Günümüzde En Yaygın 10 Gıda Alerjisi

[ad_1]

Milyonlarca Amerikalı, yiyecek alerjileri çekiyor ve kendilerinin, olmamalıdır. Yemek yememeleri için riskli olabileceğinden, ofiste bir dilim doğum günü pastasının tadını çıkarmak veya bir partide yiyecekleri yemek konusunda zorluk çekiyorlar. Ev sahiplerine, iş arkadaşlarına, restoranlara ve arkadaşlara haber verdiklerinde yardımcı olurlar, ancak herhangi bir aksilikten kaçınmaları için olası zararlı malzemelerin nerede bulunabileceğini (ve çağırdıkları isim) anlamaları daha iyi olur.

Yiyeceklerde alerji neden oluşur? Bazı belirsiz nedenlerden dolayı, eğer bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla sağlığınız için tehlikeli olarak önemli bir yiyecek tanıdıysa, hücreler alerjenin nötralize edilmesi için IGE (İmmünoglobulin E) antikorlarını salmaya tetikler. Bir dahaki sefere bu yemeği yerseniz, histamin daha sonra IgE tarafından kan dolaşımına salınır ve bu da kovanlardaki kaşıntıların mide rahatsızlıklarına (ki rahatsız edicidir) neden olur.

Besin intoleransı çizgisi ile besin alerjileri arasında çoğu zaman net olmasa da, alerji semptomları tüketimden hemen sonra en geç 2 saat içinde ortaya çıkacak ve diğer yandan, tipine bağlı olarak gıda intoleransı ne olursa olsun ortaya çıkabilir. Yine de herhangi bir sorun yaşamadan az miktarda yiyecek almanıza izin verir. Bazı durumlarda, laktoz intoleransı çekenler, yaşlandıkça, az miktarda yemek onlara tepki vermez, ancak kremalı burrata tabaklarını yemek size en iyi sonucu vermeyebilir.

Ücretsiz Videolarımıza göz atın

Küçük yaştaki çocuklar, yiyecek alerjilerinden en çok etkilenir ve bazı alerjilerin yaklaşık% 90'ına yumurta, inek sütü, yerfıstığı, soya, buğday, ağaç fındık ve kabuklu deniz ürünleri gibi sekiz yiyecek neden olur. Size alerjik reaksiyonlar veren yiyeceklerden kaçınmak için önlem almanız zorunlu ve zorunludur. Bu alerjik gıdalardan kaçınmak kolay gelebilir; bununla birlikte, birçok paket ve işlenmiş gıda deşifre edicinin kafasını karıştırır. Etiket okunmalı ve gerekli olmalıdır, eğer besin maddelere yumurta içermese bile, yine de alerjinizin alevlenmesine neden olabilecek bir yumurta ürünü olan bir bileşen içerebilir. Ancak, yiyecek bağımlısı olanlar için endişelenmenize gerek yok, etiketlerin listelenmesi için çeşitli yollar vardır, böylece ne yiyeceğinizi ve nelere dikkat edeceğinizi bileceksiniz.

1. Yumurtalar

en yaygın gıda alerjileri

Enerji, protein ve doldurmak istiyorsanız, yumurta en iyisidir. Yumurtalara alerjisi olanlar için, farklı preparatlardan yumurtalar tatsız olabilir. Çoğunlukla, 5 yaşından küçük ve alerjisi olan genç çocuklar genellikle daha fazla büyür ve bazıları yetişkinliklerine getirir. Yumurta alerjisinin tedavisi veya tedavisi yoktur, ancak toleransının değişip değişmediğini kontrol etmek için düzenli olarak test edebilirsiniz. Etiketlerde, yumurtanın genellikle listelenmemiş olması üzücü. Globulin, albumin, lesitin, lizozom, livetin gibi terimleri içeren terimler “ovoÖnek olarak ”ve“ ova ”, vitellin, Simplesse, ve silici albuminat, dikkat edilmesi gereken kelimelerdir. Bu kelimeler protein yumurtasının var olduğunu gösterir. Bu bazı kozmetik ürünlere veya şampuanlara dahil edilebilir.

Alternatif: Yiyecek tüketiminde yumurtadan kaçınmak zordur, ancak evde yumurta pişirmeden arındırılmış olması gerekmez. Tofu veya Mısır Nişastası- Keten tohumu yağı tariflerinizdeki şaşırtıcı alternatiflerdir.

2. Süt

en yaygın gıda alerjileri

Süt vücudun bazılarını iyi yaptı. Süt alerjisi laktoz intoleransı ile karşılaştırıldığında, birçok hata yapılır. Semptomlar benzer olabilir, ancak süt alerjisi, vücudun bağışıklık sistemi süt proteinlerinde anormal bir şekilde tepki gösterdiğinde ortaya çıkar, laktoz intoleransı ise vücudun sindirim sorunlarında bazı enzimlerin parçalanamamasına neden olur. Aradaki farkı anlayabilmeniz için bir alerji uzmanıyla konuşabilirsiniz. Sütte alerji sıklıkla bebeklerde görülür ve yakında ilerleyen yıllarda ortaya çıkar. Bununla birlikte, yetişkinliklerinde alerjisi olan kişiler için, bazı özelliklerden ve sütteki yüksek proteinli içeriğe sahip olduğundan ve malzemeleri “ideal” hale getirdiğinden işlenmiş gıdalara dikkat etmelisiniz.

Alternatif: Süt alternatiflerindeki seçimleri göz önünde bulundurarak, bazı seçenekler var ve sizin için en iyi seçeneği sunmak için bir alerjistin tavsiyelerine uymanız tavsiye edilir. Bazıları için alerji inek sütüyle sınırlıdır ve başka bir hayvana süt içmek yeterli olabilir. Soya sütü iyi bilinen bir alternatiftir, ancak soya alerjileri de yaygın olduğu için dikkatli içmelisiniz. Hindistan cevizi sütü başka bir alternatiftir çünkü süt içermez fakat kremsidir ve tadı çok kuvvetli olduğundan tamamen karıştırın.

3. Fıstık

Bu fındık ve tuzlu muamele, ciddi olan birçok alerjik reaksiyondan gerçekten sorumludur. Yerfıstığı proteini vücuda zararlı olduğu tespit edildiğinde, bağışıklık sistemi kimyasalların kan dolaşımına gitmesine neden olan semptomları aktive ederek hafif şiddetli alerjik tepkiler verir. Yer fıstığı birçok üründe görülebilir, bu yüzden yer fıstığına alerjiniz olduğunu öğrendikten sonra, hazırlanan ve işlenen yiyeceklerin tüm etiketlerinin her etiketini kontrol ettiğinizden emin olun. Nefes alsanız ya da yemenize rağmen, yer fıstığı üzerinde çapraz bulaşmış ürünler muhtemelen sizi anafilaksiye atar.

Alternatif: CBS News'in raporuna göre, bilim adamları bağışıklık sistemini yanlış yönlendirerek gıdalardaki alerjilere yönelik bir teknik keşfettiler. Yerfıstığının tadına karşı koyamazsanız (özellikle de çökmekte olan yer fıstığı ezmesi), ağaç cevizsiz ayçiçeği, Natural Crunch Sun Tereyağı ve yer fıstığı glüteni yayılması lezzetli ve güvenli ikame edicilerdir.

4. Ağaç Kuruyemişleri

en yaygın gıda alerjileri

Yaşayanların% 1,2'si AAAAI (Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Akademisi) uyarınca ağaç fındıklarındaki alerjilerden etkilenmektedir. Kaju fıstığından bademlere, makarnalara ve cevizlere kadar hemen hemen her fındıkta bulunur. Bunlardan herhangi birine alerjiniz varsa, büyük olasılıkla, bu fındıkların bazılarına karşı alerjiniz var. Ağaç fındıklarından ve ağaç fındıklarından kaçınılmalıdır. Salata sosları, turta kabuğu ve barbekü sosları gibi beklenmeyen bazı tariflerde görülebilir. Bu alerji ayrıca anafilaksiye neden olabilir.

Alternatif: Ağaç fındıklarında çapraz bulaşma ve maruz kalma için pek çok olasılık vardır, “ağaç fındıkları içerebilir” etiketini kontrol ederek en iyilerinden kaçınabilirsiniz. Çok sayıda lezzetli fındıktan kaçınılması gerekse de, susam, balkabağı veayçiçeği, yemek pişirmek için en iyi alternatiflerdir.

5. Buğday

en yaygın gıda alerjileri

Gluten, bir insanda buğday alerjisi olduğunda, bağışıklık sistemi tarafından saldırıya uğrayan ana proteindir. Buğday alerjileri genellikle vücudu uygun besinlerin emiliminden temelde uzaklaştıran ve glütene ters bir reaksiyona neden olan bir hastalık olan çölyak hastalığı ile karıştırılır. Buğday ürünlerinden kaçınmak çok zor çünkü makarna, kraker, ekmek ve hatta bira gibi herhangi bir yerde bulunabilir. Bazen aspirin alırken veya bir buğday ürününün tüketiminden sonra egzersiz yaparken tetiklenen anafilaksi gibi şiddetli bir reaksiyon meydana gelebilir. Bu faaliyetler, buğdayın alerjisine yanıt vermek için aynı mekanizmayı biyolojik olarak aktif hale getirerek alerjiyi artırabilir. Buğday unu ile çalışan ve çalışan bazı işçiler, buğday alerjenleri solunduğunda nefes almada bir sorun olan “Baker’ın Astımını” deneyimleyebilir, ancak yemek yerken yan etkiler hissedilmez.

Alternatif: Glütensiz yulaf genellikle bir bakkalda uzmanlaşmış üretimde bulunur. Başka bir alternatif istiyorsanız, alerjen içermeyen ev yapımı bir yemek yemeniz için cüruf, tapyoka unu, pirinç unu, fasulye unu haline getirebilirsiniz.

6. Susam tohumları

En Yaygın gıda alerjileri

Simit üzerindeki her şey bırakılmalıdır. Tercih ettiğiniz kahvaltı muamelesindeki tohum size bir miktar alerjik reaksiyona neden olabilir. ABD'de, susam tohumunda sayısız alerjiler artmıştır, ancak şirketler için gıda etiketine susam tohumu uyarıları eklemek zorunlu değildir. Susam tohumları Orta Doğu bölgesinde yaygın olarak kullanıldığından popülasyonlarında daha fazla alerji figürü vardır. İsrailli çocuklar arasında 3. genel alerji olduğu belirtildi. Bu etnik yiyecekler, ABD'nin ana yemek kültürüne dahil edildiğinden, susam tohumu alerjisi sıklığı sorununun artacağı düşünülmektedir. Pişmiş ürünler, humus, atıştırmalık yiyecekler ve çok çeşitli soslar ve soslar susamlı yiyeceklere dahildir.

Alternatif: İyi haber şu ki, susam tohumuna alerjik semptomlarınız varsa, bunun başka tohum türlerine de alerjik olduğunuz anlamına gelmez. Ayçiçeği, kabak çekirdeği ve haşhaş aslında alerjik semptomlarla ilgili değildir ve iyi bir alternatif olabilir.

7. Kabuklu deniz ürünleri

en yaygın gıda alerjileri

Bağışıklık sistemimizdeki kabuklu deniz hayvanlarının intoleransı, gıdalarda ayırt edilmesi kolay olan en yaygın alerjilerden biridir. Yiyeceklerde görülen yaygın alerjilere kıyasla, kabuklu deniz hayvanlarında alerjiler, çocuklara kıyasla yetişkinlerde genellikle yaygındır. Kabukluları tanımlamak ve bundan kaçınmak kolaydır, ancak yumuşakçalar deniz mahsulleri genellikle tarak ve kalamar içeren tüketilmesi güvenlidir. Bazı yumuşakçalar türü, deniz ürünlerinde alerjisi olan başkaları tarafından yenebilir, ancak bazıları onları tamamen keser.

Alternatif: Su ürünlerinde alerji kolayca önlenebilir, ancak bazıları için daha sağlıklı bir yaşam tarzı elde etmek için yine de kabuklu deniz ürünleri yemek isterler. Proteinin bazı yararlarına sahip olmak ve düşük kalorili bir diyet yapmak istiyorsanız, yerine hindi ve tavuk gibi beyaz etler alabilirsiniz.

8. Balık

en yaygın gıda alerjileri

Kabuklu deniz hayvanları gibi, kanatlı balıklar da kolayca alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Balık proteini sıklıkla bağışıklık sistemindeki reaksiyonlara neden olur ve balık jelatini (balık ve kemiklerin derisinde) alerjik reaksiyonlardan da sorumludur. Tüm önlemek için kolay gelebilir deniz ürünleriAncak, Sezar salata sosu ve Worcestershire sosu gibi bazı yiyeceklerde gizlenmiş hamsi gibi bazı balıklar vardır. Çapraz kontaminasyon bir başka ana husustur ve özellikle bazı yemeklerde ve halkın diğer yerlerinde çapraz bulaşma riski yüksektir. Yine de, burada harika bir haber, alabalık, pisi balığı ve levrek gibi kanatlı balıklarda alerjiniz varsa, kabuklu deniz hayvanlarında da alerjiniz olduğu anlamına gelmez.

Alternatif: Birçok insan bir balıkta alerjiye sahiptir ve aynı zamanda diğerine alerjisi vardır, bu nedenle doktorlar balıktan tamamen uzak durmayı öneriyorlar. Bununla birlikte, taze olan balıkların alerjik semptomları ortadan kaldırma şansı daha yüksektir. Doktorunuza danıştıktan sonra, konserve somon ve ton balığı kesinlikle tadını çıkarabilirsiniz.

9. Soya

en yaygın gıda alerjileri

Suşi sevenler için soya, balıklarla karşılaştırıldığında alerjik reaksiyonlara maruz kalmaktan her zaman sorumludur. Bazı bebekler soya bazlı formülle soya alerjilerinde zaten tanıtılmakta ve bu vakalar genellikle erken saptanmaktadır. Soyanın basit bir alerjen olarak tanımlandığını görebilir, yediğimiz beklenmedik gıdalarda görünebilir. her gün tahıllar, çikolatalar, et ürünleri ve pişmiş yiyecekler gibi. Genellikle, bazıları soyadaki alerjileri bebeklik dönemlerinde bırakır, ancak bazı çökeltici faktörler nedeniyle yetişkinlikte de yapılabilir. Bazı faktörler arasında astım, egzama, saman nezlesi veya kurdeşen sayılabilir.

Alternatif: Avrupalıların getirdiği acı baklagil tohumları, The New York Times'a göre yemeklere eklenebilecek soya yerine kullanılanlardan biridir. Glutensiz olan ikame, bir antioksidan, amino asit içeriği yüksek ve düşük yağ ve katı yağ yağdır.

10. Çiğ sebzeler ve meyveler

en yaygın gıda alerjileri

Bazı mevsimsel alerjisi olanlar da çiğ havuçla çiğnendiklerinde veya şeftali ısırdıklarında rahatsızlık ve kaşıntı hissederler. Çiğ sebzeler ve meyveler, polenle aynı proteinlere sahiptir ve bu da ağız yoluyla alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bunlar, gıdalardaki başka bir alerjiye kıyasla tehlikeli olmayabilir, nadir durumlarda da anafilaksi olabilir.

Alternatif: Kaşıntılı ağzınıza dayanamıyorsanız, pes etmeyin! Hala umut var. Bazıları için basit yol, alerjik yan etkiyi azaltmak için sebzelerin ve meyvelerin cildini çıkarmaktır. Ek olarak, rahatsız edici proteinler, alerjik semptomlara neden olabilecek çiğ sebze ve meyveleri pişirdiğinizde şeklini değiştirir. Bu nedenle, genellikle bu tür oral alerji geliştirenler, artık rahatsızlık yaşamamalıdır.

[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir