haber

Facebook, tepkilerin sosyal ağda yanlış bilgilendirmeyi artırması nedeniyle aşı karşıtı içeriği kaldırmayı düşünüyor

Facebook Perşembe günü yaptığı bir açıklamada, yanlış bilgilerin yayılmasıyla mücadele etmek amacıyla platformdaki aşı önleme içeriğini kaldırabileceğini, azaltabileceğini ve indirgeyebileceğini söyledi.

Kızamık salgını ABD’de yayıldıkça, aşılama karşıtı organizasyon tarafından tanıtılan reklamlar Facebook’ta hamile kadınları hedef alıyor.
Aynı zamanda, paylaşımlar, insanların çocuklarını aşılamalarını engelleyen çeşitli Facebook Grupları içinde sıkça paylaşılmaktadır.
Facebook, Business Insider’a yaptığı açıklamada, “bu çabanın doğru yaklaşımının neye benzeyebileceğini” düşündüğünü söyledi.


Bloomberg tarafından alınan bir açıklamaya göre, kızamık salgınlarında bir dalgalanma gören eyaletlerde hamile kadınları hedef alan anti-aşılama retorik ve Sponsor reklamların yayılması üzerine tepki ve eleştiri sonrasında Facebook, platformdan yanlış bilgileri azaltabileceğini veya kaldırabileceğini söyledi. Sosyal ağ ayrıca, Facebook arama sonuçlarından anti-aşılama içeriğini de düşürmeye karar verebileceğini söyledi.
Kullanıcılar, istedikleri zaman incelenmek üzere içeriği raporlama yeteneğine sahiptir ve sağlıkla ilgili bilgiler, Facebook’un 25 ülkedeki gerçeği kontrol eden ortakları tarafından gerçeği kontrol etmek için uygundur. Şirket, Business Insider’a aşılarla ilgili eğitim bilgisini daha kolay erişilebilir hale getirmenin yollarını araştırırken, aynı zamanda yanlış bilgi kaynaklı zararı en aza indirmenin yollarını araştırdığını, ancak hala “bu çaba için doğru yaklaşımın nasıl görünebileceğini düşünüyor” dedi.


Bir işletme sözcüsü Perşembe günü yaptığı açıklamada Business Insider ‘a verdiği demeçte, “Facebook boyunca doğru ve yararlı bilgiler elde etmeye kararlıyız” dedi. “Topluluk Standartlarımızı ihlal eden, yanıltıcı olabilecek alt sıradaki makaleleri ihlal eden içeriği kaldırıyoruz ve insanlara daha fazla bağlam sağlamak için üçüncü taraf kontrolcü makaleleri gösteriyoruz. Yapacak daha çok işimiz var ve sağlık gibi önemli konularda eğitsel bilgi sağlama çabalarına devam edeceğiz ”dedi.
Facebook’un bu tür çabaları ne zaman gerçekleştirebileceği ya da çoktan harcadığı belli değil.
Şu andan itibaren, basit bir Facebook araması, aşıya karşı öfke ve aşılar hakkındaki gerçek! (ikiside aşılar hakkında yanlış bilgi yaymaya yönelik) gibi grupların 40.000’den fazla üyeye sahip olduğunu gösteriyor.
Facebook, platformun anti-aşı savunucuları tarafından 20 ila 60 yaşları arasındaki kadınları hedef almak için nasıl kullanıldığını, kızamık ile ilgili vakalarda bir artış gören eyaletlerde gebelik ile ilgilenen, ilk olarak Daily Beast tarafından bildirildiği gibi yorum talep etmeye yanıt vermedi.


CDC’YE göre, Ocak ayından bu yana 100’den fazla kızamık örneği var – Sadece 86 olduğu 2016 yılı tüm yıllardan daha fazla. Dünya Sağlık Örgütü, 2019 için küresel sağlık için en tehlikeli 10 tehditten biri olarak tereddüt etti.
Kaliforniyalı Ünlü Demokrat Adam Schiff gibi eleştirmenler, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’i ve Google CEO’su Sundar Pichai’yi Perşembe günü bir mektupla platformlarda yanlış aşı bilgisinde ani yükselme konusunda harekete geçmeye çağırdılar.
“Bu hizmetleri güçlendiren algoritmalar, kaliteli bilgileri yanlış bilgilerden ya da yanıltıcı bilgilerden ayırt etmek için tasarlanmamış ve bunun sonuçları özellikle halk sağlığı sorunları için rahatsız edici” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Aşı karşıtı olmak kesinlikle çok saçma birşey. Dikkat ederseniz eğer aşı karşıtı olanların aslında gerçekten çok bilgisiz kişiler olduğunu ve sunduğu argümanları çok saçma şeylere dayandırdığını farkedeceksiniz. Aslında ben yasaklama olayına tamamen karşı biriyim ve bu konuda facebook’un yaptığı tavıra karşı ne diyeceğimi bilemioyurum çünkü beni bir paradoksta bırakıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı