Haftanın İçinden Geçecek 10 Canlandırıcı Hikaye (3/24/19)

[ad_1]

Haftayı olumlu bir notla bitirmenize yardımcı olmak için, ruhlarınızı yükselten tüm haberleri tek bir listede topladık. Önemli başarılar ve gerçek beraberlik hikayeleriyle birleştiğinde iyi hissettiren güzel hikayeler bulacaksınız. Garip ve kaçık bir şey istiyorsanız, sıra dışı öyküler listesine de bir göz atın.

Bu hafta, hem genç hem de yaşlı, harika şeyler elde eden insanları kutluyoruz. Ayrıca dikkat çekici bir dönüm noktası ve iki yabancıya yardım etmek için nazik bir şeyler yapan bir adam var. Bir itfaiyeci, bir polis memuru ve bir gazisi hakkında bazı ilham verici hikayeler var ve aynı zamanda Uluslararası Mutluluk Günü'nü de not ediyoruz.

10 Defibrilatör İtfaiyecinin Hayatını Kurtarır

Birkaç ay önce kurmak istediği defibrilatör tarafından New York'lu bir itfaiyeci kurtarıldı.

Bill Staudt FDNY'de neredeyse 40 yıldır çalıştı. Geçen yıl, 63 yaşındaki, Queens'in itfaiye istasyonuna otomatik bir harici defibrilatör (AED) kurmak için departmanın yönetim ekibine bir talepte bulundu. Bunun için özel bir sebep yoktu – “tam da öyleydi”.[1]

İstasyon AED'yi aldıktan birkaç ay sonra Bill göğsünde yanma hissi duyduğu ve yıkıldığı sırada masasında çalışıyordu. Kalp durmasına girmişti. Neyse ki onun için meslektaşları defibrilatörü Bill’in kalp atışlarını düzenlemek ve ambulans gelene kadar onu dengelemek için kullanabildiler. Tam bir iyileşme sağladı ve şimdi göğsünde durmadan kalbini izleyen implante edilebilir bir kardiyoverter defibrilatör var.

9 Bir Yabancı İçin Yolundan Çıkmak

Bu haftaki rastgele nezaket eylemi, bize Kuzey Ormesby, Kuzey Yorkshire, İngiltere'den Dean Moore'ın izniyle geliyor. Bir yabancının ölmekte olan annesine son ziyaretini yapması için 640 kilometreden (400 mil) fazla yol aldı.

Geçen Pazar, Ron ve Sharleen Gillies, Edinburgh'dan Cambridge'e gidiyordu çünkü Bayan Gillies’in annesi ölümcül derecede hastaydı ve çoktan gitmedi. Stockton-on-Tees kasabası yakınlarındaki yolda küçük bir kaza geçirdiler. Kimse yaralanmamasına rağmen, çift arabasız kaldı ve az zaman kaldı.

Neyse ki onlar için, Dean Moore onları yolun kenarında gördü ve yardım edip edemediğini görmek için durdu. Hikayelerini duyduktan sonra, çifti 320 kilometre (200 mi) hedeflerine sürdü ve sonra arkasına döndü ve dönüş yolculuğunu yaptı. Herhangi bir parayı almayı reddetti ve çift elveda demeye zamanında geldi.[2]

8 İyi Bir Neden İçin Koşmak

2016 yılında, daha sonra 93 yaşındaki Ernie Andrus, Amerika Birleşik Devletleri'nde koşan en yaşlı kişi oldu. Yolculuğu San Diego, Kaliforniya'dan St. Simons Island, Georgia'ya yaptı. Şimdi rekorunu kırmak ve savaş anıtı için para toplamak için ters yönde yola çıktı.

İlk çalıştırması için Ernie, 2013'te 90 yaşında döndüğü zaman yola çıktı. 4.235 kilometrelik (2.631 mi) parkurun tamamlanması, 1000 saatin biraz altında sürdü. Haftada ortalama 30 km (18.5 mi) ortalama 429 bacakta üç yıl boyunca yaptı. Şimdi, biraz daha yaşlı olduğu için Ernie, ortalamasının haftada yaklaşık 21 kilometre (13 mil) olacağını tahmin ediyor, böylece 100 yaşındayken koşuyu bitiriyor.[3]

Eski bir II. Dünya Savaşı Donanması gazisi olan Ernie’nin hayali, USS’i alacak kadar para toplamak LST-325 D-Day Anıtı için Normandiya'ya geri dönelim. Tankın iniş gemisi, bir Andrus'un gün ortasında mürettebatı olan bir gemi ve sınıfında hala faaliyet gösteren tek gemi olarak kalıyor.

7 Bayan Matematikçiler İçin Tanınma

Karen Uhlenbeck tarihte Abel Matematik Ödülü'nü kazanan ilk kadın oldu.

Otuz yılı aşkın bir süredir Austin Üniversitesi'nde Teksas Üniversitesi'nde ders verdi ve şu anda Princeton Üniversitesi'nde kıdemli araştırma uzmanı ve aynı zamanda Gelişmiş Çalışma Enstitüsü'nde (IAS) ziyaret ortağı olarak görev yapıyor.

Norveç Bilim ve Edebiyat Akademisi'ne göre, Uhlenbeck “kısmi diferansiyel denklemler, gösterge teorisi ve birleştirilebilir sistemlerdeki öncü başarılarından ve çalışmalarının analiz, geometri ve matematiksel fizik üzerindeki temel etkisinden dolayı” 2019 Abel Ödülü ödülünü kazandı. ”[4] Sabun köpüğü gibi “minimal yüzeyler” anlayışımızı inceledi ve geliştirdi.

Abel Ödülü, Nobel Ödülü'nün matematik eşdeğeri olarak kabul edilir. İlk önce bir asırdan fazla bir süre önce Norveçli matematikçi Sophus Lie tarafından Nobel Ödüllerini tamamlamak üzere teklif edildi.

Kral Oscar II ödülü vermek istedi, ancak Norveç ile İsveç arasındaki birliğin dağılması buna son verdi. 2003'e kadar açılıştaki Abel Ödülü'nün Jean-Pierre Serre'ye verildi. Bu ayrım ayrıca, 6 milyon Norveç kronunun (yaklaşık 700.000 $) tutarında bir para ödülü ile birlikte geliyor.

6 Köpekler Kör Adamın Maraton Koşmasına Yardım Ediyor

Geçen pazar kör bir adam United Airlines New York Şehri Yarım Maratonunu güvenilir rehberleri sayesinde bitirdi: Waffle, Westley ve Gus adlı üç Labrador alıcısı.

Görme engelliler daha önce maratonda yer aldılar, ancak Thomas Panek, insan rehberleri yerine köpeklerin yardımı ile bunu tamamlayan ilk kişi. Sadece iki saat 20 dakika içinde biraz hızlandı. Köpekler, Panek'in kurs boyunca yolunda ilerlemesine yardımcı oldu. Her biri toplam 21.1 kilometrelik parkurun 5–8 km (3–5 mil) arasında uzanıyordu.

Panek, 2015 yılında köpekleri görme engelli insanların yanında uzun mesafelerde koşmaları için eğiten Koşu Kılavuzları programını geliştirdi. Irkı, bu tür özel eğitimli pooches'leri ihtiyacı olan insanlara ücretsiz sağlayan, Köreye Yön Veren Rehberlik Gözleri adlı kar amacı gütmeyen kuruluş için de fon yaratma ve farkındalık yaratma konusunda yardımcı oldu.[5]

5 Teddy Bear Arama ve Kurtarma

Bir New Jersey polisi, oyuncak ayısını kurtarmak için 911'i arayan otizmli bir çocuğun talebine cevap verdi.

Woodbridge'den on iki yaşındaki Ryan Paul, arkadaşı Freddy adlı bir cep boyutunda doldurulmuş oyuncak olan yerini aldı. Acil olduğunu düşündüğü bir durumda yapması gerekenleri yaptı: 911'i aradı. Çocuk, yalnızca kapatmadan önce memurla kısaca konuştu, ancak “kurtarma” dan bahsetti.

Memur Khari Manzini, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için Paul evini ziyaret etti. Bu noktada, Ryan’ın Bob adlı bir itfaiyeci olan babası, oğlunun 911’i aradığını ve Woodbridge Polis Departmanından bir ziyaret beklediğini öğrendi.[6]

Olduğu gibi, Memur Manzini otizmi tanıma ve cevaplama konusunda özel eğitim aldı. Onlara iyi bir gün teklif etmek ve ayrılmak yerine Ryan'ın Freddy'i bulmasına yardım etti. İkili birlikte bir fotoğraf çektirdi ve neşeli yollarına devam etti.

Daha sonra Bob, sosyal medyaya Memur Manzini'ye “nezaket ve anlayışı” için teşekkür etmek için sosyal medyada bulundu, ancak oğlunun evde bir itfaiyeci varken oyuncak ayının kurtarılması için bir polisin yardımını aldığını biraz rahatsız ettiğini söyledi. .

4 Geç olsun güç olmasın

Oklahoma'dan bir Vietnam ustası, 50 yıldan uzun bir süre önce hizmetinde gösterdiği cesaret ve kahramanlık için Valor Madalyası aldı.

Bugün Johnny Marler'in 68. doğum günü. Vietnam’a ordu doktoru olarak atandığında henüz 18 yaşına gelmemişti. Bir gün, Marler ve birimi düşman ateşine maruz kaldı. Yoldaşlarından biri vuruldu. Kaçmak yerine, Marler ateş dolu duruma geldi, olay yerinde acil yardım gerçekleştirdi ve müttefiklerini güvenliğe sürükledi. Bunun için Valor Madalyası kazandı ama asla almadı.[7]

Bu hafta hızlı ileri sarıldı ve oğlu Jeremy bir ordu görevlisinden bir çağrı aldı. Son zamanlarda dosyaları temizlemekte ve Johnny’nin yanlışlıkla teslim edilmeden bıraktığı ödül mektubunu buldu. Perşembe günü, Senatör Jim Inhofe, Marler'a gecikmiş Valor Madalyası'nı sundu.

3 Genç Mülteci Satranç İddiası Oldu

Nijeryalı sekiz yaşındaki evsiz bir mülteci, New York State şampiyonluğunu yaş parantezinde kazandıktan sonra satranç ustası olma hedefine bir adım daha yakın.

“Tani” ye katılan Tanitoluwa Adewumi, 52. New York Eyaleti Skolastik Şampiyonasında yarıştı ve turnuvada yenilmedi. Grubunda anaokulundan üçüncü sınıfa kadar oyuncular vardı ve özel öğretmenlerin vesayetinden yararlanan seçkin okullardan birçok katılımcı vardı.

Tani’nin ailesi, Boko Haram’ın zulmünden kaçınmak için 2017’de Nijerya’dan kaçtı. Aile o zamandan beri bir sığınakta yaşıyor. Tani sadece bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce satranç oynamaya başladı ve yakında bir dahilik olduğunu açıkladı.

Haftada birkaç kez pratik yapma şansı var, ancak hocası Shawn Martinez, Tani'nin satranç bulmacalarında ortalama bir oyuncudan 10 kat daha usta olduğunu söylüyor. Martinez, çocuğun iki yıl kadar kısa bir süre içinde büyük bir usta olma hedefine ulaşmak için hızda olduğuna inanıyor.[8]

Adewumi ailesinin uzun süre evsiz kalmaması muhtemeldir. Onlar için bir bağış toplayan bir haftadan az bir sürede 200.000 $ 'ı aştı. Tani’nin hikayesi, Twitter’da paylaşan ve farkındalık yaratmaya yardımcı olan eski ABD Başkanı Bill Clinton da dahil olmak üzere birçok insanla rezonansa girdi.

2 Uluslararası Mutluluk Günü!

20 Mart Çarşamba, Uluslararası Mutluluk Günü idi. Kutlama, dünyadaki insanlar tarafından kendilerini (ve etraflarındakileri) mutlu eden şeyleri yaparak ve söyleyerek anıldı.

Uluslararası gün, kararın Birleşmiş Milletler'in tüm 193 üye devletinin oy birliği ile kabul edilmesinin ardından 2012'de kuruldu. Resmi web sitesinde ziyaretçiler kutlamak için önerilen 10 adımı görebilirler. Mutluluğunuzu herkesle paylaşmayı, dünyada daha fazla neşe yaratmaya söz vermeyi ve açlığı ve yoksulluğu ortadan kaldırmak ve eşitsizliği azaltmak gibi küresel hedefleri ilerletmek için elinizden geleni yapmayı içerir.[9]

Birleşmiş Milletler aynı zamanda, ülkelerdeki mutluluk derecelerine göre sıralamasıyla bilinen, Dünya Mutluluk Raporunu yayınladı. Üst üste ikinci yıl için, Finlandiya ilk sırada yer aldı, ardından Danimarka, Norveç, İzlanda ve Hollanda geldi.

Britanya Kolombiyası Üniversitesi ekonomi profesörü yardımcısı John Helliwell'e göre, rapor sıralanırken altı değişken olduğunu düşünüyor: özgürlük, güven, gelir, cömertlik, sosyal destek ve sağlıklı yaşam beklentisi. Finliler mutlu çünkü “bir sosyal güvenlik ağı için yüksek vergi ödüyorlar, hükümetlerine güveniyorlar, özgürlük içinde yaşıyorlar ve birbirleriyle cömertler. [ . . . ] Burası insanların yaşamak istedikleri yer. ”

1 Sertleştirilen Suçlu Gözaltına Alındı

Polis İngiltere, Bristol'deki Stokeleigh Care Home'a ​​girdi ve asırlık Anne Brokenbrow'u tutukladı. Suçlama “son 104 yıldır dürüst bir vatandaş olmak” idi. Hayır, kızmadılar. Hayatında hiç yanlış bir şey yapmayan ve yasanın yanlış tarafında olmanın nasıl bir şey olduğunu görmek isteyen bir kadının isteğini yerine getiriyorlardı.

Anne kelepçelendi, dışarı çıkarıldı ve bekleyen bir polis arabasının arkasına yerleştirildi. Araç sirenler ve mavi ışıkların yakmasıyla sürdü. Bakım evi, Anne'nin her anından zevk aldığını söyledi.

Bu dilek, eğlenceli ve benzersiz girişimler düzenleyerek yaşlıların hayatlarını zenginleştirmeyi amaçlayan bir İngiliz yardım kuruluşu olan Alive Activities'in yardımı ile verildi. Anne'nin isteğini, Dilek Yıkama Hattı adlı bir girişim aracılığıyla öğrendiler.[10]

Bakım ev sakinleri sadece dileklerini ve iletişim bilgilerini bir kağıda yazıp yıkama hattına sıkıştırılmış halde bırakın. Dilek, yerine getirme aracı ve arzusu olan herkes tarafından talep edilebilir.


[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir