haberilginc

Dünya Üzerindeki En Büyük 15 Ada


Dünyanın en büyük adasının ne olduğunu biliyor musunuz? Avustralya’yı düşündüyseniz, size bunu söylediğiz için üzgünüz ama yanılıyorsunuz. Bu bir kıta. Kıtasal kara kütleleri tamamen su ile çevrili olmasına rağmen, adalar olarak sınıflandırılmazlar. Avustralya genellikle dördün en küçüğü olarak kabul edilir, diğer üçü ise Amerika, Antarktika ve Afro-Avrasya’dır. Bununla birlikte, en küçük kıta olan Avustralya, dünyanın en büyük 25 adası listemizdeki bir numaralı adadan üç kat daha büyüktür.

1-Luzon

Filipinler’deki en büyük ada olan Luzon, başkent Manila’ya ev sahipliği yapar. Luzon’un tarımı pilav, hindistancevizi, mango ve muzdur. Ada ayrıca demir, altın, bakır ve manganez madenlerinde de faaliyet göstermektedir.

2-North IslandYeni Zelanda nüfusunun çoğuna ev sahipliği yapan Kuzey Adası, ülkeyi oluşturan iki ana adadan daha küçüktür. North Island plajlarının Yeni Zelanda’daki en iyi plajlardan bazıları olduğu düşünülmektedir.

3-Java
Java, 137 milyon insanıyla dünyanın en kalabalık adası ve Endonezya’nın başkenti Jakarta’ya ev sahipliği yapıyor. Java 400’den fazla kuş türüne sahiptir ve 20. yüzyılın başlarında dünya çapında popülerlik kazanmış olan Cava kahvesi ile Ünlüdür

4-South Island

Yeni Zelanda’nın iki büyük adasının daha büyüğü, diğeri daha kalabalık olan Kuzey Adası, Güney Adası, bazen “Anakara” olarak anılır. Abel Tasman Ulusal Parkı, adanın en gözde yerlerinden biridir.South Island Yelken, kayak ve doğa yürüyüşü yaparken doğal manzaralar sunmaktadır.

5-Sulawesi

Endonezya’nın 4 büyük adasından ve dünyanın en büyük onbirinci adası Sulawesi’nden biri Borneo ve Maluku Adaları arasındadır. Daha çok Bugis ve Makassarese halkına özgü bazı yerli mahsuller pirinç, mısır, kahve, baharat ve şeker kamışıdır.

6-İzlanda

Avrupa’nın en seyrek nüfuslu ülkesi olan İzlanda, Körfez Çayı tarafından ısınır. Arctic Circle’ın hemen dışındaki yüksek enlemlere rağmen ılıman bir iklimi var.

7-Küba

Nüfusu 11 milyonun üzerinde olan bu Karayipler ada ülkesi, dünyanın en büyük 17. karasal karasayıdır. Bir zamanlar dünyanın en zengin ülkelerinden biri olarak görülen Küba, artık planlı ekonomisiyle tanınmaktadır. 1959’da Fidel Castro Küba’yı komünist bir ülkeye dönüştürdü.

8-Mindanao

Mindanao, Filipinler’deki ikinci en büyük ve en doğudaki adadır. Aynı zamanda ülkedeki üç ada grubundan birinin adıdır (diğer ikisi Luzon ve Visayas).

9-Newfoundland

Newfoundland, Kuzey Amerika anakarasının doğu kıyısındaki büyük bir Kanada adasıdır. Kanada eyaleti Newfoundland, Labrador’un en kalabalık bölgesidir.

10-Ellesmere Adası

Bazıları, bu Kanada Adasının 10. yüzyılda Vikingler tarafından ziyaret edildiğine inanıyor. Ülkenin en kuzey kısmına ulaşır ve sadece 146 sakini vardır.

11-Büyük Britanya

İngiltere olarak da bilinir, dünyanın en kalabalık üçüncü adasıdır (Java ve Honshu’dan sonra) ve Avrupa’daki en büyük adadır. İngiltere, İngiltere, İskoçya ve Galler’den oluşur.

12-Victoria Adası

Sadece İngiltere’den biraz daha büyük olan bu ada, kuzey Kanada’da bulunan bu adada neredeyse 1000 nüfusa ev sahipliği yapıyor. Victoria and Vancouver Island, her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce ziyaretçi getiren British Columbia Parlamento Binalarına ve Butchart Bahçelerine ev sahipliği yapmaktadır.

13-Honshu

Honshu, Japonya’da bulunan bir adadır. Tokyo şehir merkezinde yaşayan 100 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapıyor. Hiroşima, Fuji Dağı ve Tokyo, hepsi Honshu’da bulunan birkaç ünlü simge yapıdır.

14-Sumatra

Tamamen Endonezya’da bulunan en büyük ada olan Sumatra, yaklaşık 50 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. 2004 yılında, ada Hint Okyanusu tsunami kuzey-batı kıyılarına çarptığında doğal bir felaket yaşadı.

15-Baffin Adası

Kanada’nın en kuzeyinde yer alan bu adanın yalnızca yaklaşık 10.000 nüfusu var ve en büyük topluluğu yalnızca 6.000 kişiden oluşuyor. Ziyaretçilere nadir bir kutup ayısı izleme deneyimi, köpek kızağı turları ve buzulların etrafında kayak gezileri sunar.


Etiketler

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Çok güzel ve öğretici bilgi olmuş. Sitenizi severek takip ediyorum. Aslında ada, dört tarafı denizlerle çevrili kara parçasına deniyor. Bu durumda bence kıtalarda ada sayılır.

  2. Gezilip görülesi çok güzel yerler paylaşmışsınız teşekkür ederiz. Dünya’da bu kadar büyük adalar olduğunu bilmiyordum. Yurt dışı gezilerine hazırlanan biri olarak özellikle Küba çok ilgimi çekti, Küba’yı hep oturmuş ülke düzeni ile biliyorduk ama bu kadar güzel biryer olduğunu bilmiyorduk.

  3. Dünya üzerinde bir çok ülkeyi gezmek nasip oldu fakat farklı farklı adalar görmeyi çok istedim. Böyle büyük adaların bulunduğu ülkeleri yakın zamanda ziyaret etmeyi planlıyorum ve gezi rehberimde sizden tüyoları değerlendircem.

  4. Kalp şeklindeki adacıkta yaşamak çok eğlenceli olurdu. Tam bir tatil yapılacak yer. Bu yukarıdaki bölgelerden İzlandayı çok merak ediyorum. Birçok filmin çekilmiş olduğu ve harika manzaralara sahip olan İzlanda’da dolaşmak oranın havasını dokusunu solumak isterdim.

  5. Ev araba vs benim için önemli değil de hayatta beni en çok mutlu edecek şey bana ait bir ada olması. Öyle büyük bir şey de istemiyorum. 10 dönüm kadar alanı olsa bana yeter. İnsanlarla birlkte yaşamaktan bıktım. Kafa dinlemek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı