ilginc

Beyinleri Zorlayan 15 Mandela Efekti Örneği

Beyinleri Zorlayan 15 Mandela Efekti Örneği

1-Henry VIII Portresi

Bu VIII. Henry portresi, 1540’larda henüz genç olan Hans Holbein tarafından boyandı. Resme bir saniye bakın. Bir şeylerin yanlış olduğunu hissediyor musunuz? Belkide kral bir şey tutuyor olmalı? Resimde gördüğünüz gibi, kralın sağ elinde hiçbir şey yoktur, ancak birçok kişi kralın rahat yaşam tarzının ve refahının bir sembolü olarak sağ elinde hindi bacağı tuttuğuna yemin eder.

2-ABD Devletleri Sayısı

Bu Mandela Etkisi biraz şaşırtıcı. Amerika Birleşik Devletleri, 50 eyaletten oluşan bir federal cumhuriyettir, değil mi? Öyleyse, neden birçok insan Birleşik Devletleri  51 veya 52 eyalet de dahil olmak üzere hatırlıyor?

3-“We Are The Champions” Şarkı Sözleri

Son sözleri “kaybedenler için zaman yok” olan bu efsanevi grup Queen’in şarkısını hepimiz biliyoruz, çünkü biz dünyaların şampiyonuyuz! ”Ama aslında şarkının sonunda,“ Of the world ”cümlesi yok. Şarkının bitişi sadece “cause we are the champions” ile bitiyor ve bu idda’dan sonra  çok fazla insan çılgına döndü, çünkü geçmişte aksini duymuş olduklarından  % 100 emin hissediyorlar.

4-Uzay Mekiği Challenger’in Patlaması

NASA’nın uzay mekiği programının ikinci yörüngesi olan Space Shuttle Challenger 28 Ocak 1986’da patladı ve yedi mürettebat üyesinin ölümüyle sonuçlandı. Ancak, birçok kişi daha önce patladığını hatırlıyor. Çoğu, 1984’te meydana gelen kazaya gerçekten ikna olmuş durumda.

5-Sex and the City

HBO’nun ürettiği ikonik romantik komedi televizyonu Sex and the City olarak adlandırılıyor, ancak birçok kişi bir noktada “Sex in the City” olduğunu hatırlamakta ısrar ediyor.

6-Darth Vader’in İfadesi

İşte Star Wars hayranları için Mandela Etkisi. Darth Vader’in Luke Skywalker’a “Hayır, ben senin babanım” dediği“The Empire Strikes Back” filmindeki ikonik sahne genellikle “Luke, ben senin babanım” olarak anılır.

7-C-3PO’nun Ayağı

Aslında, Yıldız Savaşları ile ilgili bir Mandela Etkisi daha var. “Bölüm IV – Yeni Bir Umut” da, birçok taraftar, C-3PO’nun tamamen altın olduğunu hatırlar, bu yüzden, her zaman gümüş bir bacağına sahip olduklarını keşfettiklerinde çok şaşırdılar. Aslında, pek çok hatıra biblo gümüş ayağı bile göstermez.

8-Tank Adam

Bilinmeyen Protestocu olarak da tanına Tank Man, 5 Haziran 1989’da Çin ordusunun 1989’daki Tiananmen Meydanı protestolarını zorla bastırmasından sonra bir tank konvoyu’nun önünde duran tanımlanamayan bir adamdı. Adamın kimliği ve kaderi resmen bilinmemektedir, ancak birçok insan tankların adama çarpıp öldürdüğü kanısında ısrarcıdır.

9-Oscar Mayer

Oscar Mayer ünlü sosisli sandviç ve öğle yemeği markaları arasındadır, ancak çoğu insan bunu ilk hecede “a” yerine “e” ile “Meyer” olarak hatırlıyor.

10-Leonardo DiCaprio’nun Oscar’ı

Leonardo DiCaprio’nun Şubat 2016’da ilk Oscar’ını nihayet kazandığı uzun zamandır beklenen ve tarihsel bir andı. Ancak, bazı insanlar DiCaprio’nun birkaç yıl önce Oscar’ı kazandığı töreni açıkça hatırlıyor.

11-Monopoly Adam

Tek gözlük takan Monopoly Adam’ı hatırlıyor musunuz? Sadece siz değil çoğunluk onu böyle hatırlıyor. Ancak, ona dikkatlice bakarsanız, tek gözlük takmadığını fark edersiniz. Asla Takmamıştı.

12-Sri Lanka Konumu

Mandela Etkisi aynı zamanda çoğu insanın adaları, kara kütlelerini ve alternatif bölgelerdeki ülkeleri yanlış hatırlamasından dolayı coğrafyada da sıklıkla görülmektedir. En sık kullanılan alternatif anılardan biri Sri Lanka ile ilgilidir. Birçok insan bu adanın haritaların gösterdiği gibi güney-doğu değil, Hindistan’ın güneyinde bulunduğunu hatırlıyor.

13-Pikachu’nun Kuyruğu

Pek çok Pokemon taraftarı, serisinin en ikonik karakteri olan Pikachu’yu kuyruğunun ucunda siyah bir nokta ile hatırlıyor. Bazıları Pikachu’nun her zaman kuyruğun ucunda siyah bir nokta olduğuna yemin edebilir. Eh, bu gerçeklikte değil.

14-Disney World

Bazı insanlar Magic Kingdom’a kale üzerinden girdiğini hatırlıyor. Bir diğer görüş ise şato, Ana Cadde’nin sonuna olduğundan çok daha yakındı.

15-Neil Armstrong’un Ölümü

Dünyanın en önemli astronotlarından biri ve Ay’da yürüyen ilk kişi olan Neil Armstrong, 25 Ağustos 2012 tarihinde Ohio, Cincinnati’de öldü. Ancak, hayranları arasında bir yıl sonra 2013 yılında öldüğüne dair ortak bir inanç var.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. DiCaprio daha önce oskar kazanmadı ki. Öyle birşey yok ben etrafımda da öyle kazandı diyeni görmedim. Farklı ödülleri kazandığını biliyorum ancak Oskar goes to loenardo diye 1 kere denildi ve onu da sanırım tüm dünya biliyor. Hatta bişey diyim. Adam öyle bir haketti ki oskarı. Türkiyede 100 vatandaşı çevir ve sor. De ki Oskar’ı kazanmış birini söyle. Eğer bilirsen sana 1 TL vericem ama bilemezsen 1 TL’ni alıcam diye sor mesela. %90’o Leonardo diyecektir. Çünkü onun aldığı oskar çok sansasyonel olmuştur. Ötesine geçiyim. Leonardo, Oskar’ın reklamını yapmıştır ancak diğer hiç bir oyuncu Oskar’ın reklamını yapmamıştır.

  2. Mandela etkisi kavramını hayatımda ilk kez burada duyuyorum. Örneklere bakınca aslında kendimde de oldukça fazla mandela etkisi olduğunu fark ettim. Aslında şimdi hiçbirini hatırlamıyorum.
    Ama çok küçükken, bir yerlerde Ğ İLE BAŞLAYAN BİR SÖZCÜK olduğuna emindim. Ne olduğunu hatırlamıyordum ama bilinen Ğ ile başlayan bir sözcük vardı. Ama aklıma gelmiyordu. vay be…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı