En Tehlikeli 25 Köpek Irkı

Bir köpeğin tehlike’li olduğunu söyleyebilmek için birçok faktör vardır aslında, ancak çoğu eğitmen ve araştırmacı bu faktörlerin ne olduğu konusunda hemfikir değiller. Dolayısıyla, bir köpek için tehlikeli demek haksızlıktır. Yine de köpeklerin saldırmaya karar vermesi durumunda bazı köpek ırklarının bir kişiye ciddi zarar verebilecek daha fazla potansiyele sahip olduğu konusunda hemfikirizdir diye düşünüyorum . Bu nedenle, en tehlikeli 25 köpek ırkını araştırmış olacağız. Ancak, çoğu köpeğin sahiplerini memnun etme isteği ve arzusu ile yetiştirildiğini unutmamak gerekir.

25 -)Inu, 130 ila 200 lbs arasında herhangi bir ağırlığa sahip bazı varyasyonlara sahip dev bir köpektir. ve 24.5 ila 32 inç yüksekliklerine ulaşabilir. Başlangıçta bir dövüş köpeği olarak yetiştirilen bazı ülkelerde tehlikeli ve yasal olarak kısıtlanmış sayılır.

24-)Bu inanılmaz derecede güçlü köpek, Amerikan Pit Bull Terrier ve Napoliten Mastiff arasında çapraz bir cins. Kas görünümüne rağmen, köpek başlangıçta savaşmak için yetiştirilmedi. Yine de, bazıları onu dövüş köpeği olarak kullandı.

23-)Büyük yumurta şeklindeki başları ile tanınan Bull Terriers, pound-for-pound zayıf kas dokusunda # 1 sıralamasına sahip son derece güçlü köpeklerdir. Özellikle agresif olmasa da, cinsin Bull Terrier’i küçük hayvanlara karşı tehlikeli bir köpek yapan güçlü bir “av aracı” olduğu biliniyor.

22-)Cane Corso, 99 ila 150 libre arasındaki herhangi bir ağırlığa sahip iyi kaslanmış bir köpektir. Cins, gerçek ve büyük olasılıkla, dolaşan Mastifflerin sonuncusu olarak bilinir ve Romalılar tarafından savaşta kullanılan köpekler olan Canis Pugnax’ın torunudur.

21-)Başlangıçta Güney Afrika’dan; bu köpek, köpek ustası öldürmeyi durdururken aslanları avdan uzak tutma kabiliyeti ile bilinir. Yarı evcilleştirilmiş av köpeği sadık ve akıllıdır, ancak yabancılar için çok uzaktır. Ayrıca, pozitif ödül eğitimi, kaba tedaviden kaçınma ve iyi toplumsallaşma becerileri gerektirir, çünkü aşırı hassas olabilirler ve agresif bir taraf geliştirebilirler.

20-)Dogo Argentino, esasen yaban domuzu ve puma da dahil olmak üzere Arjantin’de büyük oyun avı amacıyla geliştirilen, büyük, beyaz bir kas köpekidir. Son derece güçlü ve atletik olsa da, Dogo insanlara karşı saldırgan olmadığı için yetiştirildi. Bununla birlikte, 1991’de Tehlikeli Köpekler Yasası uyarınca Birleşik Krallık’ta bir Dogo’ya sahip olmak yasa dışıdır.

19-)Boer Boel, Güney Afrika’dan bir ev veya çiftlik koruma amacıyla yetiştirilen büyük, mastiff bir köpek ırkıdır. Bu köpekler genellikle yırtıcılara karşı ilk savunma hattıydı ve yaralı oyunu izlemek ve elinde tutmak için değerli idi. Delikli Fıskıyeler sadık ama ailelerinin çok koruyucu.

18-)Gull Dong (Pakistan Boğa Köpeği olarak da bilinir) Gull Tarrier ve Bully Kutta arasındaki melezdir. Son derece güçlü ve güçlü olan Dong, özellikle dövüşen bir köpek olarak yetiştirildi ve kontrol edilmesi çok agresif ve zor olduğu biliniyor.

17-)St. Bernard, İsviçre ve İtalyan Alpleri’nden kaynaklanan çok büyük bir çalışma köpeği cinsidir. Başlangıçta bir kurtarma köpeği olarak yetiştirilen bu köpekler, büyük boyutları ve Alpler kurtarma misyon yetenekleri ile ünlü hale getirilmiştir. Bununla birlikte, tıpkı diğer çok büyük köpekler gibi, agresif toprak davranışlarını önlemek için bebekliklerinde yabancılarla ve diğer köpeklerle dışarıda kalabilmek için eğitilmeleri gerekir.

16-)Orta Afrika kökenli bir av köpek türü, bir görme sicimi olarak sınıflandırılmıştır. Uyanıklık, merak ve sevgi sergilerler, ancak yabancılarla birlikte saklıdırlar. Tüm ırk türlerinden 2. en az eğitilebilirler.

15-)American Bull Dog, kaslı bir ağır köpektir. Onların hoş ve samimi tavırları ile tanınıyor olsalar da, son derece emin oldukları gibi “inatçılık” özelliğini de sergileyebilirler. Başlangıçta bu cins, yaban domuzu ve sığırları yakalayıp tutabilen, haşaratı öldüren ve mülk sahibinin mülkünü koruyan bir çiftlik işletme köpeği olarak yetiştirildi.

14-)Brezilya Mastığı olarak da bilinen Fila Brasileiro Brezilya’da gelişmiş büyük bir köpeğe sahiptir. Harika izleme yetenekleri vardır, ancak agresif ve saldırgan bir köpeğe sahiptir. Büyüklüğü, mizacı ve saldırganlık potansiyeli nedeniyle, Brezilya Mastiff birçok ülkede yasaklandı.

13-)Japonya’nın dağlık bölgelerinden köken alan köpeklerin büyük bir spitz ırkı, iki cins türü için bilinir: Akita Inu (Japon Akita) ve Akita (Amerikan Akita). Güçlü, bağımsız ve egemen cinsler, aile üyeleri ile sevecen, ancak toprak tutumlarından dolayı yabancılarla uzaktadırlar.

12-)Alman Mastiff veya Danimarka Hound olarak da bilinen bu evcil köpek cinsi büyük boyu ile ünlüdür. Bu cins, dünyanın en uzun köpeği için 44 inçlik bir rekor tutar ve başlangıçta yaban domuzu ve geyiği Almanya’da avlamak üzere yetiştirilir.

11–)Perro de Presa Canario başlangıçta hayvancılık için yetiştirilen büyük bir köpeğe sahip. Irmanın adı İspanyolca’dır ve “Canarian catch dog” anlamına gelir. Presas erken sosyalizasyon ve itaat eğitimi gerektirir. Bazı durumlarda, Presa diğer köpeklere ve yabancılardan şüphelenilenlere karşı saldırgan olabilir.

10-)Kuzey bölgelerinde kızak çekmek için kullanılan ve hızlı çekme tarzı için farklılaşan, aynı zamanda kızak köpek yarış ve macera trekking için kullanılmıştır. Bununla birlikte, daha küçük hayvanlara, güçlü predator içgüdüsü nedeniyle tehlikeli olabilirler ve can sıkarsa yıkıcı olarak bilinirler.

9-)Uyanıklıkları, sadakati ve istihbaratıyla tanınan bu köpek cinsleri, ailelerinin ve mülklerinin tehlikede olduğu kışkırtılmış veya hissettiklerinde yalnızca saldırıya geçebilecekleri en iyi bekçi köpeği olarak düşünülür. Karl Friedrich Louis Doberman tarafından geliştirilen, 1890’da Almanya’dan kaynaklanan yerli bir köpek türü, dolayısıyla adı; 65 ila 90 lb ağırlığındalar. Bir zamanlar bekçi köpekleri veya polis köpekleri olarak kullanılmış olsalar da, yabancılarla ve diğer köpeklere yönelik saldırgan davranışlar sergiliyorlar, ancak sahibi tarafından yönlendirilen saldırganlık düşüktür. Bedenleri ve kuvvetleri nedeniyle saldırganlıkları onları potansiyel olarak tehlikeli hale getirebilir.

8-)Uzak ve bağımsız oldukları düşünülse de, köpeklerin bu cinsi, saldırgan ve hasta olmamalarını istemeseler, sahiplerinden sıkı bir dikkat gerektirir. Başlangıçta Çin’den gelen 50 ila 70 lbs Chow Chow, Songshi Quan veya “kabarık aslan köpeği” olarak da anılabilir. Bu köpek yabancılara karşı ayırıcı kabiliyetlere sahiptir ve sahiplerine şiddetle koruma sağlayabilir. Yüksek riskli köpekler düşünün, kabul edilemez olarak kabul edilirler ve 1979’dan 1998’e kadar köpek ısırıklarıyla ilgili 238 ölüm nedeniyle sigortaya ihtiyaç duyabilirler. Dairelerde barındırılabilseler de günlük fiziksel aktivitelere ve egzersizlere ihtiyaç duymazlar. Evcil gibi tehlikeli.

7-)Adından da anlaşılacağı gibi Kurt Köpeği olarak da bilinen Kurt Melezi, bir köpek ile bir kurt arasında (genelde gri kurt) çapraz bir cins. Sonuç olarak, Wolf-köpek melezleri, kurt veya köpek ile karşılaştırıldığında daha az öngörülebilir davranış kalıpları oluşturan genetik özelliklerin bir karışımıdır.

6-)Doğası gereği agresif olmamakla birlikte, 1982’den 2012’ye kadar olan türden 48 olumsuz olay nedeniyle en tehlikeli 25 köpek cins listesinde yer alıyorlar. Başlangıçta Almanya’dan 50 ila 70 lbs büyüyebilecekleri parlak, eğlenceli ve enerjik kişilikleri ‘başdöndürücü’ karakteristikleri ile karşılanmaktadır.

5-)Sibirya Hüseyni’yle ilgili bir köpek türü, bu cins günlük tatbikatların mutlu olmasını gerektirir, aksi halde sıkılmış, itaatsiz ve yıkıcı olurlar. Evcil köpek bu büyük ırktan 70 £ 100 lbs büyüyebilir ve karting, mushings, bisiklet, ve skijoring gibi peşinde mükemmel bir arkadaşı vardır. Güçlü bağımsızlıkları ile tanınıyor oldukları için, eğitmek, küçük hayvanlarla zayıf şekilde baş etmek ve gözlemci olarak güvenilmez olabilirler.

4-)Rottweiler, iyi geliştirilmiş genetik ağaçlandırma ve içgüdüleri koruyan güçlü bir ırktır. Her tür ırktan olduğu gibi, Rottweiler’de potansiyel olarak tehlikeli davranış genellikle sorumsuz sahiplenme, istismar, ihmal veya sosyalizasyon ve eğitim eksikliği sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte, Rottweiler’ın gücü göz ardı edilmemelidir.  

3-)Alman kökenli köpeklerin bir cins olan Alman Çoban, 70 ila 100 lbs ağırlığındadır. Akıllı, kendine güvenen, uyanık, uyanık ve korkusuz olduğu bilinen; polisler onları K-9 birimleri için kullanıyor. Bununla birlikte, Shepherds’larla dikkatli olunmalıdır; çünkü aileleri ve toprakları aşırı koruma altındadırlar ve doğru bir şekilde sosyalleşmezlerse; saldırılara neden olabilir.

2-)’Pit boğa’ terimi, Amerikan Pit Boğa Terrier, Staffordshire boğa terrier, Amerikan Staffordshire terrier ve Amerikan Bulldog’tan bazı köpek türlerini kapsar. Başlangıçta boğa güreşi için yetiştirilen ve ayıların cinslerinin çoğunluğu dünyanın birçok yerinde köpek savaşı için kullanılmış ve Amerika’nın en tehlikeli köpeği olarak düşünülür.

 
1-)Kafkas Çaykusu olarak da bilinen Kafkas Ovcharka, hayvanları korumak için yetiştirildi. Tipik Kafkas Ovcharka iddialı, güçlü istekli ve cesurdur. Bununla birlikte, düzgün sosyalleşmedikçe ve eğitilmedikçe, Kafkas Çoban, vahşi ve yönetilemeyen eğilimler gösterebilir; çünkü bilmediği kişileri kabul etmez ve savunma için güçlü bir dürtüdür.

En Tehlikeli 25 Köpek Irkı” için bir yorum

  • 14 Mart 2019 tarihinde, saat 18:57
    Permalink

    Tehlikeli olabilir ama bu saldırgan olabilecekleri anlamına gelmiyor. Köpekleri hatta tüm canlıları saldırgan hale getirmeyi bizler yapıyoruz. Bir canlıyı nasıl eğitirsen öyle davranır.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir