Dünyadaki En Önemli 10 Nehir

10. Sepik River

Yeni Gine topraklarındaki en uzun nehir, Sepik Nehri’dir. Nehir Papua Yeni Gine’nin merkezi dağlarındaki Victor Emanuel Sıradağından başlıyor. Snakelike bir tarzda, tıpkı Amazon nehri gibi, Sepik Bismarck Denizi’ne akar. Diğer büyük nehirlerin aksine, Sepik’te delta yoktur, ancak okyanusa doğru koşar. Nehrin toplam uzunluğu 1,126 kilometre veya 700km’dir. Aynı zamanda dünyadaki hayatta kalan son habitatlardan biri olarak kabul edilir.

9. Mississippi River

Mississippi Nehri, Kuzey Amerika ve ABD’deki en büyük veya en büyük nehir sistemi olarak kabul edilir.
Yaklaşık 2.320 mil (3.730 km) uzunluğundadır. Nehir Itasca Gölü’nde başlar ve New Orleans (Meksika Körfezi) altında boşalır.

Popüler vapurlar 1820’lerde Mississippi’de ticaret başlattı. Kereste, yiyecek ve pamuk nehirde taşındı.
1880’lerde demiryollarının gelmesinden sonra, buharlı tekneler 1920’lere kadar kalmasına rağmen kademeli olarak azaldı.
Delta Kraliçesi gibi birkaç vapur, ikon olarak kalmıştır.

8. Volga River

Avrupa, Volga nehrini en uzun nehri olarak görüyor,
Rusya ise ülkelerinde en önemli nehri olarak görüyor.
Rusya’nın 20 büyük başkentinden 11’i Rusya’nın başkenti Moskova da dahil olmak üzere Volga’nın drenaj havzasında bulunuyor.
Moskova’nın kuzeybatısındaki Valday Tepeleri’nde sadece 225 metre (740 feet) yükseklikte başlar ve Hazar Denizi’ne 3,645 km daha çıkar. Volga Nehri,
nehrin her yıl 3 ay donmasına rağmen, yurtiçi yük ve nakliye söz konusu olduğunda Rusya için önemlidir.

7. Zambezi

Zambezi Nehri, 3,540 km uzunluğunda, Afrika’nın 4. en uzun nehridir (2,200 mil). Nehir, kuzeybatı Zambiya’da siyah bir sulak alanda başlar ve yine Botsvana sınırları, Namibya, Zimbabve ve Zambiya ile birlikte Angola’dan, Hint Okyanusu’na akan Mozambik’e kadar uzanır. Victoria şelalesi, Zambezi’nin mükemmel özelliğidir. Victoria şelalesi, dünyanın en muhteşem 10 şelalesi listesindedir. Nehir birçok egzotik hayvana ev sahipliği yapar. Hippopotamuses nehrin sessiz aralığında bol miktarda bulunur ve birkaç tür timsah da görülebilir. Zambezi ayrıca bazılarının kesinlikle çok büyük olduğu yüzlerce balık çeşidini barındırıyor. Mesela, boğa köpekbalıkları uzak iç bölgelerde görülür ve insanlara yapılan birçok saldırıdan sorumlu olduğu söylenir.

6. Mekong River

Dünyanın en uzun 12. nehri, yaklaşık 4.350 km uzunluğundaki Mekong Nehri’dir (2,703 mil). Bu nehir Çin’in Yunnan bölgesi Laos, Tayland, Burma, Vietnam ve Kamboçya ile Tibet Platosu’ndan akmaktadır. Akıştaki aşırı mevsimsel değişimler ve akıntılar ve şelalenin varlığı nedeniyle, nehrin gezinmesi zor. Gezegendeki sadece Amazon’un aştığı en zengin biyoçeşitlilik bölgelerinden biri Mekong Havzası’dır. Nehrin üzerindeki ilk barajın inşasından beri Mekong Yunus ve manatee de dahil olmak üzere çok sayıda deniz hayvanı nesli tehlike altındadır.

5. Ganges

Ganj, Hindistan’daki batı Himalayalarda başlıyor ve Bengal Körfezi’ndeki Sunderbans deltasına akıyor. Nehir Hindular tarafından kutsal bir nehir olarak tanındı ve Hinduizm’in tanrıçası Ganga olarak övgüde bulundu. Aynı zamanda tarihsel olarak da önemliydi: bankalarda çok sayıda eski kırsal veya emperyal şehir bulundu. Ganj kıyısında bulunan Varanasi, Hinduizm’deki kutsal şehir olarak kabul edilmektedir. Hindular, nehirde en az bir kez banyo yapmadan yaşamın tamamlanmadığına dair inançlarına sahiptir. Sevdiklerinin külleri de nehir boyunca yayılır. Ganj Nehri, tüm Hindular için öneminden dolayı Hindistan Ulusal Nehri ilan edildi.

4. Danube

Avrupa’nın en önemli nehri Tuna Nehri’dir. Aynı zamanda kıtanın Volga’dan sonraki en uzun nehridir. Nehir, Roma İmparatorluğunun uzun soluklu sınırlarından biri olarak kabul edilir ve şimdi on Avrupa ülkesinin sınırlarının bir parçasını oluşturmaktadır. Almanya’nın kara ormanlarında başlar ve Karadeniz’e boşaltılmadan önce 4 merkezden geçen 2850 km’lik (1771 mil) bir açıklık için doğuya doğru ilerler. 1992 yılında Alman Ren-Main-Tuna Kanalı’nın elde edilmesinden sonra, nehir, Karadeniz’den Kuzey Denizi’ndeki Rotterdam’a kadar bir trans-Avrupa su yoluna dahil edildi.

3. Yangtze River

Yangtze Nehri, gezegendeki en ünlü ve en uzun 3. nehirlerden biridir. Aynı zamanda Çin’in en uzun nehridir. Yaklaşık 6300 km uzunluğundaydı (3915 mil). Yangtze Nehri, Tibet platosunun doğu kesiminde bir buzdağına başlar. Orjinal güzelliği ile dikkat çeken ve Doğu Çin Denizi’ne uzanan muhteşem Yangtze Boğazı’ndan geçiyor. Nehrin üzerindeki barajlardan biri olan üç Boğaz Barajı, dünyanın en büyük hidroelektrik enerji istasyonu. Nehir gezegenin aktif su yollarından biridir. Trafik, ticari malların yanı sıra üretilen mallar ve taşıt araçları gibi kömür malları ihraç eden ticari trafiği içermektedir.

2. Nile

Gezegendeki en uzun nehir, Doğu Afrika’dan 6.650 km’ye (4,132 mil), Akdeniz’e kadar kuzeyde uzanan Nil Nehri’dir. Nil Nehri iki ana koldan oluşur: Mavi Nil ve Beyaz Nil. Mavi Nil, Etiyopya’da Tana Gölü’nde başlarken, Orta Afrika’nın Büyük Gölleri bölgesinde Beyaz Nil başlar. Nehir, Mısır kültürünün büyümesinde kritik bir rol oynamıştır. Nil’den gelen çökeller, araziyi verimli kılar çünkü nehir her yıl kenarından taşar ve Mısırlılar mahsul ve buğday üretebilmiştir. Eski Mısırlılar Nil Nehri’ni manevi hayatlarının önemli bir parçası olarak gördüler. Hapy adındaki tanrı, yıllık taşkınların düzenlenmesiydi, o ve firavun Nil’in taşmasını kontrol edenler olarak kabul edildi.

1. Amazon River

Yaklaşık 6,400 km ya da 4000 kilometrelik bir alanda, Amazon Nehri, Nil Nehri’nden biraz daha küçük olan ve iki ırmağın belirli uzunluğuna karşı meşru kaynaklara sahip olmasına rağmen, gezegendeki en büyük ikinci nehirdir. Gerçek olan şu ki, Amazon, dünyadaki tatlı su nehrinin akışının yaklaşık 1 / 5’ine denk gelen tüm nehir akımıyla, gezegenin hacimdeki en uzun nehridir. Amazon ve onun kolları, Atlantik Okyanusu’na doğru gitmeden önce Bolivya, Peru, Kolombiya, Venezüella, Brezilya ve Ekvator üzerinden geçiyor. Amazon’un 3000’den fazla bilinen balık çeşidi vardır ve yeni çeşitler hala araştırılmaktadır. Orinoco Nehri ile, 2,6 metre veya 8,5 feet’e kadar uzunluklara kadar uzayabilen en büyük nehir yunusu çeşitlerinden biri olan Amazon River Dolphin’in başlıca bölgelerinden biridir. Boğa köpekbalığı Peru’daki Iquitos’ta Amazon Nehri’ne 4,000 km’dir. Ünlü Piranha, büyük okullarda toplanan Amazon’daki bir başka ölümcül balıktır, ancak sadece birkaç çeşidi insanlara saldırmakla tanınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir