Çok Kötü Geri Tepen 10 İlerici Yasa

[ad_1]

Çevreyi veya toplum üyelerini korumak için yasalar çıkarıldı. Merakla, aynı sözde ilerici yasalar bazen geri tepti, korunmaları gereken şeyleri ya da insanları incitti.

Bu açıktır çünkü her yasanın sonuçları vardır. Ve ne yazık ki, her yasanın amaçlanan ve istenmeyen etkilerini önceden tahmin etmek imkansızdır.

10 Tayland Kraliçesi Boğuluyor, Çünkü Yasa Kimsenin Ona Dokunmasını Yasaklamadı

On dokuz yaşındaki Kraliçe Sunandha Kumariratana, kraliçe konsorsuydu ve Siam Kralı Chulalongkorn'un üç eşinden biriydi (şimdi Tayland). 1880'de, Chao Phraya Nehri'ndeki teknelerinin alabora olduklarından sonra kızıyla birlikte boğuldu. Kurtarılabilirlerdi, ancak değildi, çünkü yasalar kimseyi kraliyet ailesinin üyelerine dokunmaktan men etti.

Mayıs 1880'de, Kraliçe Sunandha ve kızı, Chao Phraya Nehri'nin hemen karşısındaki yazlık saraylarına seyahat ediyorlardı. O ve kızı, korumalarını ve hizmetçilerini içeren başka bir tekneye bağlı olan bir tekneye kondu. Kraliçenin teknesi, güçlü akımlar tarafından süpürüldükten sonra alabora oldu.[1]

Gardiyanlar ve hizmetkarlar, kraliçe ve prenses suda mücadele ederken izlediler. Yardımcı olabilirlerdi ama yapmadılar. Anlaşılan, yasalar herhangi birinin ölüm tehdidi altında kraliyetlere dokunmasını yasakladı. Kimse hayatlarını riske atmak istemedi, bu yüzden hamile kraliçenin boğulmasını izlediler.

Batıl inançların gardiyanları ve hizmetkarları kraliçeye yardım etmekten caydırdığı iddiaları da var. Thais, boğulan bir kişiyi kurtarmanın sudaki ruhları kızdırabileceğine inanıyordu. Bununla birlikte, kalbi kırılmış kral olay yerindeki baş görevlisini hapishaneye gönderdi.

9 Vietnam Sıçan Kontrolü Denemesi Kötü Bir Şekilde Bitiyor

1902'de Vietnam'ın Hanoi kentinde ciddi bir sıçan sorunu vardı. Şehrin etrafında binlerce sıçan patladı ve sakinlerine ölümcül hıyarcıklı veba ile enfekte oldu. Yetkililer kısa süre sonra farelerin şehrin altındaki 14,5 kilometrelik (9 mil) kanalizasyon sisteminden geldiğini keşfetti.

Nisan 1902'de Fransız liderliğindeki Vietnam hükümeti, lağımlardaki fareleri öldürmek için bir görev gücü oluşturdu. İlk hafta 7.985 sıçan öldürüldü. Mayıs ayına kadar, erkekler günde 4.000 sıçan öldürüyorlardı. Yalnızca 30 Mayıs'ta 15.041 sıçanı imha ettiler. Haziran ayına kadar, ekip günde 10.000 sıçan öldürüyordu ve 21 Haziran'da 20.112 sıçan rekorunu ortadan kaldırdı.

Ancak, toplu katliamlara rağmen şehir hala farelerle istila edildi. Bu yüzden hükümet düzenli sivillerden para karşılığında fareleri yok etmelerini istedi. Hükümet öldürülen sıçan başına bir kuruş ödedi. Yetkililer, insanların ayrışan fareleri ofislerine getirmelerini istemediler, bu yüzden kuyrukları kanıt olarak istediler.

Hükümet, kentin sivri uçlu farelerle dolu olduğunu anlayana kadar plan çalışıyor gibi görünüyordu. İnsanların farelerin kuyruklarını kestiği ve böylece kemirgenlerin üremeye devam edebilecekleri belli oldu.

Bu yeterli değilse, bazı girişimci vatandaşlar şehir dışından fareler ithal ediyor ve kuyrukları hükümete satıyorlardı. Hatta bazı çiftçiler fareleri yetiştirdikleri ve kuyrukları hükümete sattıkları fareler bile yarattılar. Yetkililer programı iptal etti.[2]

8 Yasaklı Çetelerin ve Düzenlenmemiş Alkolün Yükselişine Yol Açtı

18 Ocak 1920'de, ABD hükümeti kendi bölgesinde alkollü içecek satışını yasakladı. Bu dönem bugün Yasak olarak hatırlanmaktadır. Ancak, başarısız oldu çünkü alkol pazarı yer altına düştü. Bu yeterli değilse, Amerikan suç çetelerinin yükselişine de yol açtı.

Bu yeraltı barlarına cesaret denir ve tamamen suç çeteleri tarafından kontrol edildi. Bu, her yıl 100 milyon doların üzerindeki kumarhaneleri ve yasadışı alkol işlerinden söz ettiği meşhur Al Capone'u da içeriyordu.

Bazı suç çeteleri, Yasaklama başladıktan sonra alkol için kazançlı bir karaborsa olacağını fark etti. Böylece alkol aldılar ve Yasak başladığı anda dükkan açtılar. Kanada ve Meksika'dan alkol kaçakçılığı yaparak ve ABD’de taşınan tıbbi alkol malzemelerini çalarak malzemelerini doldurdular.[3]

7 Düz Sigara Paketleri, Sigara İçenlere Sigarayı Ucuzlaştırır

Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü, üye devletlerin sigara üreticilerini sigarayı caydırmak amacıyla basit bir sigara paketi benimsemelerini sağlamaya teşvik etti. Avustralya, Fransa ve İngiltere, sigara paketlerini düz yapmak için yasalar çıkardı. Ancak insanları sigara içmekten caydırmak değildir.

Tüm paketler artık aynı şekilde göründüğü için, sigara içenler daha önce olduğu gibi tercih edilen markalar yerine en ucuz sigarayı alıyorlar. Bu, sigara markalarına paketlendiğinde yaptıklarından daha az harcadıkları anlamına gelir.

Avustralya, vergi artışından sonra bile sigara içme oranının düşmediğini belirtti. Bunun yerine, ülke yasadışı sigaralarda akan bir artış gördü. Sonuç olarak, Fransa ve Birleşik Krallık'ta, düz paketlemenin başlamasından sonra sigara içme oranının arttığı daha kötüydü.[4]

6 Yoksunluk-Sadece Cinsel Eğitim, Genç Gebeliği Artırıyor

ABD hükümeti genç gebeliğinin önlenmesi için bir servet harcıyor. 1996'dan beri, federal hükümet sadece yoksunluk seks eğitimi için 2,1 milyar dolar harcadı. Bir araştırmaya göre, bu para boşa harcandı, çünkü sadece yoksunluk seks eğitimi genç gebeliğini azaltmıyor.

Araştırmaya göre, bu tür cinsel eğitimin ABD'deki çoğu eyalette gençlerin hamileliği üzerinde bir etkisi yoktur. Sonuçlar genç gebeliğin gerçekte arttığı muhafazakar ülkelerde daha kötüdür. Aynı zamanda, sadece yoksunluk seks eğitimi STD'leri azaltamadı veya gençler ilk kez seks yaptığında gecikmedi.[5]

5 Çin’in Kıtlık İçinde Daha Fazla Yiyecek Bitirme Girişimi

1958 yılında, Başkan Mao Tse-tung, Çinli vatandaşları devlet tarafından zararlı böcek olarak kabul edilen hayvanları ve böcekleri öldürmeye teşvik etmek için Dört Zararlılar Kampanyası başlattı. Bu hayvanlar serçeler, sıçanlar, sinekler ve sivrisineklerdi. Serçeler zararlı olarak kabul edilirdi, çünkü genellikle tahıl tohumları yerlerdi.

Yüzlerce milyon serçe 1960 yılında öldürülmüş. Fakat felaket olur. Başkan Mao, serçe tohumları ile tahıl tohumları yerken endişelenirken, serçeler gibi, serçelerden daha fazla tahıl tohumu yiyen böcekler yediklerinin farkında değildi. Serçeler yoldan çekildiğinde çekirgeler serbestçe ürer ve çoğalır.

Locust sürüleri çok geçmeden Çin'de bulabildiler, bulabildikleri her bitkiyi yiyorlardı. Sonuç, 15 ila 78 milyon insanı öldüren ölümcül bir kıtlıktı. Hayatta kalmak için yamyamlığa dönüşen insanların bile raporları vardı. Bir kuraklık ve başarısız bir hükümet çiftliği politikası, hükümetin bu konudaki haberlerini sansürlemeye çalıştığı zaman, kıtlığı daha da kötüleştirdi.[6]

4 Koruma Girişimi İmhada Sona Erdi

Macquarie Island, Avustralya ve Antarktika arasında yer almaktadır. 1810'da keşfedildikten hemen sonra, fareler adayı kolonileştirmek için gemilerden gizlice girdi. Yırtıcı hayvan eksikliği, kemirgenlerin o kadar hızlı ürtüğünü, denizcilerin sıçan popülasyonunu kontrol etmek için kedilere getirildiğini gördü.

Altmış yıl sonra, bazı denizciler adada bazı tavşanları düşürdüler, böylece gemiye kazınmış diğer denizciler tavşanlarla beslenebilirlerdi. Kediler kısa sürede tavşanlar açıldı. Ancak, tavşanlar kedi saldırısından kurtuldu ve hızla çoğalmaya devam etti. Yiyecek bolluğu, kedilerin çoğalmasına da neden oldu.

Kediler çok geçmeden yerli kuşları diyetlerine ekledi ve neslinin tükenmesini bekledi. Tavşan ayrıca neslinin tükenmesi için bazı yerli bitkileri de yedi. 1970'lerde, ölümcül miksomatoz hastalığı, tavşan popülasyonunu kontrol altında tutmak için adaya tanıtıldı.

Hastalık tavşan popülasyonunu sadece 10 yılda 130.000'den 20.000'in altına düşürdü. Ancak, tavşanlardaki hızlı düşüş kedilerin daha fazla kuş yemesine de neden oldu. Korumacılar kedileri vurmaya başladı ve sonuncusu 2000 yılında öldürüldü.

Kediler gittiğinde, tavşan popülasyonu tekrar yükseldi. Tavşan, adanın penguenlerinin neslinin tükendiği bir çok bitki yedi. Tavşanlar, 2009 yılı itibariyle adanın bitki örtüsünün yüzde 40'ını yemişlerdir. Sonuç olarak, Tazmanya Parkları ve Vahşi Yaşam Servisi, 130.000 tavşan, 103.000 fare ve 36.000 sıçan dahil olmak üzere istilacı türlerin adalarını kurtarmaya karar vermiştir.[7]

3 Eski Hükümlülerin İstihdam Edilmelerine Yardımcı Olma Yasası İş Bulmalarını Durduruyor

Bazı ABD ülkeleri, işverenlerin potansiyel çalışanlara daha önce suçlu bulunup bulunmadıklarını sormalarını engellemek için yasak yasalar getirmiştir. Yasaların eski hükümlülerin iş bulmasına yardım etmesi gerekiyor, ancak hızla siyah Amerikalılar için bir kabusa dönüşüyorlar.

Bir çalışmaya göre, işverenler şimdi potansiyel çalışanların ırksal profilleme yoluyla eski hükümlü olup olmadığını tahmin ediyorlar. Bazı işverenlerin siyahların cezaevinde bulunma ihtimaline sahip olduğuna inandığını düşünürsek, siyah iş arayanlar röportaj için başvuruda bulunma olasılığının daha düşük olduğunu düşünüyor. Bu tür bir belirleme genellikle başvuru sahibinin adının açıkça beyaz mı yoksa siyah mı olduğu ile etkilenir.[8]

New Jersey ve New York'ta yasaklı yasalar kabul edilmeden önce, beyaz iş arayanlar, görüşmeler için siyah adaylardan daha fazla yüzde 7 seçildi. Bu yerlerde yasalar kabul edildikten sonra olasılık beyazlar lehine yüzde 45'e kadar çıktı. İlginçtir ki, bu mahkum olan beyaz iş arayanların, hiç cezaevinde bulunmayan siyahlardan daha fazla iş bulmaya benzer oldukları anlamına gelir.

2 İlerici Bir New Jersey Yasası Nedeniyle ABD'de Akıllı Silahlar Satın Alamıyorsunuz

:

Akıllı silahlar (kişiselleştirilmiş silahlar) yalnızca sahibi tarafından açılabilir ve kullanılabilir. (Tıpkı bizim telefonlarımızda olduğu gibi parmak izleriyle açılabilecek silahları düşünün.) ABD'ye getirilirlerse icat edildiler ve silah kontrolü için bir kazanç elde ettiler.

Bununla birlikte, 2002'de New Jersey'de kabul edilen Çocuklara Yönelik Tabanca Yasası nedeniyle tanıtılmamışlar ve muhtemelen asla olmayacaklar. Yasa, New Jersey silah mağazalarının ilk akıllı silahın kullanımından 30 ay sonra sadece akıllı tabancalar satmasını gerektiriyor ABD içinde herhangi bir eyalette satılık.

Progun savunucuları, yasanın silah kontrolü girişimi olduğunu ve akıllı silahların ABD pazarına girmesini engellemek için çok lobi yapıyorlar. 2014'te Maryland'de ve California'da bir başka bir silah deposu, ABD'de akıllı silahlar getirme planlarını açıkladıktan sonra progun savunucularının öfkesini çekti. Mağazalar, sahipleri ölüm tehdidi aldıktan sonra geri döndü.

2016'da New Jersey yasaları değiştirmek için bir yasa tasarısını geçti. Tasarıya göre, silah mağazalarında akıllı silah-sadece stok bulundurmalarına gerek kalmamasına rağmen, stoklarında en az bir akıllı silah modeline sahip olmaları gerekecekti. Sonra Vali Chris Christie, tasarıyı yasa ile imzalamayı reddetti.[9]

1 ABD Orman Hizmetinin Yaratılışı, Yıkıcı Orman Yangınlarına Yol Açtı

ABD Orman Servisi orman yangınlarını önlemek için kuruldu. İlginçtir ki, onun varlığı ABD'nin yıkıcı orman yangınları deneyimleme sebebidir. ABD Orman Servisi'nin oluşturulmasından önce, güneybatıda her beş ila 10 yılda bir küçük doğal yangınlar meydana geldi. Bu yangınlar genellikle çalıları tahrip eder ancak daha büyük ağaçları el değmemiş halde bırakır.[10]

Bununla birlikte, ABD Orman Servisi bu küçük yangınların serbestçe yanmasını önler. Böylece daha küçük doğal orman yangınlarında tahrip edilecek olan bitkiler korunuyor. Sonuç olarak, bu daha küçük bitkiler ve ağaçlar büyür ve sayıları artar. Daha da kötüsü, daha büyük doğal veya insan yapımı orman yangınları için yakıt haline geliyorlar.


[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir