Bilim

Dünya Dışında Yaşam var mı?

Dünya Dışında Yaşam var mı?
Dünya dışı yaşam, insanlığın var olduğu günden beri kafamızı kurcalayan bir sorudur. 20.yüzyıldan önce de bu konuya kafa yoruyor olsak da, uzaya çıkışımız bu düşünceyi bir farklı noktaya taşıdı ve artık dünya dışındaki yaşam ihtimalini değil, nerede bir yaşam olabileceği düşüncesini benimser hale geldik. Zira bu kadar büyük bir evrenin sadece insanlara ve dünyaya ait olması, çok da mantıklı bir tez gibi görünmüyor.

İnsan kadar akıllı mıdır bilinmez ama meteorlar üzerinde yapılan araştırmalar dünya dışında bir canlı çeşitliliği olduğunu nerdeyse ispatlamış durumda. Ayrıca gelişmiş teleskopların gözlemlerine dayalı olarak dünyanın ikizi niteliğindeki gezegenlerin varlığını da artık biliyoruz. Yani dünya dışında yaşam olduğu, esasında çoktan kabul edildi.
Tabii dünya dışında yaşam varsa da, maalesef bizim diğer türlerle temas edebilmemiz şimdilik fizik ve matematik kurallarına aykırı görünüyor.

Teleskoplarımızın keşfettiği ikiz gezegenlere erişmemiz, mevcut teknolojimiz ile binlerce yıl alabiliyor ki, binlerce yıl hayatta kalacak bir ekip kurulabilmesi de mümkün görünmüyor. Işık hızının üzerindeki hızlara çıkılması durumunda binlerce yıllık seyahatler on yıllara düşürülebilir görünüyor ama henüz ışık hızını aşmak gibi bir olasılığımız da söz konusu değil. Kaldı ki, pek çok teorisyene göre bu mümkün de değil. Aynı durumlar “eğer varlarsa” bizim kadar zeki dünya dışı varlıklar için de geçerli olacağından, şimdilik dünya dışı yaşamla temas olasılığımız yok gibi görünüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ya zaten dünyada yaşam mı kaldı. Bu insanoğlu da bir acayip. Rant için menfaat için dünyayı cehenneme çevirir, ondan sonra uzayda yaşam arar. Ben uzaylı olsam bu dünyalıların hepsini temizlerim. Olmadı taş ocaklarında çalıştırırım. Kırbacı yiyince bol bol görsünler uzaylı nasıl oluyormuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı