ilginc

Bu Hafta Kaçırmış Olabileceğiniz 10 Sıradışı Hikayesi (3/23/19)

[ad_1]

Tarih kitaplarında geçen bir hafta ile, arkanıza yaslanıp haberi son birkaç güne özgü tuhaf öykülerden bazılarını gözden geçirmenin zamanı geldi. Dünyadaki son iyi haberleri bilmek istiyorsanız, buraya tıklayabilirsiniz.

Ketamin ve dünyanın en pahalı güvercini üzerinde gator hikayeleri var. Batıklardan yapılan keşiflerle ilgili iki hikaye var ve tarih konusunda kalırken, yabba-dabba-doo zamanı için Bedrock kasabasını hızlıca ziyaret ediyoruz. Ripper'lı Jack, bu hafta, uzaydan davetsiz bir misafir olarak, birkaç başlık olduğunu iddia etti.

10 Şımarık Jack Geri Döndü


Jack Ripper’ın çılgınlığını öldürmesinden bu yana 130 yıl geçti, ancak hala çok fazla ilgi görüyor. Dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma Adli Bilimler Dergisi iddiaya göre, bir mağdurdan birine ait olduğu iddia edilen bir DNA'dan elde edilen DNA'nın nihayet Ripper Jack'in kimliğini açığa çıkardığını iddia ediyor.

Yazarlar Liverpool John Moores Üniversitesi'nden Jari Louhelainen ve Leeds Üniversitesi'nden David Miller'dir. Jack'in Aaron Kosminski adlı bir Polonyalı berber olduğunu söylüyorlar. Açıklamanın kendisi çok da şok edici değil. Kosminski her zaman daha olası Ripper şüphelilerinden biri olarak kabul edildi. Bilim adamları, Catherine Eddowes'a ait olduğu söylenen bir şal üzerinde bulunan mitokondriyal DNA'nın, Kosminski’nin modern torunları ile aynı olduğunu iddia ediyorlar.

Bu bildiri, “yayınlanamaz” ve “korkunç bilim ve korkunç tarih” olarak nitelendiren bilimsel topluluk tarafından iyi karşılanmamıştır.[1] Yeni başlayanlar için, genetikçi Adam Rutherford, testin 2014 yılında yapıldığını ve çoktan eleştirildiğini belirtti, ancak bir nedenden dolayı, şimdi bilimsel bir dergiye girmeyi başardı. Leicester Üniversitesi'nden Turi King gibi diğer genetikçiler kontaminasyon konusundaki endişelerini dile getirdiler. Şal Catherine Eddowes'a (ki kesinlikle kesin değil) ait olsa bile, onlarca yıl boyunca birçok insan tarafından dikkatsizce ele alınmıştır. Ripper Jack’in kimliğinin hala bizi uzak tuttuğu görülüyor.

9 Altın Ağırlığına Değer Bir Güvercin

Armando adlı bir güvercin, müzayedede 1,25 milyon € (1,42 milyon $) satıldıktan sonra yeni bir rekor kırdı.

Önceki rekor 376.000 € (426.000 $) idi. Yarış güvercini satışında uzmanlaşmış müzayede evi Pipa, Armando'nın harika bir fiyat alacağını biliyordu. “Güvercin Lewis Hamilton” olarak lanse edildi.[2] Bununla birlikte, tekliflerin yaklaşık yarım milyon avro, belki de en fazla 600.000 avroluk zirveye çıkmasını bekliyorlardı. Asla en vahşi rüyalarında Armando'nın bu miktarın iki katından fazlasına satılacağını düşünmediler. Dev fiyat etiketi, iki Çinli alıcı arasındaki ihale savaşının sonucuydu.

Peki Armando hakkında bu kadar özel olan ne? Tüm zamanların en büyük yarış güvercinlerinden biri olarak kabul edilir. Yine de rekabet dolu günleri geride kaldı. Armando bu sene beş yaşına girecek ve yarıştan emekli oldu. Bununla birlikte, mirasını devam ettirmek için hala birçok yavru üretme yeteneğine sahiptir.

8 Batık Ale

Bira meraklıları denemek için yeni bir içki var. Derin Ascent ale denir ve asırlık bir gemi enkazından maya ile yapılır.

SS Oregon bir zamanlar Atlantik'i gezen en hızlı gemi oldu. Ne yazık ki, 1886'da, bugün “Wreck Vadisi” olarak bilinen bir bölgede New York'tan birkaç mil uzakta bir yelkenliyle çarpıştıktan sonra battı.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu bölgede tüplü dalgıçlar için popüler bir yer haline gelen birkaç gemi düşmüştür. Bunlardan biri, şu anda Long Island'daki Saint James Bira Fabrikasını işleten eski bir Wall Street tüccarı Jamie Adams. Birkaç sağlam şişe bulabilirse, 130 yıldan daha uzun bir süredir biraları yeniden yaratabileceği fikrine kapıldı.

Adams ilk olarak şansını 2015 yılında başarı ile denedi. 2017'ye kadar, kumları geminin yemek odasına girmeye başladıktan sonra, el değmemiş bira şişelerinin üzerine koydu. İki yıl daha sürdü ve mayayı ayıklamak ve modern bir bira bardağını kullanmak için bir mikrobiyoloğun yardımına başvurdu.[3] Bitmiş ürün, Adams'ın “hafif meyveli bir tada ve hoppy bitirmek” olarak nitelendirdiği bir biradır.

7 Dünyadaki Son Gişe rekorları kıran

Oregon'daki Bend şehri yakında ün salması için garip bir iddiaya sahip olacak: Gezegendeki son Blockbuster'ın evi olacak.

Şu anda, bu video kiralama dükkanlarından iki tanesi kaldı. Bunlardan biri Bend’te, diğeri ise Batı Avustralya’nın bir banliyösü olan Morley’de. Bununla birlikte, ikincisi, Mart ayının sonunda kapılarını kalıcı olarak kapatacak, böylece Oregon'daki mağazayı en son Blockbuster konumu olarak bırakacak.

Amerikan dükkanı bir zamanlar aynı ailenin sahip olduğu beş mağazalı bir franchise'ın bir parçasıydı, ancak diğer tüm Blockbusters kapatıldı. Genel Müdür Sandi Harding, bunun “saf inatçılık” yoluyla kurtulduğuna inanıyor, ancak çok sıkı bir bütçeyle sürdürülmesini de gerektiriyordu. Bilgisayar işlemleri, yeniden başlatmak için disketleri kullanırken, ticari işlemler makaradan makaraya saklanır. Çalışanlar, bir zamanlar kırdıkları nokta vuruşlu yazıcı olduğu için üyelik kartlarını el ile yazıyorlardı.[4]

Bu önlemler maliyetleri düşürmek için uygulanmış olabilir, ancak şimdi aslında mağazanın lehine çalışıyorlar. Giderek daha fazla sayıda müşteri, yüksek dozda nostalji yapmak için durmaktadır.

Blockbuster, zirvesinde, dünya genelinde 9000'den fazla yere sahipti. Ayrıca Netflix'i 50 milyon dolarlık bir “aldatmaca” için satın alma şansına sahipti, ancak bu fırsatı değerlendirdi. 2010 yılında iflas etti, ancak bazı mağazalar franchise edildi ve açık kaldı.

6 Herodot Haklıydı

Herodotus yaklaşık 2,500 yıl önce yazdı. Tarihler, antik dünyanın edebiyatının en etkili eserlerinden biri. Metinlerde yer alan Mısır'a yaptığı ziyaretin bir hesaptı. Bir geçit, bilim adamlarını şaşırtmıştı. Ayrıntılı olarak, “uzun, iç kaburgalı” bir baris denilen bir gemiyi tanımladı. Herodot, inşa edildiğine tanık oldu, ancak arkeologlar böyle bir geminin var olduğuna dair hiçbir kanıt bulamadılar. Fakat şimdi, batık Heracleion kentinin yakınında “muhteşem bir şekilde korunmuş” bir tane buldular.

Herodot barisi, uzun, uzun zıvanalara plakalar yerleştirilmiş ve daha sonra da üzerine yayılmış kirişler olarak tanımladı. Dikişler içeriden papirüs ile tıkanır ve omurgadaki bir delikten geçen bir dümen vardır. Direk akasyadan ve yelkenler papirüsten yapılır.

Bu inşaat şekli şimdiye kadar hiç görülmedi. “Gemi 17” olarak adlandırılan ve uzun zıvanalarla bir arada tutulan ve mandallarla tutturulmuş akasya tahtaları vardı.[5] Bu, Herodot'un bahsettiği “iç kaburgalardan” oluşan bir gövde yarattı.

Gemi 17, şu anda Abu Qir Körfezi'nde oturan Thonis-Heracleion'ın sualtı kalıntılarının çevresinde bulunan 70 antik gemiden biri. Gövdenin yaklaşık yüzde 70'i hala hayatta kalıyor ve Herodot'un neredeyse kelimeden kelimeye verdiği tanımla eşleşiyor. Diğer gemi enkazlarının arasında başka bir baris olup olmadığını henüz söyleme.

5 Ketamin Üzerindeki Gators Sese İçgörü Sağlamak


Yayınlanan bir çalışmada Sinirbilim Dergisiaraştırmacılar timsahlara ketamin vermiş ve seslerini archosaurların işitsel sistemlerini daha iyi anlayabilmek için kulaklıklarla seslerini çalmışlardır.

Maryland Üniversitesi'nden Catherine Carr ve Münih Teknik Üniversitesi'nden Lutz Kettler deneyi yaptı, böylece gatorsların etrafındaki sesleri işlemek için kullandıkları “sinir haritalarını” inceleyebildiler. “Etkileşimsel zaman farkı” (ITD) adı verilen bir konsepte odaklandılar.[6] Temel olarak, aynı sesi duyan kulaklar arasındaki zaman aralığıdır. Tipik olarak birkaç mikrosaniye boyunca sürdüğü için çoğunlukla algılanmaz, ancak hayvanların bir sesin hangi yönden geldiğini belirlemesine yardımcı olmak çok önemlidir.

Testi yapmak için bilim insanlarının 40 Amerikan timsahı kulaklıktan çeşitli sesler dinlerken, kafalarındaki elektrotlar sinir tepkilerini kaydetti. Elbette, gators dünyadaki en kooperatif hayvanlar olarak bilinmemektedir, bu yüzden ketamin ile sedasyon yapmaları gerekiyordu.

Daha önceki bir çalışma kuşlara benzer bir şey yaptı ve bu son deney, iki grubun benzer bir sinirsel haritalama sistemi kullandığını ama aynı zamanda memelilerden farklı olduğunu gösterdi. Timsahlar ve kuşlar, aynı zamanda dinozorları ve pterosaurları da içeren Archosauria adlı bir antediluvian soyundan geliyor. Araştırmacılar, soyu tükenmiş kuzenlerinin, muhtemelen başın büyüklüğünde bir fark yaratmadığı için muhtemelen benzer bir işitsel mekanizmaya sahip olacağını iddia ediyorlar.

4 Çakmaktaş Evi Üzerinden Dövüş

Çakmaktaş Evi'nin sahibi, kendisini toplumun sıkıntılarından biri olarak kabul eden komşular tarafından dava ediliyor.

1970'lerin ortalarında, mimar William Nicholson birkaç deneysel kubbe konutu tasarladı. Bunlardan biri Kaliforniya, San Mateo County'deki Hillsborough kasabasında inşa edildi. Şişirilmiş havacılık balonlarının üzerine bir kafes çerçevesi yerleştirerek eşsiz şeklini verdi. Garip, biraz ilkel görünüm ona “Çakmaktaş Evi” nde zırıltı kazandı.

Son sahibi emekli medya mogul Florence Fang. Çakmaktaş kimliğini bütün kalbiyle kucakladı ve birkaç ekleme yaptı. Bunlar arasında birden fazla dinozor heykeli ve “Yabba Dabba Doo” yazan bir işaret var.[7]

Komşular bu yeni değişikliklerden memnun değildi. Bazıları kırmızı, turuncu ve mor binaları göze hoş gelen bir şey olarak görüyorlar ve dinozorlar kesinlikle sorun yaratmıyor. Geçen sonbaharda bir kolluk kuvvetleri paneli, onlarla en son yapılan tadilatların kamuoyu sıkıntısı olduğu konusunda hemfikirdi ve şimdi bir hakimin de aynısını yapmasını umuyorlar. Davaya göre, Bayan Fang, değişiklikleri yapmak için uygun izinlere sahip değildi. Bir ifadesinde, torunu Sean Fang, Çakmaktaş Evi'ni olduğu gibi tutmak için savaşacağını söyledi.

3 Fosili Sersemleten Bilim Adamlarını Buluyor

Paleontologlar, gezegendeki en muhteşem biri olarak Çin'de fosil depolarını selamlıyorlar.

Sitenin adı Qingjiang ve yaklaşık 518 milyon yıllık. Gerçekten dikkat çekici kılan, fosilleşmiş yumuşak parçalar içermesidir. Bunlar, kabukları gibi sert anatomik yapılara göre çok daha nadir görülür ve daha kolay korunurlar. Site zaten Kanada Rockies'deki ünlü Burgess Shale ile kıyaslamalar yapıyor. Harvard paleontolog Joanna Wolfe'nin dediği gibi, bu para yatırma “en iyinin iyisi” dir.

Araştırmacılar, 2007 yılında Yangtze’nin bir kolu olan Qing Nehri kıyısındaki hazineyi tesadüfen bulmuşlardı. O zamandan beri, ele geçirdiklerini gerçekten anlamak için dört mevsim tarlada geçirdiler. Bulgularını bu hafta başlarında dergide yayımladılar. Bilim.

Şimdiye kadar, bilim adamları 101 farklı hayvan türünün kalıntılarını belirlediler. Yarısından fazlası bilime tamamen yeni.[8] Qingjiang, yaşamın sadece birkaç milyon yıl içinde muhteşem bir şekilde çeşitlendiği Kambriyen patlaması olarak bilinen Kambriyen dönemi ile ilgili bilgilerimizi büyük ölçüde genişletecektir.

2 Florida Man Mücadelesi


Bu haftaki viral Internet çılgınlığı bize Florida Man dediğimiz gizemli, yanlış anlaşılmış bireyin izniyle geliyor. “Florida İnsani Mücadelesi”, zorlu kahramanımızın doğum günlerinde ne kadar tuhaf bir şenzanalı olduğunu görmek isteyen insanları aramayı ve ardından sonucu sosyal medyada paylaşmayı içerir.

Trendde yer almak kolaydır. Tek yapmanız gereken, “Florida Man” kelimelerini google’dan sonra doğum gününüzde (sadece ay ve gün) takip etmek. İlk başlık “Florida Man” hikayen. Doğum gününüzü bu makalenin yazıldığı gün olsaydı, örneğin, yıldönümünüzde Florida Man'ın “sakinleri yüksek alarma sahip mahalle sincaplarına saldırdığını” keşfedeceksiniz.

Florida sakinlerinin garip davranışlarına olan bu yeni ilgi, muhtemel nedenleri hakkında yeni tartışmalar başlattı. Asistan Devlet Avukatı Ryan Butler, aksi belirtilmediği sürece, tüm belgeleri varsayılan olarak kamuya açık bir mesele haline getiren hükümet yasalarını açmaya işaret eder. Bu, gazetecilerin suç hikayeleri hakkında rapor vermesini çok kolaylaştırır.[9]

Bazıları “Florida Man” efsanesinin konjonktürel doğası gereği olduğunu iddia ediyor. Mem'in popülaritesi Florida’dan gelen garip suçların diğer devletlerden daha fazla paylaşımını teşvik ediyor, bu da efsaneyi daha da arttırıyor. Son olarak, devlette yaygın bir “genel çılgınlık” olduğunu itiraf edenler var.

1 Meteor Saldırısı


NASA, Aralık’ta Dünya’nın atmosferinde dev bir meteorun patladığını açıkladı. Büyük bir ateş topu yaratmasına rağmen, Bering Denizi üzerinde patladığı için büyük ölçüde tespit edilemedi.

Space rock 18 Aralık'ta gezegenimize yaklaştı, saniyede 30 kilometre hızla yürüdü. Rusya ile Alaska arasındaki soğuk suların aşağı yukarı 25,5 kilometre (16 mil) üzerinde bir ateş topuna çarptı. NASA’nın Yakın Dünya Nesne Çalışmaları Merkezi daha sonra patlamanın kuvvetini Hiroşima’daki bombadan en az on bir kat daha fazla olan 173 kiloton olarak hesapladı. Buna rağmen, 2013 yılında Çelyabinsk'teki patlamadan sadece yüzde 40 güçlüydü.

Bununla birlikte, Rus meteorunun aksine, bu bir yaralanma ya da mülk hasarına neden olmadı. Aslında, neredeyse farketmedik. Patlamayı kaydeden enstrümanları olan çeşitli kurumlar vardı, ancak 8 Mart'a kadar ABD Hava Kuvvetleri olayın NASA'sını bilgilendirdi, böylece ateş topunu veritabanına kaydedebildiler.[10]

Uzay kayasının çapı yaklaşık 10 metredir (33 ft). Avrupa Uzay Ajansı'ndaki (ESA) gezegen savunma başkanı Rudiger Jehn'in açıklamasına göre, "olağandışı bir durum" değildi. Etkinlik, gezegen koruma sistemleri için artan bütçe çağrısını yeniledi.


[ad_2]

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı