Teknoloji

Dünya Devi Çin AI Robotlar tarafından tehdit edildi ( Video)

Bir ABD düşünce kuruluşu tarafından uyarıda bulunan Çin’in yapay zeka teknolojisi geliştirmeye başlamasıyla birlikte, dünya gücünün ekonomik ve askeri dengesi değişebilir.

Raporda, AI teknolojisinin askeri ortamda nasıl kullanıldığına dair örnekler verilmektedir.
Temmuz ayında Çin, AI’a yönelik ulusal planını açıkladı ve ülkeyi ABD ile yakalamaya çağırdı.
Ancak bir uzman, suçlamaların “kılıç savaşı” olabileceğini söyledi.
“Çin, ABD’ye kıyasla artık teknolojik olarak bir aşağıkonumda değil, Amerika Birleşik Devletleri’ni AI’da geçme kabiliyetine sahip gerçek bir ekran haline geldi.” New American Security Merkezi’nden ( CNAS), ABD istihbarat topluluğunun bir araştırma kolu.
Raporda, “Çin Halk Kurtuluş Ordusu ayrıca AI ile ilgili çeşitli projelere yatırım yapıyor ve PLA araştırma enstitüleri Çin savunma sanayiyle ortaklık kuruyor” dedi.
“PLA, AI’nın gelişiminin temel olarak savaşın karakterini değiştireceğini öngörüyor” dedi.

 

Katil robotlar mı?

Rapor yazarı Elsa Kania, bazı PLA düşünürlerinin, savaş sırasında makinenin önderliğinde verdiği kararların hızına ayak uyduramayan savaş alanında “tekillik” yaklaşımını öngördüklerini söyledi. Pentagon politikası, şu anda makineler tarafından gerçekleştirilen saldırı eylemlerinde insani bir rol oynamayı ve BM savaş alanındaki özerk silahların yasaklanmasını isteyip istemediğini düşünüyor. Kania, “PLA, AI’ya ABD’nin düşüncesinde öne çıkan yasal ve etik kaygılardan daha az kısıtlanan benzersiz ve belki de beklenmedik yollardan yararlanabilir” dedi. Killer Robotlarını durdurma kampanyasına başkanlık eden Prof Noel Sharkey, BBC’ye verdiği demeçte Çinli yetkililerle yaptığı görüşmenin böyle silahlar geliştirme arzusunun olmadığını ileri sürdü. “Batı’nın yaptığı şeyden daha çok endişe ediyorlardı ve bu tür silahların yasaklanması konusunda sesler çıkardı, bu da yalnızca kılıçla sallanıyor olabilir” dedi. Bununla birlikte, Çin’in “beş yıl içinde” Batı’ya yetişebileceğini kabul etti. AI araştırmasında çok sayıda Çinli öğrenci var ve Baidu, Alibaba ve Tencent’in hepsi ilginç şeyler yapıyor: Baidu’nun 60’dan fazla AI platformu var ve Batı AI firmalarını satın alarak $ 1 milyar harcadı. ” Google ana şirketi Alphabet’ın başkanı Eric Schmidt, Çin’in AI’daki potansiyeli konusunda da uyarıda bulundu. CNAS’ın ev sahipliğinde düzenlenen Washington konferansında şunları söyledi: “Önümüzdeki beş yılda liderliğimizin devam edeceğini ve Çin’in son derece hızlı bir şekilde yetişeceğini varsayıyorum. Dolayısıyla beş yılda bir olacağız. aynı seviyede, muhtemelen. ” Reuters tarafından görülen ve piyasaya sürülmeyen bir Pentagon belgesi, bu yılın başlarında Çinli firmaların ABD’li gözetim alanını süpürdükleri ve ABD’li firmalardaki hisseleri satın alarak potansiyel askeri uygulamalarla hassas Amerikan AI teknolojisine erişebileceği konusunda uyarıda bulundu. Kısa bir süre önce yayımlanan OECD raporu The Science, Technology and Industry Scoreboard 2017, Çin’in teknoloji gücündeki artışa işaret etti. Raporda, beş IP ofisinde patentli yapay zeka teknolojilerinin sayısı, Japonya’nın önderliğindeki 2010-15 yılları boyunca yılda ortalama% 6 arttı. Japonya, Kore ve ABD, AI ile ilgili patent başvurularının% 62’sinden fazlasını oluşturdular, ancak Çin ve Tayvan’dan yapılan dosyalama işlemlerinde önemli artış gördü.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı