Çalışmalar, şiddet içeren video oyunlarının çocuklarda agresiflik oluşturmadığını kanıtladı

Şiddetli video oyunları oynayan gençler, olumsuz etkilerinin abartıldığını söyleyen UK araştırmacılarına göre, gerçek dünya agresif davranışlarına akranlarından daha fazla eğilimli değiller.

Grand Theft Auto ve Call of Duty gibi kanlı oyunların çocukların ekrandaki davranışların kabul edilebilir olduğunu düşünmelerine neden olabileceği endişesi, ebeveynler ve politika yapıcılar için yıllarca büyük bir endişe kaynağı olmuştur.
Geçen yıl Başkan Donald Trump, Florida’daki Parklands’taki Marjory Stoneman Douglas Lisesi ziyaretinin ardından şiddet içeren oyunların “gençlerin düşüncelerini şekillendirdiğini ” söyledi.
Ancak bugüne kadarki en kapsamlı çalışmalardan biri, Oxford Üniversitesi araştırmacıları tarafından yönetilen, geçen ay daha uzun süre şiddet oyunları oynayan gençler arasında artan saldırganlık kanıtı bulamadı.
Oxford Internet Institute’daki araştırma Direktörü kurşun araştırmacı Profesör Andrew Przybylski,” şiddet içeren video oyunlarının gerçek dünya saldırganlığını sürdürdüğü fikri popüler bir fikirdir, ancak zamanla çok iyi test edilmemiştir ” diyor.


“Ebeveynler ve politika yapıcılar tarafından konuya ilgi duyulmasına rağmen, araştırma endişe nedeni olduğunu göstermedi.”
Ama oyunları online oynamanın kızgınlık patlamalarına neden olabileceği söyledi. ” Anekdot olarak, antisosyal davranış olarak nitelendirilebilecek oyun topluluklarında kirli konuşma, rekabetçilik ve dalga geçme gibi şeyleri görüyorsunuz ” diye ekledi.
Çalışmalara göre, oyun alışkanlıkları ve davranışları hakkında 1.000 İngiliz, 14 ve 15 yaşındaki temsilci örneklerini inceledi ve kızların neredeyse yarısını ve erkeklerin ise üçte ikisini video oyunları oynadığı gözlemlendi.
Oyun oynamak bu kadar yaygın şekilde kullanıldığında, küçük etkilerin büyük sonuçları olmasına neden olabilir. Bu, Amerikan Psikologlar Birliği gibi bazı yüksek profilli grupların, gençlerin şiddetli oyun oynamak için harcadıkları zamanın sınırlandırılmasını isteme yol açtığını belirtti Cardiff Üniversitesi.
Daha nesnel bir ölçüm sağlamak için İngiltere ve ABD derecelendirme sistemlerine karşı oyun içi şiddeti değerlendirdi ve ekip çalışmaya başlamadan önce verilerini uygulamak için kendi yöntemlerini açıkladı
.

Çalışmalar, şiddet içeren video oyunlarının çocuklarda agresiflik oluşturmadığını kanıtladı” için 3 yorum

 • 10 Mart 2019 tarihinde, saat 22:32
  Permalink

  Çocukların kişiliği bozuluyor, bu adamların dediğine bak. Tv dizileri gibi bilgisayar oyunları da hem bağımlılık yapıyor hem de kişilik gelişmesine olumsuz etki yapıyor. Yani illa birilerinin sürekli intihar etmesi cinayet işlemesi mi gerekiyor. bu işin sonu da buralara varacak.

  Yanıtla
 • 14 Mart 2019 tarihinde, saat 19:44
  Permalink

  Gerçekten o kadar çok gereksiz oyun ve video varki çocukların psikolojilerini etkliyebilecek bunlara bir önlem mutlaka alınması gerekiyordu ve böyle bir çalışma yapılmış olması gayet güzel.

  Yanıtla
 • 18 Mart 2019 tarihinde, saat 20:30
  Permalink

  Ben de oyunların zaten kesinlikle agresiflik getirmesinden çok rekabet duygunu aşıladığını düşünüyorum. Agresiflik oyun ile kazanılmaz hatta oyun ile deşarj olma durumu da var. Yalnız ekip arkadaşları yani oyun arkadaşları ile birlikte girilen oyunlarda ekstra kötü alışkanlık olma söz konusu olabilir fakt bunun oyun ile alakası yok.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir