Dünyanın En Popüler 10 Yeraltı Mağarası

[ad_1]

Erken yaşlarda, kutsal alanlar, mezar ve barınak olarak mağaralar kullanılmıştır. Günümüzde, denetçiler geçmiş iklim koşullarıyla ilgili ayrıntıları keşfetmek için mağaralar üzerinde çalışmaya devam ediyorlar. Mağaracılar mağaraları etkinliklerinin ve egzersizlerin özel bir parçası olarak görür. Bazı şaşırtıcı yeraltı mağaraları, insanlar için, özellikle de daha az maceracı olanlar için gösteri mağaraları haline gelmiştir. Sıradan turistler için zeminler, yapay aydınlatmalar ve bazı hizmetler verilmektedir.

Aşağıda en popüler yer altı mağaraları vardır:

Ücretsiz Videolarımıza göz atın

1.Mulu Mağaraları

Mula Mağaraları: En Popüler Yeraltı Mağaraları

Malezya'nın en çok ziyaret edilen turistlerinden biri Hangi Mulu Mağaraları. Borneo'daki Gunung Mulu Milli Parkı'nda bulunur. Yer uzak bir merkezi yağmur ormanı ortamında inanılmaz mağaralar ve karstik yapılar içeriyor. Sarawak odası, gizli mağaralardan birinde keşfedildi; yaklaşık 700 x 396 metre (2.300 feet, 1.300 feet) ve en az 70 metre (230 feet) yüksekliğindedir ve dünyanın en büyük mağara odasıdır. İnsanlar odanın çok büyük olduğunu ve yaklaşık 40 Boeing 747'yi destekleyebileceğini söyledi. Geyik Mağarası'nın yakınındaki büyük kırışık dudaklar grubu, neredeyse her gece büyük bir göçle yiyecek avlamak için çıkıyor.

2. Kristallerin Mağarası

Bu şaşırtıcı mağara, madenciler tarafından 2000 yılında kuzey Meksika’daki Naica Madeni için yeni bir metro kazarken bulundu. Ana oda, dünyadaki gizli mağaralardan birinde görülen en büyük bazı gerçek kristalleri içerir. 11 metre uzunluğunda, 4 metre çapında ve 55 ton ağırlığı, mağarada bulunan en büyük kristalin ölçüsüdür. Kristaller mağarada yanan sıcak sıcaklık nedeniyle o kadar büyümüştür ki, yaklaşık 58 ° C, dakika kristallerinin gelişmesine ve büyümesine izin verir.

3. Eisriesenwelt Mağarası

Eisriesenwelt Mağarası: En Popüler Yeraltı Mağaraları

Almanca'da "Buz Devlerinin Dünyası" anlamına gelen Eisriesenwelt, 42 km veya daha fazla ölçülen ve Hochkogel dağının içinde (Avusturya'daki Alplerin Tennengebirge bölümü) bulunan, en büyük buz mağarası. Eisriesenwelt, nehir tarafından yapıldı ve bu da dağlık alana doğru aşındı. Mağaranın içinde bulunan buz yapıları, mağaraya akan karları eriterek ve ardından kışın donarak gelişmiştir.

4. Carlsbad Mağaraları

Carlsbad Mağaraları: En Popüler Yeraltı Mağaraları

Carlsbad, New Mexico yakınlarında bulundu, Carlsbad Mağarasını Milli Park olarak görüyorlar. Büyük Odası var; Gerçek bir kireçtaşı 1.219 x 190 m ve en üstte 107 m uzunluğundadır. Aynı zamanda dünyanın 7. büyük mağarası olarak bilinir. Sarkıt, dikitler ve sayısız uygun yolla tanınabilen bazı yapıların inanılmaz bir karakteri ile tasarlanmıştır.

5. Kamış flüt

Kamış Flüt: En Popüler Yeraltı Mağaraları

Reed Flute Mağarası veya buna “Doğal Sanatlar Sarayı” adını verdiklerinde, Guilin'in (Güney Çin) kuzeybatısında bulunabilir. Bir efsaneye göre, Reed Flute Mağarası ünvanını aldı, çünkü eski insanlar bu mağaranın girişinin sazının oluklar haline gelebileceğini düşünüyorlardı. Kireçtaşı mağara sarkıtlara, taş sütunlara, bitkilere, sarkıtlara, kuşlara, hayvanlara ve taş süslemelerine harika tonlarda ve formda büyük bir hayal dünyası görüntüsü verir.

6. Puerto Princesa Yeraltı Nehri

Puerto Princesa Yeraltı Nehri: En Popüler Yeraltı Mağaraları

Puerto Princesa’nın Yeraltı Nehri Filipinler'in Palawan kentinde bulunabilir. Bu Yeraltı Nehri, unvanın Meksika’nın Yucatan Yarımadası Yeraltı Nehri'ne verildiği 2007’ye kadar dünyanın en uzun yeraltı yeri olarak tanındı. Denize (Güney Çin) akmadan önce muhteşem bir mağaradan geçen 8,2 km uzunluğundadır.

7. Skocjan Mağaraları

Skocjan Mağaraları: En Popüler Yeraltı Mağaraları

Skocjan mağara kısmı, Avrupa'da bulunan en yüksek mağara odasını, büyük yeraltı kanyonunu, kanyon ve şelaleleri arasında bir köprü içermektedir. Mağaralar etkileyici sarkıt ve sarkıt bileşimlerine sahiptir. Mağaralar, düşen Reka Nehri'nin ürünüdür. Nehir başlangıçta yüzeye yerleşti ancak Adriyatik kıyısına yakın 34 km boyunca yeraltından geçtikten sonra hızla kayboluyor.

8. Waitomo Mağaraları

Waitomo Mağaraları: Waitomo Mağaraları

Waitomo Mağaraları, Yeni Zelanda'nın popüler turistik mekanlarına dahildir. Bu, ana Waitomo kasabasının dışında bulunabilir. Waitomo mağara kurtları, parlayan ışıklarını yayan küçük hayvanlar, Waitomo Mağaraları'nda da görülebilir. Bu yaratıklar sadece bir sivrisinek büyüklüğünde ve sadece bu ülkede yaşıyor. Mağara 30,000,000 yıl önce yapılmıştır; Mağara büyük ve zarif mağara tasarımlarına, Tomo olarak bilinen derin kireçtaşı bara ve mükemmel akustiği için tanımlanmış büyük Katedral mağarasına sahiptir.

9. Jeita Mağarası

Jeita Grotto: En Popüler Yeraltı Mağaraları

Jeita Grotto, birbirine bağlı (ayrı) karstik kireçtaşı mağaralarından oluşur: alt mağara ve üst mağara. Üst galeri dünyanın en büyük sarkıtlarından oluşuyor. Alt galeri 6.200 m uzunluğunda olup, üst galeri altında 60 m. Alt galeri, sabit bir su altı göl ve bir nehir ile geçilir.

10. Majlis Al Jinn Mağarası

Majlis Al Jinn Mağarası: En Popüler Yeraltı Mağaraları

Umman, Selma Platosu'nun yalıtılmış bir bölgesinde bulunur. Kubbeli bir kapak 120 m yüksekliğinde, yaklaşık 310 m x 225 m ölçülen benzersiz bir mağara odasına sahiptir. Zirvenin altında 178 m, mağaranın en alçak kısmı ölçülmüştür. Perspektif boyutunda: 12 büyük uçak mağaraya sığabilir. Mağara aynı zamanda macera tırmanıcıları için tasarlandı. Majlis Al Jinn'i verimli ve uygun bir turist mağarası haline getirmek için bazı planlar yapılmıştır.

[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir