Bilim

GDO Neden Zararlıdır?

GDO Neden Zararlıdır?
GDO, genetiği değiştirilmiş organizma teriminin kısaltmasıdır. Esasında GDO zararlıdır şekilde resmi bir yargı henüz netliğe kavuşmuş değildir. Ama yapılan araştırmalar GDO’nun bitkinin yapısında ciddi değişikliklere yol açmasından ötürü insan vücudunda sentezlenirken bazı sorunların ortaya çıktığı yönünde sonuçları içeriyor. Öyle ki, insan yiyerek tükettiği her besinden farklı şekillerde faydalanır. Örneğin, bitkisel proteinler hücre yenilenmesinde kullanılırlar ki, bunun mümkün olabilmesi için bitkinin gen haritasının doğal kodlamasına uygun olması gerekir. GDO’lu bir bitkinin gen haritası, organik bir bitkiden farklıdır.

Dolayısıyla vücutta yeni hücreler ortaya çıkarılırken, GDO’lu bitki anormalliklere yol açabilir. Bu anormalliklerin en ciddi olanı, kuşkusuz kanserdir.
Kanser de bir gen anomalisinin sonucu olduğundan GDO ile doğrudan ilişkilendirilen bir sorundur. Hücre yenilenmesi sırasında doğal olmayan besinin yeni hücrelere dönüştürülmesi sırasında doğru gen dizilimine sahip olmaması, yeni hücrelerin anormal biçimde gelişmesine neden olabilmektedir. Bu durum tıbbi kanıtları olan, kesin bir yargıdır.

Ayrıca, GDO’lu besinler, her ne kadar görünüş itibariyle organiklerinden farklı değillerse de, içerik bakımından bir çoğunun yapılan testlerde sınıfta kaldığı belirlenmiştir. Örneğin, GDO’lu buğday çok daha çabuk büyüyüp, başak başına çok daha fazla mahsul veriyor olsa da, besin değerleri ölçüldüğünde organik buğdaydan çok geride kalır. Aynı durum çeşitli vitamin ve mineralleri içermsi gereken diğer bitki türleri için de geçerlidir. Pek çok GDO’lu besin, vitamin ve mineraller bakımından da zengin değildir.
Sonuç olarak GDO için hala kesin olarak zararlı olduğuna dair bir kamusal yargı öne sürülmemiş olsa da, faydalı da olmadığı kolayca söylenebilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı