Bilim

Bakteriler Sayesinde Hayatta Kalıyoruz!

Bakteri dendiğinden birçoğumuz rahatsız olabiliriz. Ama insan organizmasının sahip olduğu hücre sayısı kadar bakteriye sahip olduğunu da kabul etmemiz gerekir. Doğru duydunuz, bakteriler vücudumuzda her an faaliyet halindedir ve bir çok organın fonksiyonlarını tamamlarlar. Özellikle bağırsak bakterilerinin hayatta kalmak için en başta ihtiyaç duyduğumuz bakteriler arasında yer aldığını biliyor olmalıyız. Son yıllarda probiyotik veya prebiyotik isimleri ile tanıdığımız bu bakteriler, besinlerin vücut tarafından kullanılabilir hale getirilmesini sağlayan aktif ajanlardır. Bağırsak bakterileri, bağırsakta sindirilmek üzere toplanan midede paralanmış besinleri ayrıştırır ve kana karışmalarını sağlar. Eğer bu bakteriler bu fonksiyonu yapmazsa, yediklerimiz bağırsaktan doğrudan atılır.

İnsan vücudunun beslenebilmesini sağlamak bakterilerin en önemli fonksiyonudur. Bir çok zararlı bakteri ile savaşan bu faydalı mikroorganizmalar, hayatta kalabilmemiz için esas faktörlerdir. Zaten bu nedenle antibiyotiklerin kullanımı sınırlandırılma yoluna gidilmiştir. Zira insan vücudundaki faydalı bakterileri de öldüren bu ilaçların ikamesi oldukça zor olan durumları ortaya çıkardığı bilimsel bir yargıdır.

Bu arada nelerde bakteri olduğuna göz atmakta fayda vardır. Burada turşu ve yoğurt örnekleri öne çıkarç Bağırsakların sağlığı bakımından en etkili bakteriler yoğurt ve turşuda yer alır. Uzmanlar mümkünse her gün en az bir öğünde turşu ve/veya yoğurt tüketilmesini önerir. Milli değerlerimizden olan kefir de önemli bir bakteri kaynağı olarak, sindirim sistemimizin efektif çalışmasına yardımcı olmaktadır.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı