2]

8 X Riddle

Değişen tek Y kromozomu değildi. Başlangıçta, dişi X diğer kromozomlara benziyordu. Nedense evrim bunu değiştirdi. X kromozomu mutasyona karşı oldukça dirençlidir ve hepsinin şaşırtıcı yanı, genlerinin az sayıda insan dokusunda aktiftir.

10 yıldan fazla bir süredir bilim adamları X'in neden farklı olduğunu açıklayamadılar. 2016'da cevap gen ekspresyonu şeklinde göründü. Bu işlem genetik bilgiyi gözlemlenebilir özelliklere dönüştürür. Başka bir deyişle, X kromozomundaki genler birçok insan dokusunda eksprese edilmez (aktif).

Bazı genlerin hızlı ifadeye ihtiyacı vardır. Örneğin, daha fazla oksijene ihtiyacımız olduğunda, daha fazla kan hücresi üreten genler hızla eksprese edilir. Çalışma, X'in ifadeyi yavaşlattığını buldu. Bu nedenle, çoğu hızlı gen onu terk etti ve zamanla başka bir yere taşındı.

Buna karşılık X hızlı harekete geçmesi gerekmeyen diğer kromozomlardaki genlerin hedefi oldu. Bu nedenle mevcut X koleksiyonunun diğer kromozomlarınkilerle karşılaştırıldığında neredeyse hiç çekici olmadığı budur.[3]

7 Eski Erkek Darboğaz

Modern erkek genomu bir gizemi barındırıyor. 5.000 ila 7.000 yıl önce, çoğu erkeğin Avrupa, Asya ve Afrika'da ölmesine neden olduğu anlaşılıyor. Bu felaket her erkek için 17 kadın bıraktı.

Darboğazın 2015 yılında kurulmasından bu yana, bazı bilim adamları doğal bir faktörün erkek çocukları etkilediğini öne sürdüler. Diğerleri, hiçbir şeyin ölmediğine inanıyor. İkinci teori, daha fazla sosyal güce sahip erkeklerin daha fazla çocuk ürettiğini ve bu yüzden yapmayanların genetik imzasını lekelediğini belirtti.

Bir 2018 çalışmasında en muhtemel cevabı buldum – patrilin klanları arasındaki savaş. Bu tür gruplarda, aynı aileden erkekler yakın kalır. Klanlar diğer erkeklerin toptan katliamını uygulasaydı, tüm erkek soyları gen havuzundan çıkarılırdı.

Durum buysa, çoğu erkeğin ölmediğini de öne sürdü. Bunun yerine, Y kromozomu daha az çeşitlendi. Bu “birçok erkek, az sayıda aile” işareti, kitlesel bir neslin tükenmesine benziyordu. Kanıt sadece genetik değildi. Araştırmacılar simülasyonlar yürüttüğünde, Y darboğazını üreten tek senaryo, patrilin klanlarının birbirlerini katlettikleri senaryo oldu.[4]

6 Kraliyet Sadakatsizlik

2012'de, Kral III. Richard'ın kalıntıları İngiltere'deki bir otoparkta bulundu. Genetikçiler kimliğini onayladı ve iki yıl sonra erkek çizgisini takip etmeye karar verdi. Her şey yolunda giderse, hükümdarın babasının soyunun soyundan geldiğini iddia edenler nihayetinde şanlı iddialarını onaylarlardı.

Bu şekilde işe yaramadı.

2014 çalışması, Richard’ın ana hattının, kız kardeşi Anne York’tan kırılmadan devam ettiğini buldu. Aslında, bugün yaşayan iki kişi, Anne'nin doğrudan anne torunlarıdır. Ancak, bilim adamları Richard’ın Y kromozomunu analiz ettiklerinde, aldatmaların ayakta olduğu belli oldu. Yaşayan herhangi bir bireyle eşleşme yoktu.

Kesik bir Y çizgisi, birinin biyolojik babasının doğum belgesinde belirtilen biri olmadığı anlamına geliyordu. Araştırmacılar, hangi annenin ilişkisi olduğunu veya çocuğun kim olduğunu tam olarak belirleyemezler. Ama daraltdılar. Richard III (1452–1485) ile 5. Beaufort Dükü, Henry Somerset (1744-1803) arasında bir yerde bir baba öldü.[5]

5 Yaratıcılık Kromozomu

Bazı insanlar müzik yaratmaya çalışır ve sefilce başarısız olur. Sonra, akıcı bir dil gibi akıcı bir dil gibi notalar oluşturuyor. 2016'da araştırmacılar kromozomlarda yaratıcılık arayışına girdiler. Bir özellik olarak, kimse gerçekten ne kadar kalıtsal olduğunu ve ne öğrenilebileceğini bilmiyor.

Finlandiya'da, bilim insanları, müzik eğitimi almış gençlerin, eski nesillerden daha fazla müziği adapte etme veya besteleme ihtimalinin daha yüksek olduğunu fark ettiler. Çalışma, yaklaşık 300 genç müzisyeni yetenekleri hakkında sorguladı. Onların genomları da analiz edildi, özellikle de zaten müziğin beğenisine ve beste yapma yeteneğine bağlı kromozomal bölgeler.[6]

Araştırmacılar, bestecilerin doğum yeri olarak kromozom 4'ü izole ettiler. Ancak, genler sadece yeteneğin yüzde 30'unu oluşturuyordu. Bu, ebeveynleri kemanları keklerden ayırt edemeyen müzisyenlere umut veriyor. Müzikal yeteneğin yaklaşık yüzde 70'i özel çalışmalarla kazanılabilir.

4 Şempanzelerde Down Sendromu

Japonya'da, Kanako şempanze, Kyoto Üniversitesi tarafından işletilen bir tapınakta yaşıyor. Yedi yaşındayken görüşünü kaybetti ve az gelişmiş dişler, çapraz gözler ve kornealar inceltildi.

2014'te, 21 yaşındayken, rutin bir sağlık kontrolü, Kanako'nun da kalp problemi olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar daha fazla bilgi için kromozom analizi yaptığında, bir sürpriz buldular. Şempanze, trizomi 22 olarak bilinen bir durum olan üçüncü kromozom kopyasına sahipti.

İnsanlarda, kromozom 21'in üçüncü bir kopyası trizomi 21 veya Down sendromuna neden olur. Bu koşullar aynı olmasa da, benzerlikler vardır. Bu, genetik bozukluğun şempanzelerde tespit edilmesinin yalnızca ikinci zamanıdır, ancak tahminler, gerçek sayıyı insanlarda Down Sendromu kadar sık ​​yerleştirir (her 600 doğumda 1).

Fikri sorunların hiçbir belirtisi göstermedi, bu da nadir durumunun uzun süredir tespit edilmemesinin nedeni oldu. Bilinen sağlık sorunlarının yanı sıra, bebeklik döneminde yalnızca diğer anormallikler kaydedildi. Bir bekçi, Kanako'nun topal olduğunu ve olması gerektiği kadar aktif olmadığını fark etti.[7]

3 X Kromozomu İnaktivasyonu

2006 yılında yapılan bir araştırmada, kadın X kromozomunun, erkeklerin eşcinsel partnerleri tercih etmesinde rol oynayabileceği tespit edildi. Araştırmacılar, 97'si eşcinsel oğlu olan 200 anneye baktılar. Tüm kadınlar “X kromozomu inaktivasyonu” için analiz edildi. Kadınlar XX imzasıyla tanımlanabilir, ancak yalnızca bir X çalışır. Her ikisi de “açık” ise, resme çok fazla genetik malzeme giriyor. Down sendromlu durum budur.

Bilim adamları iki ya da daha fazla eşcinsel oğlu olan 42 anneyi inceledi ve bu kadınların dörtte birinde aşırı derecede kromozomal kapanma görüldü. Genellikle, her iki X de kapanabilir. Bu her hücrede rastgele olur. Bu anneler her yerde aynı X'i devre dışı bıraktılar, çok sıra dışı bir şeydi. Kalan kadınların daha küçük bir yüzdesi, bir eşcinsel oğlu olan veya olmayanlar, aynı olayı gösterdi.

Bir annenin genetiği gerçekten oğlunun cinsel yönelimini etkiliyorsa, sadece kısmi olacaktır. Çoğu araştırmacı “eşcinsel genin” bir efsane olduğunu kabul eder. Bunun yerine, çevresel etkilerin yanı sıra çoklu kromozomlar cinsel seçimlerde rol oynamaktadır.[8]

2 Kayıp Neandertal Y

Binlerce yıl önce, insanlar Neandertallerle iç içe geçmişlerdi. Bu ayrı insansı türler daha sonra neslinin tükendiği, ancak DNA'larının yüzde 4'üne kadar günümüz Afrika kökenli olmayan insanlarda hayatta kalıyor.

2016'da Stanford Üniversitesi bilim adamları, modern insanlarda X ve Y bağlantılı Neandertal genlerini aradılar. Şaşırtıcı bir şekilde, bu olağandışı atadan gelen her gen, X kromozomlarından gelir. Neandertal Y, baktıkları her numuneden eksikti.

Ekip, onlara bol miktarda verebilecek bir kişiye döndü – İspanya'da 49,000 yıl önce ölen Neandertal bir erkek. Y, kromozomun insan popülasyonundan arındırılmasının en olası nedenini ortaya koydu.[9]

Hamile kadınlarda (sadece erkek yavrulara karşı) immün reaksiyonu tetikleyen insanlardakine benzer üç gen içeriyordu. Bu cevap genellikle düşüklere neden olur. Neandertal Y büyük olasılıkla terk edildi çünkü hibrit erkeklerin doğmasını zorlaştırdı.

1 Hess Hakkında Gerçeği

Hitler’in itfaiyeci Rudolf Hess oldu. Uzun bir komplo teorisine garip bir başlangıçta Hess barışı sağlamak için İngilizlerle buluşmaya çalıştı. 1941'de, uçağı yakıtı bittiğinde ve bir alana indiğinde İskoçya'ya uçuyordu. Anlaşılır bir şekilde, İngilizler Hess'i yalnız bulduğunda, tutuklandı, Nürnberg yargılamaları sırasında suçlu bulundu ve bir Berlin hapishanesinde hayata mahkum edildi.

Söylentiler, mahkumun gerçek Hess’in öldürüldüğü gerçeğini örtmek için bir doppelganger olduğunu sürdürdü. Franklin D. Roosevelt bile adamın bir sahtekâr olduğuna inanıyordu.

1987'de mahkum Spandau cezaevinde 46 yıl geçirdikten sonra öldü. Neyse ki, bir şişe kan geride bıraktı. Örnek 1980'lerde yapılan rutin kontroller sırasında alınmış ve tek ölümlü kalıntısı olmuştur. (Adam yakıldı.)

Modern araştırmacılar şişeyi mahkumun Y kromozomunu incelemek için kullandılar. Kısa bir süre önce kan bağışlamayı kabul eden fuhrer milletvekilinin bir erkek akrabasını tespit ettiler. Y kromozomundaki genler yüzde 99,99 ile eşleşti ve Rudolf Hess'in Spandau'da esir olduğunu kanıtladı.[10]


[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir