haber

Bugüne Kadar Yapılan En İyi 10 Film

 

Tüm zamanların en iyi filmleri hangileri biliyor musun?  İzleyicilerin her zaman en çok 250 filmde oy kullandıkları IMBD (İnternet Film Veritabanı) derecelendirme sayfasını referans alarak şimdiye kadar yapılan popüler film görüşlerine göre en iyi 10 filmi seçtik.

 

10-Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü

 

Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi’nde üçüncü film olan ”  Return of the King”,  kazanılan ödüllerin başlığı için Titanik ve Ben-Hur’u birbirine bağlayan çığır açan 11 Akademi Ödülleri kazandı. Ayrıca En İyi Film ödülünü kazanmış ilk ve tek fantastik film ve tüm zamanların en yüksek hasılat yapan hareketli görüntü üçlemesi olarak Yüzüklerin Erisimi’ni kurmayı başardı.

 

9-Kara şövalye

2000’li yılların en iyi filmlerinden biri olan  Dark Knight  , tüm zamanların en yüksek hasılat elde eden 11 filmiydi ve güçlü oyunculuk ve unutulmaz hikayeleri için eleştirmenlerin beğenisini aldı.

 

8-Schindler’in Listesi

Thomas Keneally’nin Schindler’s Ark romanından uyarlanan  Steven Spielberg’in Schindler’s  List’ü  sadece yedi Akademi Ödülü kazanmakla kalmadı, aynı zamanda yüzyılın en büyük filmlerinden biri olarak yerini kaybetti. Spielberg, II. Dünya Savaşı’nda yaşayan ve istihdam ederek binlerce Yahudi hayatını kurtaran bir işadamı olan Oskar Schindler’in hayatını anlatıyor.

 

7-12 Kızgın Adam

Bir sette neredeyse tamamen çekilmekle ünlenen 12 Kızgın Adam  , oybirliğiyle karar vermeye çalışırken jüriye devam ediyor. Film, efsanevi statüsünü elde ettiği gişelerde başta hayal kırıklığı yaratan performansından uzun süre sonra televizyona gelene kadar değildi.

6-İyi, kötü ve çirkin

Her ne kadar  Esaretin Bedeli  zorlukla gişede bütçesini kaplı, bu eleştirmenlerden çok iyi eleştiriler aldı ve sonunda kablo TV ve DVD üzerine tüm zamanların favori haline geldi.

5-Pulp Fiction

Seçmeli diyalog, çizgisiz hikaye dizisi ve çok sayıda popüler kültür referansı ile tanınan  Pulp Fiction , yedi Oscar’a aday gösterildi ve Fransa’daki Cannes Film festivalinde Palme d’Or ödülünü kazandı.

4-Baba: Bölüm II

Altı Oscar ödülünü kazanan  The Godfather: Bölüm II , ABD Ulusal Film Sicili’nde korunmak üzere seçildi ve filmin orijinaliyle paralel olduğu sinematik tarihin az sayıdaki örneklerinden biri olarak kabul edildi.

3-esaretin Bedeli

Her ne kadar  Esaretin Bedeli  zorlukla gişede bütçesini kaplı, bu eleştirmenlerden çok iyi eleştiriler aldı ve sonunda kablo TV ve DVD üzerine tüm zamanların favori haline geldi.

2-Baba

Şimdiye kadarki en saygın filmlerden biri olan  The Godfather  , defalarca şimdiye kadar yapılmış en iyi filmlerden biri olarak tanınmıştır. Daha önce, içerdekilerin bakış açısını bir suç ailesine olduğu gibi hiç bir şekilde film yapmamıştı ve her zaman en iyi dökümanlar, senaryo ve yönetmenlerden birine sahip olmakla birlikte, batı kültürünü ” Baba Yardım Etme “.

1-Vatandaş Kane

2. Dünya Savaşı’ndan sonra ilk çıkışından sonra spot ışığın solmasına rağmen,  Citizen Kane , Fransa gibi ülkelerde yurt dışında eleştirmenlerin beğenisine sunuldu. Bu, filmin Amerikan izleyiciler tarafından “yeniden keşfedilmesine” yol açtı ve nihayetinde en çok beğenilen en iyi film listelerinin en üstündeki efsanevi statüye ulaştı. Tıpkı bu gibi.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı