Japonya Demiryolu Sistemi Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek

[ad_1]

Japonya, dünyanın en işlek ve en verimli raylı sistemlerinden birine sahiptir. Bu, yüksek yolcu hacmi ve verimliliğinin her zaman el ele gitmediği düşünülürse şaşırtıcı olabilir. Bu verimlilik beklemeyebileceğiniz bazı şekillerde elde edilir ve tren şirketleri işlerin sorunsuz şekilde çalışmasını sağlamak için çok çeşitli taktikler kullanır.

Yine de, Japonya’nın trenleri için zamanında koşmaktan daha fazlası var. İntihar mağdurlarının akrabalarını geciktirmek için suçlayan tren şirketlerinden köpekler gibi havlayan trenlere, Japonya’nın demiryolu sistemi hakkında on şaşırtıcı gerçek var.

10 Tren Şirketleri Trenle İntihar Edenlerin Akrabalarını Şarj Ediyor


Japonya'da her yıl on binlerce insan intihar ediyor. Bu insanların büyük bir kısmı yaklaşmakta olan trenlerin önüne atlayarak kendilerini öldürüyor. Bu intiharlar genellikle etkilenen hatlarda gecikmelere neden olur. Tren şirketleri için gecikmeler maliyet maliyetidir. Sonuç olarak, intihar mağdurlarının yaşayan akrabalarındaki gecikmeler nedeniyle suçlanıyorlar.

Şirketler bu politika ile ilgili bilgileri açık nedenlerle ifşa etmiyorlar. Bununla birlikte, temel olarak, daha uzun gecikmeler daha yüksek ücretler anlamına gelir.[1] 2010 yılı itibariyle ortalama fatura altı milyon yen idi. İlginçtir ki, trenle intihar, düşen ev kiralarıyla yakından bağlantılıdır. Evler genellikle trenle intiharların yaygın olduğu hatlar boyunca daha ucuz hale geliyor.

Bir kişi mülkün içinde intihar ettiğinde, mal sahibinin sıkıntıları daha da artabilir. Ev sahipleri genellikle bu gerçeği gizlemekte zorlanıyorlar çünkü Japon yasaları önceki intiharların muhtemel kiracılarını bilgilendirmelerini gerektiriyor. Birçok ev sahibi, intihar mağdurlarının ailelerini de suçlayacak.

9 Gecikme Sertifikaları

Yolcu seyahatinde dünyanın en büyük raylı sistemlerinden birine sahip olmasına rağmen, Japon trenleri aslında çok dakikalıdır – bu nedenle, tren şirketlerinin özürlü ve gecikmeli sertifikaları gecikmeleriyle geciktirir. İstasyon çalışanları, iki dakikalık gecikmeler için özür dileyecek ve tren beş dakika geciktiğinde gecikme sertifikalarını dağıtacaktır.

Gecikme sertifikaları gereklidir, çünkü okullar ve işverenler gecikmeye müsamaha göstermezler. İşverenleri ve öğretmenleri, trenin geciktiğine (nadiren de olsa) ikna etmek genellikle zordur; bu nedenle, tren şirketleri kanıt olarak ihale edilecek sertifikaları verir.

Tren şirketleri bu sertifikaları çağırıyor Densha Chien Shoumeisho (“Tren gecikme sertifikası”). Genellikle geç trenin durduğu her istasyonda istasyon çalışanları tarafından dağıtılır. Bazı tren şirketleri de sertifikaların indirilebilir dijital versiyonlarına sahiptir.[2]

8 Demiryolu İşçileri Daima Yönlendir ve Ara


Japon tren sürücüleri, şefleri ve istasyon çalışanları genellikle bir tren istasyona girdiğinde veya ayrıldığında bilgileri işaret edecek ve bilgi verecektir. Alışkanlık garip görünüyor çünkü kimseyle konuşmuyorlar. Bu bilinir Shisa Kanko (“İşaret etme ve arama”), hataları ve kazaları önlemek için kullanılan bir taktik.

Buradaki fikir, işçilerin işaret edip çağırdıklarında ne yaptıkları konusunda daha bilinçli olduklarıdır. Örneğin, sürücüler hız kontrolü sırasında genellikle işaret eder ve hızlarını söyler. Bu yüzden bir sürücü noktasının gaz pedalına gelmesi ve “Hız kontrolü, 80” şeklinde bağırması normaldir.

Enkazları kontrol eden istasyon çalışanları ve trenlerin etrafındaki insanlar, “Tamamen temiz” diye bağırarak pistte işaret edecekler. Kapıları düzgün kapattıklarını doğruladıklarında aynı şeyi yapıyorlar.

Japonya'da 20. yüzyılın başlarından bu yana işaret ve çağrı kullanılmıştır. Bir çalışma, hataları yüzde 85 oranında azalttığını gösteriyor. Demiryolu dışındaki diğer Japon şirketleri ve Japonya dışındaki diğer demiryolları tarafından benimsendiği için çok etkilidir. Bu, 1996'da uygulamanın değiştirilmiş bir versiyonunu benimseyen New York City'i de içeriyor. Tren sürücüleri işaret etmek ve çağırmak yerine, trenlerinin doğru bir şekilde durduğunu onaylamak için siyah ve beyaz bir “zebra tahtayı” gösteriyor.[3]

7 Köpekler Gibi Havlayan Trenler


Japonya'da geyikler, demir parçacıklarının parmaklıklarını yalamak için genellikle rayların üzerinde yürürler. Bu, bir trenin geldiğini farketmeyen izlerini yalamakla meşgul olan geyikler için ölümcül olduğunu kanıtladı. Çarpışmaları azaltmak için, tren şirketleri bazı geleneksel olmayan taktikler kullandılar.

Geyiklerin sık görüldüğü bölgelerde pistlere aslan dışkısı bulaştırdılar. Bu plan başarısız oldu çünkü yağmur dışkıları temizledi. İkinci plan, sadece bir trenin yakınındayken açılan ultrasonik dalgaların kullanılmasını içeriyordu.

Demiryolu Teknik Araştırma Enstitüsü (RTRI) başka bir zekice fikir ortaya koydu. Onlar sadece bir trende geyik ve köpek sesleri çalmak için bir hoparlör yükledi. Hoparlör, bir geyik tespit edildiğinde, snort seslerini üç saniye boyunca bir geyik sesine dönüştürür. Bu ses, geyiklerin dikkatini çekmek için kullanılır.

Snort'u hızlı bir şekilde, 20 saniye boyunca, geyiklerin güvenlik için kanmalarına neden olacak bir havlayan köpek takip eder. Testler sırasında, tren yaklaştığında rayların yakınında kalan geyik sayısı yarı yarıya azaldı. Enstitü ayrıca geyiklerin sık görüldüğü alanlarda daimi havlayan köpek konuşmacıları kurmayı planlıyor.[4]

6 İnsanları Trenlere Yerleştiren “İtici” Çalışan Tren İşletmeleri


Japonya’nın trenleri, sabah ve akşam saatlerinde, milyonlarca insanın aynı anda trenleri kullandığı zamanlarda kalabalık oluyor. Trenlerde mümkün olduğu kadar çok insanı almak için, tren şirketleri aradıkları iticileri çalıştırıyor oshiya.

İticiler tam olarak isimlerinin önerdiğini yapar. İnsanları trene itiyorlar. Ayrıca, taşıtların tam tren vagonlarına girmesini engellemenin ikincil bir rolü vardır. Zorlamak, işin kolay görünmesine rağmen aslında karmaşık bir meslektir. Yalnız eğitim altı ay kadar sürer. İticiler, yolcuları itmeye başlamadan önce bilgilendirmeli ve sadece sırt veya omuz tarafından hafifçe itmelidirler.

Dengeli olabilmeleri için iki eliyle de itmeleri gerekir ve trene binmeye çalışan yolcuların onları içeri itmemeleri için sağlam temellere sahip olmaları gerekir. Bir itici olmak, geçerli bir kariyer rotası değildir, çünkü yarı zamanlı bir iştir. İticiler sadece yoğun saatlerde iterler.[5]

5 Erken Ayrılan Trenler için Özür dilerim


Japon trenlerinin geç kalmasına izin verilmediğini zaten belirttik. Görünüşe göre, onların da erken olmalarına izin verilmiyor. Kasım 2017'de, taşıtlardan Tsukuba Express hattındaki (Tokyo ve Tsukuba arasında çalışan) treninin ardından 20 saniye önce istasyondan ayrılan bir özür diledi.

Trenin sabah 9: 44: 40'da istasyondan ayrılması gerekiyordu, ancak sabah 9: 44: 20'de ayrıldı, çünkü işçilerden biri zaman çizelgesini kontrol etmeyi unuttu. Özür, trenlerin bildiği aynı güvenilirlik nedeniyle gerekliydi. Trenlerin her zaman vaktinde olduğunu bilen son dakika yolcuları için yirmi saniye yeterli.

Mayıs 2018'de, isimsiz bir tren şirketi, treni 7: 12'deki kalkış saatinden 25 saniye önce istasyondan ayrıldıktan sonra tekrar özür diledi. İletken 7: 11'de kapıyı kapattığında hata yaptı. Tren istasyondan ayrılmadan önce hatayı fark etti, ancak platformda hiç taşıt görmediğinden kapıyı tekrar açmadı.

Ancak, platformda taşıtlar vardı. Hayal kırıklığına uğramış yolculara, halktan özür dileyen tren şirketi adı verildi.[6]

4 Trenler İstasyondan Ayrılırken Melodiler Oynuyor


Japon trenleri, istasyondan ayrıldıklarında honk değildir. Bunun yerine melodiler çalıyorlar. Bu melodiler denir Hassha Merodi (“Tren kalkış için melodi”). Melodiler, popüler anime’nin kargaşası, popüler filmlerin tema şarkıları veya eski reklamların şarkıları olabilir.

Melodiler ayrıca besteciler tarafından da yapılabilir. En ünlü melodi bestecilerinden Minoru Mukaiya, 100'den fazla tren istasyonu için melodiler oluşturdu. O kadar ünlüydü ki, insanlar sadece melodileri çaldığını duymak için konserlerine katılıyorlar.

Tren şirketleri taşıtların daha hızlı hareket etmesini sağlamak için melodileri psikolojik bir girişimin parçası olarak kullanıyor. Müzik çalarken taşıtların trenlerin kapılarının kapanmayacağını bilmesi güvence veriyor. Aynı zamanda, diğer taşıtların bir sonraki trenin gelişine hazırlanmalarını sağlar.[7]

3 Sadece Kadınlar İçin Arabaları Var

Groping, Japonya'nın aşırı kalabalık trenlerinde bir sorun teşkil ediyor. Japonların, tren yolculuğu sırasında kadınları yetiştiren erkekler için bile bir adı var: chikan, ayrıca, el yordamıyla da ilgili olan bir kelime. Tarım olaylarını azaltmak için, birçok tren şirketi sadece kadınlara özel tren arabaları üretti.

Arabalar kadınlar için kullanılsa da, genç erkekler, fiziksel olarak engelli erkekler ve erkek bakıcılar da gemide bulunmakta. Tüm tren şirketlerinde yalnızca kadınlar vagonları yoktur ve bunları gün boyu her zaman çalışır durumda tutmayanlar vardır. Bazı tren şirketleri onları yalnızca hafta sonları veya yoğun saatlerde çalıştırır.

Bazı erkekler ve kadınlar, yalnızca kadınlar otomobillerine cevap olarak yalnızca erkekler için araba talep etmişlerdir. Erkekler, yalnızca erkeklerin vagonlarını istediklerini söylüyorlar çünkü karma arabalardaki kadınları yanlış bir şekilde el yordamıyla suçlayarak korkuyorlar.

Japon erkekler ayrıca karışık vagonlardaki kadınların şüpheli bir şekilde baktığından ve onları potansiyel yaratanlar olarak değerlendirdiğinden şikayet ediyor.[8] Aslında, bazı erkekler sadece kadınların arabalarının varlığının, kadınların tüm erkekleri suçlu olarak gördüklerinin bir kanıtı olduğunu söylemektedir. chikan.

2 Trenlerde Uyuyor


Amerikalılar, Japonların trenlerde uyuma kolaylığı ile şaşırmış olabilir. Aslında, park banklarından toplantılara (evet, toplantılar) her yerde uyurlar. Hatta bir isim bile var: inemuri (“Mevcut iken uyumak”). Halk arasında uyumak Japon kültüründe o kadar normal ki uyuyan bir insanı uyandırmanın kaba olduğu düşünülüyor.

Japonlar gündüzleri uyurlar çünkü çok ve uzun çalışırlar ve sıklıkla geceleri yeterince uyumazlar. İşyerinde uyuyarak bunu telafi ediyorlar. İşyerinde uyuyan işçiler, işlerine kendisinden daha fazla adanmış olarak kabul edilir. Uyuyorlar çünkü esasen kendilerini tükenmeye çalıştılar.[9]

1 Tren İstasyonları İntiharı Teşvik Etmek İçin Mavi Işıklara Sahiptir

Japon tren yollarının intihar sıcak noktaları olduğunu zaten söyledik. Bu günlerde tren şirketleri istasyonlarına mavi ışık takarak intiharı önlemeye çalışıyor. Japon tren şirketleri ilk ışıklarını 2000'lerde kurdular ve tren intiharı rekor bir seviyeye ulaştı.

Mavi ışıklar, insanları sakinleştiren ve intihar girişiminde bulunan insanları yeniden düşünmeye iten inanç nedeniyle seçildi. Işıklar çalışıyor gibi görünüyor. 2013 yılında, trenlerle yapılan intiharların ışıklar kurulduktan sonra yüzde 84 kadar düştüğü bildirildi.

Ancak, bu kesin değildir, çünkü ışıklar, fark edilmediklerinde, gün boyunca intiharı önleyemezlerdi. Bazı istasyonlar gün boyunca ışıkları bile kapattı. Diğer araştırmacılar, ışıkların sadece intiharı yüzde 14 oranında azalttığına inanıyor. Ayrıca platformların kenarlarındaki koruyucu engellerin intiharı mavi ışıklardan daha iyi önleyeceğini söylüyorlar.[10]


[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir