Elon Musk’tan ters takla atabilen robot hakkında Korkutan yorum

google‘ın SoftBank’a sattığı robot şirketi Boston Dynamics, hatırlarsınız geçtiğimiz hafta insansı robot Atlas‘ın yeni videosunu yayınlamıştı. Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk‘dan bu robota ve yapabildiklerine ilginç bir yorum geldi.

Aşağıda izleyebileceğiniz video içerisinde sizin de görebileceğiniz üzere insansı robot Atlas, artık bizden daha iyi hareket ediyor. Çeşitli yüksekliklerdeki engellerin üstüne dengeli ve başarılı bir şekilde zıplayabilen robot, sensörleriyle engelin yüksekliğini kolay bir şekilde ölçebiliyor. Bununla kalmayıp ters takla dahi atabilen Atlas, herkes gibi Elon Musk‘ı da korkutmuş görünüyor. Bu videoyu resmi Twitter hesabından paylaşan Musk, “Bu hiçbir şey. Bir kaç yıl içerisinde robotlar o kadar hızlanacak ki onları görmek için yüksek hızlı flaş ışığına ihtiyaç duyacaksınız. Tatlı rüyalar.” yorumunda bulundu. Yapay zekanın tehlikesi hakkında insanları sürekli olarak uyaran CEO, tekrar tekrar kapalı kapılar ardında tehlikeli çalışmaların sürdüğünü söylüyor.

Elon Musk, yapay zeka ve robotlar
Yeni teknolojileri sonuna kadar kullanmayı seven Musk, özellikle yapay zeka konusunda ciddi çıkışlar yapıyor. Yapay zekanın tüm insanoğluna hükmedeceğine inanan girişimci, bunun için insanların da yapay zeka benzeri bir beyin yapısına sahip olması gerektiğini söylüyor. Yapay zekaya sahip robotlar karşısında çok fazla şansımız olmadığını d belirten Musk, kurduğu Neuralink isimli şirketiyle bunu önlemeyebilmek adına çalışmalar yürütüyor.

 

Elon Musk’tan ters takla atabilen robot hakkında Korkutan yorum” için bir yorum

  • 18 Mart 2019 tarihinde, saat 23:08
    Permalink

    Elon Musk’ın söylediklerine sonuna kadar katılıyorum. İnsanlığın sonunu, gün gelecek yapay zeka denilen zıkkım getirecek. Bunu sokaktaki çocuk bile düşünürken, bu bilim insanları ne yapmaya çalışıyor anlamıyorum.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir