Bir Ömür Boyunda Ziyaret Edilmesi Gereken Dünyadaki En Büyük 10 Baraj

[ad_1]

Dünyanın en büyük barajlarını zaten ziyaret ettiniz mi? Barajların hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğu ve olacağına inanılıyor. İllerin ve ülkelerin baraj kurma ve nehirleri tahrip etme konusunda neden kavga ettiklerini gösteren bazı sebepler var. Barajların geniş bir geçmişi var. Nasıl çalıştıklarına göre yapıldığı gibi başlamak, onunla ilgili her küçük şey büyüleyici! Yine de, en önde gelen barajın Mısır, 4000 yıl boyunca Kallanai barajında ​​bulunan Nil nehri boyunca inşa edilmiş olması bekleniyordu.

Hayat boyu bir kez ziyaret edilmesi gereken, dünyadaki en büyük 10 baraj listemiz.

1. Tarbela Barajı

En Büyük Barajlar

Yapısal hacmine göre dünyanın en büyük barajıdır. 1976'da inşaat tamamlandı ve Indus nehrinden (Pakistan) su tutuyor. Bu barajın yarattığı rezervuar, yaklaşık 250 metrekare kare büyüklüğünde bir yüzeye sahip! Sadece bu Tarbela'yı dünya dolu dünyanın en büyük barajı yapmaz, aynı zamanda hacme gelince dünyanın en büyük 5. barajıdır.

Ücretsiz Videolarımıza göz atın

Yaz, Tarbela barajını ziyaret etmek için en iyi zamandır, çünkü kışları, rezervuardaki su seviyesi, ömrünü de etkileyen sedimantasyon nedeniyle bir miktar daha düşüktür. Tarbela barajının beklenen işlevselliği sadece 2060 yılına kadar.

2. Fort Peck Barajı

En Büyük Barajlar

Bu barajın yapısal hacmi 96 kilometrekaredir. Montana'da, dünyadaki en büyük 2. baraj ve neredeyse inanılmaz derecede dünyadaki en büyük baraj. Missouri nehrindeki altı farklı baraj tarafından inşa edilmiştir ve en büyüğüdür. Rezervuar, dünyanın en büyük 5. gölüdür. BİZE, insan yapımı Fort Peck gölü ve bu baraj dünyadaki en uzun barajdır.

Yedi yıl boyunca tekrarlanan yeniden yapılanma ve başarısızlıklardan sonra, bu baraj 1940'ta tamamlandı.

3. Atatürk Barajı

En Büyük Barajlar

Dünyanın dört bir yanındaki en büyük baraj olmasının yanı sıra, 166 m yüksekliğindeki en uzun, en uzun barajdır. Türkiye'de Fırat nehri boyunca yer alan Atatürk barajı, 1990 yılında inşa edilmiş ve sahip olduğu büyük rezervuar nedeniyle turistler için önemli bir destinasyon haline gelmiştir. Bu barajı ziyaret edecek en iyi zaman, tanınmış Su Sporları Festivali ve Uluslararası Atatürk Barajı Yelken Yarışması nedeniyle Eylül-Ekim ayları arası.

4. Houtribdijk

En Büyük Barajlar

1968 yılında Ijsselmeer ve Konstanz Gölü ile birlikte inşa edilmiştir. Houtribdijk, barajdaki uzun otoyol nedeniyle sık sık “hendek” olarak adlandırılır. Aslında, insanlar tarafından yerel halk tarafından “Enkhuizen-Lelystad Barajı” olarak da adlandırıldı.

Bu, kesintisiz 27 kilometre için çok güzel bir manzara, en doğal sürücülere aittir. Ziyaret etmeniz gereken dünyanın en büyük barajları arasında favorilerden biri.

5. Oahe Barajı

En Büyük Barajlar

Oahe, dünyadaki en büyük barajlardan biri olmasının yanı sıra, Missouri nehri üzerindeki en büyük 2. barajdır. Bu barajın 1968’de yapıldığı ve ABD’nin 4. en büyüğü olan yapay rezervuarı oluşturduğu: Oahe Gölü. Biyoçeşitlilikteki bolluğu nedeniyle, bu gölü turist çekiciliği için ana kaynak yapar. Nesli tükenmekte olan bir tür ve diğer farklı balık türleri olan solgun mersin balığı için bir ev.

6. Gardiner Barajı

En Büyük Barajlar

Dolgu gelince dünyanın en büyüğü. Yapımı 1967 yılında Diefenbaker Gölü'nü oluşturan bitmiştir. Adı, bir Kanada federal kabine bakanı olan James G. Gardiner'den türemiştir.

Kanada'daki bu baraj, her gün 09: 00-17: 00 arasında açılan ve lüks bir Konuk Resepsiyon Merkezine sahip olan ünlü bir turizm merkezidir. Bu barajın arasında dolaşırken çeşitli yiyecekler, hediyelik eşya dükkanları ve barajın tarihini ve bunun nasıl inşa edildiğini içeren bir film görebilirsiniz. Gardiner Barajı, dünyadaki en büyük ve en eski barajlardan biridir. Ayrıca yürüyüş, kamp yapma ve yakındaki parklarda bu en büyük barajın üzerinde piknik yapma imkanı sunmaktadır.

7. Jinping

Dünyadaki en yüksek barajla ilgili tartışmalar sürüyor. Diğerleri ise, dünyadaki en yüksek listede bulunan Rogun barajı olan Tacikistan'da olduğunu düşünüyor. Yine de, bu yalnızca selin tahrip olduğu 1993 yılına kadar öngörülen yükseklik. Ondan sonra hala inşaat aşamasında. Bu nedenle, 2014 yılında dünyadaki en yüksek barajların bulunduğu Jinping-I barajıdır. 305 metre yüksekliğindeki kemer ve şehirleşme, sanayileşme vb. İçin enerji için önemli bir kaynak.

Barajın Jinping-I barajlarının tutuklandığı gerçeği, bu barajın etrafında gizem ve ilginin ortaya çıkmasına neden olan deprem dizileriyle bağlantılıydı.

8. Mangla Barajı

En Büyük Barajlar

Bu doğal Mangla barajı, “Azad Keşmir” olarak da adlandırılan Keşmir vadisinde tartışmalı bir yerde bulunmaktadır. 1967 yılında Jhelum nehrinde tamamlandı. Tartışmalı konumu nedeniyle, ziyaretçilere birkaç yıl öncesine kadar ulaşılamıyordu. Teknecilik ve diğer olanaklar sunmaktadırlar ve ayrıca Mangla'da Su Sporları Kulübü vardır. İnsanlar ayrıca, sürücünün gerçekten muhteşem olduğu Mangla barajında ​​bir günlük gezi planlayabilir ve yol boyunca GT yolunda Rohtas Fort'u geçebilir.

9. Oroville Barajı

En Büyük Barajlar

1968’de Feather nehri’nden Kaliforniya’da inşa edilmiştir. ABD’deki en yüksek baraj ve Oroville Gölü’nü su tutma alanı olarak oluşturur. Günlük açıktır ve bilgi ve doğal güzelliği konusunda çok şey sunar. Bald Rock ve Father Falls'a Oroville Gölü'nün hemen yakınında bulunan ulaşılabilir. Piknik için ideal bir yer.

10. Hirakud Barajı

En Büyük Barajlar

1957'de, 27 km uzunluğundaki ve dünyadaki en uzun baraj olarak bilinen Hirakud barajı yapıldı. Hindistan'ın bağımsızlık sonrası tarafından üstlenilen 1. çok amaçlı vadi nehri projesi olması büyük bir tarihi öneme sahip. Hirakud Barajı en yaşlı Hint Barajıdır.

Odisha ve Mahanadi nehri boyunca inşa edilmiş, dünyadaki en uzun barajdan geçmeyecekseniz, buraya seyahat etmek tamamlanmış sayılmaz. Kompleks içinde bisküvi ve cips satan farklı dükkanlarla ticarileştirilmiştir. 2 Minaresi var: Nehru Minar ve Gandhi Minar, bunun döndüğü ve turiste en iyi göz kamaştırıcı bakışını sağladığı.

Bu, her mevsim boyunca tüm yıl boyunca ziyaret edilebilecek, sizi kesinlikle büyüleyecek olan farklı yönlerini gösteriyor. Muson'da, Mahanadi nehri en üst noktadır ve pitoresk bir manzaraya sahip olmasını garanti eder. Kışın, göçmen kuşlar rezervuardan gelirken görülebilir ve zengin biyolojik çeşitliliği vardır: Debrigarh Wildlife Sanctuary. Yaz aylarında, yağmur yağdığında battılan antik tapınakların manzarası.

Bu, Hirakud'un inşası nedeniyle suya batmış olan 200 tapınağının daha fazlasıyla, tarihin sevgilisini meşgul ediyor ve ortaya çıkarıyor. Çoğu kişi öldü, ancak yaz aylarında yeniden ortaya çıkanlar oldu. Padmaseni tapınağı kurtarıldığında, Hindistan Arkeolojik Araştırmaları ilgi kazanmaya başladı. Sözde Hirakud'un inşasından önceki en eski ve en kalabalık yer olan Padmapur köyüne aitti.

[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir