İnsanların Tanımadığı 10 Tuhaf Şey Bağımlılık Yapabilir

[ad_1]

Bağımlılığı, birinin sağlığına zarar vermesi gereken bir şey olarak düşünüyoruz. Ancak, gerçekte, çoğumuz yaşamımızı hiçbir şekilde engellemeyebilecek çeşitli şeylere bağımlıyız.

Bu bağımlılıklar, günlük işleyişimiz için hâlâ oldukça gerçektir. Bazıları için kahve, başkaları için temizlik ve başkaları için kedi yavrusu memelerini saplantılı bir şekilde paylaşmak – her birimiz için ödül sistemini beyinde tutan ne olursa olsun.

Ancak, her şeyden önce bir nedeni olmayan bir zorunluluk gördüğümüzde garipleşiyor. Hiç kum yemeyi durduramayan veya kül yeme bağımlısı insanları duyan çocuklar ile karşılaştınız mı?

Varlığı için kesin bir nedeni olmayan ama diğer tehlikeli olanlar gibi gerçek olan bu bağımlılıklar bizi en çok etkiliyor. İşte en şaşırtıcı olanlardan bazıları.

10 Bronzlaşma

Yapay UV bronzlaşma endüstrisi, içsel insanın, kendimizinkinden farklı görünme eğilimiyle, biraz da kıvırcık saçlı insanların onu nasıl düzleştirmek ve tersi yapmak istedikleri gibi açıklanabilir. Ayrıca, özellikle güneşin daha koyu bir ton vermesi için yeterli olmadığı yılın belirli zamanlarında da işe yarar.

Tuhaflaştığı zaman duramadığınız zamandır – bronzlaşmayı çok sevdiğiniz için değil, buna bağımlı olduğunuz için.

Yapay bronzlaşma sürecine bağımlı olan kişilerin vakaları oldukça fazladır. Saçlarını yapmayı bırakamayan insanlarla aynı şey olduğunu düşünüyorsanız, bunun biraz ötesine geçer.

Son zamanlarda yapılan birçok araştırma, bronzlaşma bağımlılığının çok gerçek olduğunu ve beynin eroin gibi ilaçlar ile aynı bölümünü kullandığını doğrulamıştır. Bazı araştırmalar, düzenli olarak bronzlaşmaya giden insanların küçük bir yüzdesi aslında buna bağlı olarak sınıflandırılabilse bile, sadece sizin genlerinizde olabileceği ihtimaline işaret etmektedir.[1]

9 İdrar içmek

Kendi içtiğinizde ısrar eden ve bazı aşırı durumlarda, başkalarının idrarının sağlık için iyi olduğunu bilen insanları duymuş olabilirsiniz. Bu süreçte kimseye zarar vermediği sürece, onları başka şekilde ikna etmek için yapabileceğimiz fazla bir şey yok. Bilimsel bir çalışma, bu davranış ile herhangi bir sağlık yararı arasında bir ilişki olduğunu kanıtlamadıysa bile, bu daha çok “kendi başına” bir durumdur ve buna saygı duyuyoruz.

Bazen, insan idrarı için gıda olarak genel tercihlerin ötesine geçebilir. Oldukça az sayıda insan günlük idrar yapma fikrini bulamazlarsa geri çekilme semptomları almaya başladıklarını bildirdi.

Örneğin, altmışlı yaşlarında olan Robert Wells, çoğu zaman bilgisi olmadan, genç insanlardan idrar toplamayı ve içmeyi bırakamaz. Kontrol edemediği bir dürtü olduğunu itiraf ediyor. Aslında, dışarı çıkmak ve çocuklardan çiş toplamak için birçok cinsel suçla suçlandı.

Wells, gençlerden gelen idrarın daha uzun süre genç görünmesine yardımcı olacağına inanıyor.[2]

8 Hayvan İstifçiliği

Hepimiz “çılgın kedi hanımefendi” cenazesini duyduk, neden onun için de geçerli olamayacağından emin olmasak da. Hepimiz, sosyal becerileri eksikliğini gidermek için kendisini bir sürü hayvanla çevreleyen birini, yalnızlıktan ziyade hayvanları biraz fazla sevmekle ilgili olsa bile, hepimizi tanıyoruz. Bununla birlikte, o kadar kötü olan nadir durumlarda da dahil olan hayvanlara zarar verir ve bağımlılık konusunda sınır olabilir.[3]

Bilim, hayvan istifçiliğinin, sorunun reddedilmesi, buna dahil olmak için zorunlu bir gereklilik, bu davranış için mazeretler ve bireyin kişisel çevresini korumaya gerek kalmaması gibi gerçek bir bağımlılığın birçok özelliğine sahip olduğunu kabul eder. “Çılgın kedi kadın” klişesi doğru gibi gelebilir, ancak gerçek durumlarda, çok sayıda evcil hayvan toplamaktan çok daha ciddi. Yardım olmadan üstesinden gelmek de zor.

7 İnsan kanı

Vampirler, hatırlayabildiğimiz sürece, Batı folklorunun bir parçası olmuştur. Bu hikayelerin insan kanına takıntılı gerçek vakalara dayanıp dayanmadığından emin değiliz, ancak mitoloji çoğu zaman gerçekleri önemsemiyor. Ayrıca, bu kişilerin kan içmeye gerçekten bağımlı olup olmadıklarını da bilmiyoruz, ya da tadı çok sevdikleri için arada sırada da olsa. Fakat yine de kurgusaldırlar ve vampirizmin nasıl çalıştığı hakkında derinlemesine bir açıklama gerektirmezler.

Gerçek hayattan bahsedersek, kan içmeye bağımlılık kesinlikle bilimsel olarak mümkündür. Aslında, bir Türk erkeğin kendi kanını içmeye bağımlı olduğu bildirildi. Doktorlar, kan için ihtiyacını “nefes almak kadar acil” olarak nitelendirdiler, nasıl geliştirdiklerini açıklayamamış olsalar bile.

Bir kişilik bozukluğuna maruz kalmasına rağmen açıklayabilecek bir bozukluğu ya da eksikliği yoktu. Ayrıca, yaşamında daha önce bazı şiddet olaylarına tanık olmuştu, ancak bu şeyler zorunluluğu nasıl geliştirdiğini açıklamaya yaklaşmıyordu. Neyse ki, sadece kendi kanını içmeye bağımlıydı.[4]

6 Kahve Lavmanı

Bir lavman iğrenç gelebilir, ancak şiddetli kabızlığı gidermek için en etkili ve en yaygın kullanılan tıbbi yöntemlerden biridir. Lavmanlar çoğunlukla profesyoneller tarafından yönetilmesine rağmen, bağırsak hareketini teşvik etmek için sıvıları arka tarafınıza enjekte ederek evde kendiniz yapmanın yolları vardır.

Bir kahve lavmanı – kahve ile yapılan ve ilk kez 1940'larda Dr. Max Gerson tarafından tanıtılan deneysel bir değişiklik – aynı şey değil. Pek çok doktor ve bilim insanı vücut üzerindeki kötü etkilerine dikkat çekti ve artık ABD'deki tıbbi tesisler tarafından bu nedenlerle sunulmuyor.

Bu bir Florida çiftinin kahve lavmanlarına bağımlılık geliştirmesini engellemedi. Bunu yaparken acele hissediyorlar ve yapmazlarsa geri çekilme belirtileri alıyorlar. Duyguyu bir tür öfori olarak tanımlarlar ve kendilerini kahve lavmanlarına günde ortalama dört kez verirler. Karısı, geçmişte günde bir defaya kadar 10 kez verdiğini itiraf etti.[5]

5 Dövmeler Başlarken

Vücudunun her yerine bir sürü dövmeli insanla karşılaşmış olabilirsiniz. Dövmelerin toplumdaki artan kabulü göz önüne alındığında, bu bireylerden en az birinin sosyal çevrenizde olma ihtimali yüksek. Dövmeler, farklı insanlar için farklı şeyler ifade edebilir ve neden bu kadar çok almaktan hoşlandığımızın tam psikolojik nedenlerini tam olarak belirlemek zor.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, dövmeler vücudunuzda sizin için özel bir şey ifade eden bir sanat eserini mürekkeplemekten öteye gidebilir. Dövme bağımlılığı, tahmin edebileceğinizden daha fazla insan için gerçek bir şeydir. Araştırmaya göre, Amerikalıların yaklaşık yüzde 32'si dövmelere bağımlı olduğunu ve sonuncusundan kısa bir süre sonra dışarı çıkıp yeni bir tane alması gerektiğini hissediyor.

Bazı bilim adamları, dövme yaptırma süreciyle birlikte gelen acıya bağımlılık olarak açıklamaya çalıştılar. Ayrıca, dikkatine bağımlı olmakla da ilgili olabilir. Bununla birlikte, bilim hala dövmelere kronik bir bağımlılık yaratan şeyin tam olarak ne olduğunu çözmektedir.[6]

4 Romantik Reddetme

Birinden çıkma ve reddedilme, çoğu insanın buluşma hayatının en normal kısımlarından biridir. Neredeyse hepimiz bunu bir biçimde ya da diğerinde deneyimledik. Elbette, bu tercih edilen sonuç olmayabilir, ancak aslında çıkmayı seviyorsanız hala geçmeniz gereken bir şey.

Bununla birlikte, bazı insanlar reddedilme sonucu ortaya çıkan tüm kalp kırıntısı ve acılardan zevk aldıkları noktaya bağımlı hale geldiklerinde bu bir problemdir. Ve bunu yapmıyoruz.

'De yayınlanan bir çalışmaya göre Nörofizyoloji DergisiRomantik reddedilme, beynin bir şeye bağımlı kalmamıza neden olan aynı bölümlerini içerir. Araştırmacılar bile bunun için bir parametre geliştirdiler – Tutkulu Aşk Ölçeği – ve romantik reddetmenin kesinlikle bir bağımlılık şekli olduğu sonucuna vardılar.[7]

Tüm eğlence ve oyunlar gibi ses çıkarıyor olabiliriz, ama aynı zamanda reddedilen insanların kendilerini çürüten kişiye karşı şiddet içeren vakalarını açıklamak için çok şey yapar. Çoğu durumda, bu intihar veya cinayet gibi aşırı sonuçlara yol açar.

3 Plastik cerrahi

Tarihimizdeki en uzun zaman boyunca, kazalardan kaynaklanan kalıcı şekil bozukluğu geri alınamazdı. O zamanlar, bugün bir şey yapacak bir tıbbi teknolojimiz yoktu. Plastik cerrahi, vücudumuzun parçalarını tamir etmemizi sağlayan devrim niteliğindeki bir gelişme oldu. Yakında daha iyi görünmemizi sağlamak için kullanacağımız belliydi.

Bazı insanların mecburi olarak, estetik ameliyatla görünüşlerini değiştirmeye devam etme ihtiyacı duyduğunu hissetmesi, gerçek bir bağımlılığa dönüşmesidir. Bilim adamları bunun kendini nasıl gösterdiğini anlamamasına rağmen, kendilerini plastik cerrahi yaptırmaktan alıkoyamayan birçok ünlü tanıdık.

Bazı uzmanlar bunu vücut dismorfik bozukluğu (BDD) olarak adlandırılan bir bozuklukla açıklar.[8] Acı çekenlerin görünüşlerini sürekli değiştirme gereği duyduğu kanısındayız. Plastik cerrahi bağımlısı olan herkese BDD teşhisi konulmaz ve bunun altında yatan herhangi bir tıbbi durumu olmayan pek çok insanın zorunlu olarak günde 10 plastik cerrahiye neden katıldığını tam olarak bilmiyoruz.

2 Süt ürünleri

Laktoz intoleransı yaşamamış kişiler bile sütle ilgili rahatsızlıklardan muzdarip olabilir. Bu kişiler için, tereyağı veya peynir gibi süt türevleri asla reddetmedikleri bir şeydir.

Bazı insanlar sağlıklarına ne yaparsa yapsın düzenli yemeklerin yerini almak için çoğunlukla bu ürünlere sağlıksız takıntılıdırlar. Bu bir bağımlılık gibi geliyorsa, kesinlikle öyle. Süt ve türevleri, beynin opiatlar gibi ilaçlarla aynı kısımlarına bağlanan moleküller içerir.

Süt, kazein ve kasomorfinler gibi diğer benzer kimyasalları içerir. Bu maddeler yüksek derecede bağımlılık yapan ağrı kesici morfin gibi davranır. Aslında, kimyasal bileşimde ve beyinlerimize ne yaptıkları gibi birbirleri gibiler. Beyin ayrıca peynir yerken oldukça fazla dopamin salınıyor, bağımlılık yaratan etkilerini daha da şiddetlendiriyor ve aslında bizi buna bağlı kılıyor.[9]

1 İçme suyu

İnsanlar su bazlı bir türdür. Bu nedenle, bizi her gün çok fazla su içmenin yararlarından ikna etmek bir sağlık profesyoneli veya Instagram spor blogcusu almaz. Vücudumuzu olması gerektiği gibi çalıştırır, cildimiz için harikalar yaratır ve genellikle yeterince tüketmeyen birinden daha iyi hissetmemize yardımcı olur.

Suya diğer zararlı maddelerle aynı şekilde bağımlı olmanın mümkün olduğunu söylesek, muhtemelen buradan çıkmamızı söylersiniz. Ancak bilime göre, suya bağımlı olmak kesinlikle mümkün.[10]

Bazı durumlarda, günlük su desteği almayan insanlar baş ağrısı ve diğer yoksunluk belirtileri yaşayabilir. “Su aleyhtarlığı” na sahip birçok insan için – gayri resmi olarak adlandırılan – bir saat bile sudan uzak durmak, tahriş ve buna geri dönme zorunluluğu anlamına gelebilir.

Aşırı her şey gibi, bu da vücut üzerinde ciddi bazı olumsuz etkilere yol açabilir. Bazen, kandaki sodyum içeriği eksikliğinin aşırı susamaya yol açabileceği polidipsi adı verilen bir bozuklukla da ilişkili olabilir. Ancak çoğu insanın suya bağımlı olduğu bildirildi.

Himanshu’nun Cracked ve Screen Rant’daki eşyalarını kontrol edebilir, konser yazdığı için onunla temasa geçebilir veya sadece ona merhaba diyebilirsiniz. heyecan.


[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir