ilginc

Birkaç Yıl İçinde Nesli Tükenebilecek 10 Tehlike Altındaki Hayvan

[ad_1]

Bazı hayvanlar neslinin tükenme eşiğinde. Başka bir nesiller için devam eden ya da tarih kitaplarına yeni bir katkı haline gelen ilgili bir hayvan grubu arasındaki fark, sadece birkaç türün hayatta kalması olabilir.

Hatta bazıları vahşi yaşamda neslinin tükenmesine neden oldu ve sadece onları tutsak ettiğimiz için çevrede kaldılar. Bununla birlikte, bu listedeki her hayvan, üreme programları başarılı olmadıkça veya bir mucize olmadıkça, birkaç yıl içinde tükenecektir.

10 Vaquita

Vaka, muhtemelen hiç duymadığınız bir hayvandır. Sadece Kaliforniya Körfezi'nde yaşayan küçük bir kubbedir. Halen “dünyadaki nadir deniz memelileri” unvanını taşımaktadır. Vahşi doğada sadece 10 kişi kaldı ve bu sayı düşüyor.

Vakumlar, tabiatın doğal yaşam alanlarına özgü olan totoaba balığının yasadışı avlanmasından dolayı tehlikeye atılmıştır. Çin tıbbı balıkları, geleneksel tıp adamlarının birkaç hastalığı tedavi ettiğini iddia ettiği Çin'de çok rağbet görüyor.

Kaçak avcılar totoaba balıklarını yakalamak için genellikle solungaç ağlarını kullanır. Maalesef, kaçaklar çoğu zaman yasadışı ağlara takılır. Kanepeler, karkaslarını tekrar suya döken avcıların işe yaramaz olduğunu düşünüyor. Kaçak avcılar için her şey parayla ilgili. Totoaba balığının midesi kilogram başına 46.000 dolar (lb başına 20.865 dolar).

Vakıflar için hayatta kalma ve neslinin tükenmesi arasındaki fark olabilir. Birçoğu bu ağlara dolaşmış. Aslında, nüfusu 30'a çıkarıldığı 2017'den beri ağlardan 20'den fazla kaide karışmış olabilir.

Meksika hükümeti, California Körfezi'nin bir bölümünü vaquitalar için bir sığınak alanı ilan etti. Ancak, hayvanları kurtaracak gibi görünmüyor. Kaçak avcılar hala sığınağın içindeki totoba balıklarını avlıyor ve hükümet onları durduramıyor gibi görünüyor.[1]

9 Kuzey Beyaz Gergedan

Mart 2018'e kadar dünyada sadece üç kuzey beyaz gergedan kaldı. Şimdi sadece iki tane var. Kuzeydeki beyaz erkek gergedan olan son erkek olan Sudan, yaşlılığın neden olduğu bir dizi komplikasyondan sonra Mart 2018'de Kenya'daki Ol Pejeta Koruma Bölgesi'nde ötenazi yapıldı. Sudan 45 yaşındaydı, insanlık döneminde 90'a eşdeğer.

Yükseklerinde, kuzey beyaz gergedanlar Uganda, Orta Afrika Cumhuriyeti, Sudan ve Çad'da gezindiler. Bununla birlikte, nüfusu 1970'lerde ve 1980'lerde en yüksek seviyesine ulaşan yasadışı kaçak avlanma olayları ile büyük ölçüde azaldı. Nüfusu o zamandan beri düşüş gösteriyor. 2008 yılında, kuzey beyaz gergedan resmen vahşi doğada soyu tükenmiş oldu.

Sudan, geriye kalan iki beyaz gergedan olan kızı ve torunu tarafından hayatta kaldı. Her iki kadın da çocuk doğurma yaşını geçmiş ve bazı kuzey beyaz gergedanlar mucizevi bir şekilde ortaya çıkmadıkça, türlerinin sonuncusudur.

Bilim adamları, kuzey beyaz gergedanın spermiyle birlikte dişi güney beyaz gergedanların yapay olarak döllenmesiyle kritik tehlike altındaki gergedanın neslinin tükenmesini durdurmaya çalışıyorlar. Bu, kuzey beyaz gergedanın embriyosunu güney beyaz bir gergedanın içine yerleştirme planının ilk aşamasıdır.

Cava ve Sumatra gergedanları, neslinin tükenmesinin eşiğinde diğer iki gergedan türüdür. Cava gergedanının nüfusu sadece 67 iken, Sumatra gergedanının sadece 100'ü var. Güneyli beyaz gergedan daha iyi durumda. Vahşi doğada 19.000 ile 21.000 arasında kalanlar var.[2]

8 Fernandina Adası Kaplumbağası

Fernandina Adası kaplumbağasıChelonoidis phantasticus) Galapagos Adaları'nı oluşturan birkaç adadan biri olan Fernandina Adasına özgüdür. Kaplumbağa bu yıl çıkana kadar soyu tükenmiş olarak kabul edildi.

Bu keşiften önce, bir Fernandina Adası kaplumbağası en son tespit edildiğinde 1906 yılındaydı. Daha sonra ortadan kayboldu. Aslında, bazıları gerçekten var olup olmadığından veya başka bir şaka veya yanlış tanımlanmış bir tür olduğundan şüphe etmeye başladı.

Bu yıl, Galapagos Ulusal Parkı ve Galapagos Koruma Birliği'nden bir ekip, Fernandina Adası kaplumbağasının, kaplumbağayı bulmak için adayı ziyaret ettiklerinde gerçekten var olduklarını kanıtladı. 100 yaşın üzerindeki yetişkin bir kadını keşfettiler. Araştırmacılar ayrıca bölgede daha fazla kaplumbağa olabileceğine işaret ederek kaplumbağa ayak izlerini ve dışkılarını buldular.

İlginçtir ki, insan eyleminden dolayı neslinin tükenmesinin eşiğindeki diğer hayvanların aksine, Fernandina Adasının kaplumbağası yaşam alanı nedeniyle risk altındadır. Fernandina Adası aktif volkanlar içerir. Lav bazen dağların kenarlarından aşağıya doğru akar ve kaplumbağaları öldürür.[3]

İnsanlar da bir rol oynadı. 17. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar olan Fernandina Adası, çoğu zaman kaplumbağa avlamak için uğrayan gemileri geçmek için verimli bir avlanma yeriydi. Bu süre zarfında 100.000'in üzerinde kaplumbağa avlandı. Bugün domuzlar, köpekler, kediler ve sığırlar gibi yerli olmayan hayvanlar da kaplumbağa yumurtalarını avlar ya da yemek kaplumbağalarıyla yarışır.

Fernandina Adası kaplumbağası nesli tükenme tehlikesi olan tek kaplumbağa değildir. Galapagos Adaları'ndaki diğer dokuz kaplumbağa türü de tehlikede. Birkaç yüzyıl önce, adalarda 15 tür kaplumbağa vardı. Beş tanesi çoktan tükendi.

7 Amur leoparı

Dünyadaki birçok leopar türü, son on yılda azalan bir nüfus yaşıyor. Onları bir tehdit olarak değerlendiren kaçak avcılar ve insanlar tarafından öldürülüyorlar. Ayrıca doğal yaşam alanlarının ormansızlaşma yolunda büyük izlerini kaybettiler.

Amur leoparı en kötüsüdür. Vahşi doğada sadece 60 kedi kaldığı tahmin edilmektedir, bu da alt türler dünyanın en çok nesli tükenmekte olan kedilerindendir. Kurtulan leoparların çoğunluğu, Rusya'daki bir Amur leopar doğası olan Leopard Ulusal Parkı Ülkesinde yaşıyor. Rezerv, kedilerin doğal yaşam alanlarının yüzde 60'ını kapsıyor.

İnsanlardan oldukça güvenli olsa da, leoparlar Amur (Sibirya) kaplanı dahil ormandaki diğer avcılardan risk altındadır. Amur leoparı nüfusunun belirlenmesi zordu çünkü dünyadaki en zor kedilerden biri. Sayı ile ilgili olarak park yetkilileri stratejik konumlardaki harekete duyarlı kameraları kurdular.[4]

6 Yangtze Dev Softshell Kaplumbağa

Yangtze devi softshell kaplumbağası (Rafetus swinhoei) Çin'in Kızıl Nehri ve Vietnam'ın bir kısmı yerli. Bu yüzden Kızıl Nehir kaplumbağası olarak da bilinir. Maalesef, bu hayvan, yaşam alanlarının büyük bir bölümünü Çin'deki devasa altyapı gelişimine kaybetti. Ve özellikle Çin daha fazla baraj kurduğu için daha fazla kaybetmeye devam ediyor.

Dünyada 2017'den sadece üç Yangtze devi yumuşak kaplumbağa kalmıştı. Çin'in Suzhou Hayvanat Bahçesi'nde erkek ve dişi bir çift, üçüncüsü Vietnam'daki Dong Mo Gölü'nde yaşıyor. Üçüncülüğün cinsiyeti bilinmiyor çünkü kaplumbağalar doğal olarak belirsiz, bu yüzden onları tespit etmeleri ve gözlemlemelerini zorlaştırıyor.

Habitat kaybının yanı sıra, Yangtze devi yumuşak deniz kabuğu kaplumbağası, avcıların yumurtalarını, etlerini ve derilerini öldürmek için öldürdüğü nedenlerden de azalan bir nüfusa sahiptir. Avlanmak aslında dünyadaki diğer tüm kaplumbağa türlerinin popülasyonunda düşüşe neden oldu.[5]

Yangtze devi softshell kaplumbağası, Vietnam’daki Xuan Khanh Gölü’nde vahşi bir kaplumbağa bulunduktan sonra 2018’de nüfus artışı sağladı. Çin’in Kızıl Nehir çevresinde yaşayan yerlilerin bir ya da iki kaplumbağayı tespit ettiğini bildirmesi daha da fazla olabilir.

5 Hainan Gibbon

Hainan jibonu (Nomascus hainanus), dünyanın en nadide primatıdır. Vahşi doğada sadece 25 tane kaldı. 2 kilometrekare büyüklüğünde sıkışıklar (0,8 mi)2) Güney Çin Denizi'ndeki Hainan Adası'ndaki Bawangling Ulusal Doğa Koruma Alanı.

Hainan jibonu yaşam alanlarının çoğunu ormansızlaştırmaya kaybettikten sonra büyük bir nüfus azalması yaşadı. Avcılar yiyecekleri, sözde tıbbi özellikleri ya da sadece evcil hayvan olarak satılmak üzere yaygın olarak avlandıkları için nüfusunu da etkilediler.

Büyük nüfus kaybı, hayvan yetiştiriciliğine ve genel sağlıkta düşüşe neden olmuştur. Adadaki hemen hemen her gibbon ilgili. Merakla, Hainan gibbonunun neslinin tükenme riski altındaki tek jibon değil. 19 türünün 18'i tehlike altında.[6]

4 Sehuencas Su Kurbağası

Sehuencas su kurbağası, Bolivya'nın bulut ormanlarına özgüdür. Son yıllarda, kurbağa, yaşam alanlarının geniş alanlarını kirlilik ve iklim değişikliği konusunda kaybettikten sonra nüfus azalmıştır. Nüfus kaybı ölümcül Chytrid mantarı ve kurbağanın yumurtalarını yiyen istilacı bir alabalık balığı tarafından daha da kötüleşti.

Dünyada yalnızca altı Sehuencas su kurbağası kaldı. İlginç bir şekilde, son beşi bulundu. 14 Şubat 2018 itibariyle yalnızca bir Sehuencas su kurbağası kalmıştı. Romeo adını aldı ve “dünyanın en yalnız kurbağası” olarak anıldı.

Romeo, Global Yaban Hayatı Koruma ve Match.com'a kadar yalnızdı ve Museo de Historia Doğal Alcide d'Orbigny, kurbağa için bir ortak bulmak üzere bir keşif gezisi için fon toplamaya karar verdi. Match.com, Romeo için bir profil oluştururken başladı. Bu, farkındalık ve sefer için gerekli fonları artırdı.

Sefer ekibi beş kurbağa daha buldu. İkisi erkek, üçü kadındı. Her kadın, bir erkekle eşleştirildi, üçü Romeo ile eşleştirildi. Ona Juliet adı verildi.[7]

3 Marsican boz ayı

Marslı boz ayı (Ursus arctos Marsicanus) boz ayının bir alt türüdür. İtalya'nın Apennine Dağları'nda yaşıyor ve bu nedenle Apennine boz ayı olarak da adlandırılıyor. Birkaç yüzyıl önce dağlarda yüzlerce ayı yaşadı. Ancak çok geçmeden, onları zararlı olarak kabul eden çobanlar ve çiftçilerle çatışmaya başladılar. Bugün sadece 50 tane kaldı.

İtalya, koruma çabaları sürdürüyor ve hareketlerini izlemek için ayıları etiketlemeye çalışıyor. Ne yazık ki, 2018'de, bir botched yakalama girişimi sırasında bir ayı öldükten sonra, etiketleme işlemi kötü bir şekilde sona erdi. Ayı aniden nefes almada zorluk çekti ve bir radyo yakasıyla işaretlenmeye başladıktan sonra öldü.[8]

2 Güney Çin kaplanı

Güney Çin kaplanı (Panthera tigris amoyensis) kaplanın bir alt türüdür. Diğer türlerin iniş yaptığı ana kaplan olduğuna inanılıyor. Ancak, nesli tükenirse artık önemi kalmaz – bu yakında olabilir. Dünyada sadece 24 tanesinin kalacağı tahmin edilmektedir.

Güney Çin kaplanı, ormansızlaştırmanın onu insanlara yakın tuttuğu 20. yüzyılda nesli tükenmekte idi. O sırada büyük ölçüde öldürüldü çünkü çoğunlukla hayvanlarla besleniyordu. Kaplanın nüfusu asla düzelmedi. 1970'lerde, vahşi yaşamda 4.000 kişi kaldı. Bugün hiç yok. Hayatta kalan 24 kişinin hepsi esaret altında.

Ancak, 20 Güney Çin kaplanının vahşi olduğu iddiaları var. Bazıları bile vahşi nüfusun 20'den fazla olduğunu iddia ediyor. Ancak, kimse kaplanın 20 yıl içinde doğrulanabilir bir manzarasını rapor etmedi. Esir nüfus daha iyi değil. Mevcut nüfus, 1990'ların ortalarında tutsak olan 50 kaplanın çok altında.[9]

1 Asya Çita

Asya çita (Acinonyx jubatus venaticusbirkaç yüzyıl önce özgürce birkaç Asya ülkesinde dolaştı. Hindistan'da bu çitaların birçoğu vardı, ancak spor olarak neslinin tükenmesi için avlandılar. Asya çita, doğal alanının büyük bölümlerinin tarım arazisine dönüştüğü 19. ve 20. yüzyıllarda Asya'nın diğer bölgelerinde habitat kaybı yaşamaya başladı.

Asya çitası yakında İran dışında her yere tükendi. Bugün, İran'a özgü olarak kabul edilir. Ülkede sadece 50 kişi kaldı, hayvan hiçbir yerde yerli olmadan önce sadece bir zaman meselesi.

İran'da, Asya çita zaman zaman koyun ve keçileri öldürerek, karşılığında avlayan ve öldüren çobanların öfkesini çekecektir. Menzili aynı zamanda karayolu ile geçmekte ve sıklıkla karayolu yolu ile son bulmaktadır. Madenler de kendi menzili içerisinde ortaya çıkmakta ve bölgelerini daha da azaltmaktadır.

İran’a uygulanan ekonomik yaptırımlar sayesinde koruma çabaları engellenmiştir. BM, korumayı finanse etmeyi bırakıp İran hükümetinin devralınmasını önerdiğinde 2017'de daha da kötüleşti. Bununla birlikte, bu zor olabilir çünkü İran çita habitatını denetlemekten sorumlu Çevre Bakanlığı bütçesini düşürdü.[10]


[ad_2]

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı