Atların Dünyasında Top 10 Tuhaf Olaylar

[ad_1]

Atlar artık yalnızca yük canavarları olarak tanımlanamazlar. Bugünlerde onlar sporcular, evcil hayvanlar ve sıradışı çalışmaların konuları. Araştırmacılar atların sembollerle konuşabileceğini ve hiç tanımadıkları insanlara karşı kin tutabildiklerini bulmuşlardır.

Tırnaklı harikalar ayrıca bilim için zebra battaniyeler giydi ve filmlerin doğuşuna ilham verdi. Daha da şaşırtıcı bir şekilde, klonları Olimpiyat Oyunlarında rekabet edebiliyor.

10 Frankfurt’taki Dolaşım Mare

Frankfurt’un polisi alışılmadık bir şeye alışkın: şehirdeki bir hayvana yapılan çağrılar. Adil olmak gerekirse, yaratık büyük bir Arap atıdır ve yayalar sık ​​sık kaybedildiğinden ya da trafiğe girebileceğinden endişelenmektedir. Polis hiçbir şey yapmaz ve iyi bir sebeple. Jenny'yi iyi tanıyorlar. Aslına bakarsanız, Arap kısrağı, geçen 14 yıl boyunca Frankfurt’un Fechenheim semtinde, olaysız olarak yürüyüş yaptı.

Birçoğu, kendisinin olduğunu üzerek onu bulur. Ancak, yeterince yaklaşmaya cesaret edenler, halterine takılı bir kartı okuyabilir. “Jenny'yi çağırdım, kaçak değil, sadece yürüyüşe çıktım. Teşekkürler."[1]

Polisin arayanlara, atın mahallede düzenli bir özellik olduğunu garanti etmesine rağmen, mal sahibi bir çok eleştiri ile karşı karşıya. Werner Weischedel, sosyal medyadaki yabancılardan ihmal ettiğini sıklıkla duyar. Ancak, bütün bir veterinerler birliği, mülk sahibinin ve polisin arkasında durmaktadır. Arapların yolunu bildiğini, yavaş yürüdüğünü ve çok memnun göründüğünü söyleyerek eleştiriyi reddediyorlar.

9 Reilly ve Asker

O kadar tuhaf olmayabilirler, ama bu çift özel bir haketmeyi hak ediyor. Dedektif John Reilly ve atı Trooper, Central Park’ın tek montajlı takımıydı. 2019 yılında, Reilly zorunlu emeklilik limiti olan 63 yaşına ulaştı.

Reilly’ye kalmış olsaydı, Central Park’ı birkaç yıl daha devraldı. Kendisi ve sadık dağları, selfie arayan turistlerin ve yönlere ihtiyacı olanların favorisiydi. Reilly, 24 yıl boyunca New York’un monte ünitesindeydi, ancak son on yıl boyunca Trooper’ı Central Park’ta tek başına sürdü.

At yarı çeyrek at, yarı Belçikalı ve yaklaşık 15 yaşında. Trooper 10 yıl görev yaptı, kendi bölüm battaniyesini ve normalden daha büyük polis kalkanını spor etti.

Tesadüfen, Trooper da emeklilik yaşına ulaşmıştı. Hasta yaratığı emekli polis atlarına ömür boyu bakım sağlayan özel bir çiftliğe gitti ve memurlar ziyaret edebilir. Central Park rotasını başka bir subaya atamayı planlamıyor. Bunun yerine, Reilly’nin yeri büyük olasılıkla bir grup bağlı görevli tarafından ele alınacak.[2]

8 Buz Devri Taytı

2018 yılının sonlarında Sibirya'da mumyalanmış bir yavru bulundu. Son buz çağında yaklaşık 40.000 yıl önce öldü.

Sibirya'daki bir bilim adamları ekibi, türleri diriltmek için kalıntıları kullanmak istiyor. Başarmak için, eğer bir süre alabilir. Ancak, yavru sadece gezegende geri kalan başka bir türe sahip olmaktan daha fazlasını temsil eder. Bilim insanlarının, özellikle yünlü mamut gibi, nesli tükenmekte olan hayvanları geri döndürmek için teknolojiyi geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Teori, canlı bir taşıyıcı kısrağın, genetik adaptasyona ihtiyaç duymadan terimi için klonlanmış bir tayı taşıyabileceğidir.[3] Şimdilik, bir mamut bir fil ineği içindeki hamileliği tamamlamak için bir fil-mamut melezi olmalıdır.

Atların aksine, mamutlar ve filler yakından ilişkili değildir. Uluslararası bilim adamlarıyla övünen Sibirya ekibi, yavrulardan sadece tek bir canlı hücreye ihtiyaç duyduklarını iddia ediyor. Sayısız embriyo oluşturmak için çoğaltılabilir.

Bilimsel topluluğun geri kalanı destekle gelmiyor. Buz devri DNA'sı normalde onarımın ötesinde milyonlarca bit olarak parçalanır. Ayrıca, tam bir genetik kod içeren bir hücre bulmak imkansızdır.

7 Zebra gibi giyinirler.

Zebraların neden hatlara ihtiyaç duyduğu hakkında teoriler var. Kamuflaj bariz bir seçimdir – çizgili bir sürü, bireysel zebraları avcıların görmesini zorlaştırır. Diğer teoriler, çizgilerin sosyal etkileşimlere yardımcı olduğunu veya sıcaklıklarını düzenlediğini göstermektedir. Bir başka fikir de sineklerdir. Bir süredir, bilim adamları, sineklerin bir nedenden ötürü zebralardan daha fazla can sıkıcı olduğunu biliyorlar.

2019'da üç grup at yeni battaniyeler aldı. Bir grup beyaz, diğeri siyah giydi ve üçüncüsü çizgili çatlaklarla üzüldü. Araştırmacılar atların uçarken ve saatlerce veri topladığını izledi. Çalışma böceklerin atlar ve zebralar etrafında önyargısız bir şekilde çevrildiğini buldu.

Sinekler her iki türe de kabaca eşit teşebbüslerle yaklaşsalar bile, atlara göre üç kez indiler. Zebralar ve çizgili atların etrafında, sinekler biraz sarhoş gibiydi. Hayvanlara çarptılar ya da sadece uçtular. Çizgili gizleğin bir amacının, kan emici zararlıları karıştırmak olduğu anlaşılıyor.[4]

6 Battaniye Kurulu

Norveç'te, bazı atlar iki ayaklı harikaların ne zaman battaniye giymeleri gerektiğine karar vermelerini beklememektedir. 2016'da 23 kişilik küçük bir sürü, battaniyenin takılmasını veya çıkarılmasını istediklerini veya takmaya devam etmek isteyip istemediklerini gösterdi.

Her zaman bu şekilde değildi. Araştırmacılar üç işaretli bir tahta tasarladılar. Havuçları ödül olarak kullanarak atlara işaretlerin ardındaki anlamları öğretildi. Yatay bir şerit, “Battaniyemi istiyorum”, “Bu şeyi üstümden çıkar” anlamına gelen dikey bir çubuk ve “Battaniyemi takmaya devam etmek istediğimi” belirten boş bir simge anlamına geliyordu.

Hayvanların tahtaya tahtaları ile dokunmaları teşvik edildi. Şaşırtıcı bir şekilde, her biri en fazla 15 dakika süren günlük iki haftalık antrenman aldı. İstendiğinde, 23 at da kendi seçimlerini yaptı. Havuçlarını almak için sadece snootlarını tahtaya atmadılar. Her defasında cevapları hava ile uyumluydu. (Islak veya soğuk olduğunda battaniyelerini istediler.)[5]

5 Psikologlar onlara fotoğrafları göster

2018 yılında, Sussex ve Portsmouth Üniversiteleri, atlara görüntüler gösterdi. Bu bir inkblot testi değil, mutlu ya da öfkeli görünen insanların fotoğraflarıydı. At severler, hayvanların insan bedenini çok iyi okuyabildiğini biliyor. Fotoğraflar sadece kanıtlamakla kalmadı, aynı zamanda atların birine karşı öfkeli bir ifade tutabildiğini – o kişi üzücü bir şey yapmadığında bile.

Çalışma 24 at aldı ve fotoğraflara verdiği yanıtları izledi. İlginçtir, kaşlarını çatlayan yüzler kalp atışlarını arttırır ve atlardan olumsuz tepkiler çıkarır. Hayvanların çoğu, tehdit edici fotoğrafları sol gözleriyle de incelediler.

Birkaç saat sonra, modeller geldi ancak ifadelerini tarafsız tuttu. “Kızgın” insanlarla tanışırken, atlar daha hızlı kalp atışı yaşadı ve başını sol gözle görebilmek için kafalarını çevirdi.

Belirli bir kişinin duygularını saatlerce sonra tanıyabilen hayvan yeteneği daha önce hiç kaydedilmedi. Daha da çarpıcı olanı, yabancılara ilk defa tanıştıklarında hayvanın davranışını değiştiren fotoğraflarından önyargılı kaldılar.[6]

4 İlk GIF

1800'lerde at etrafta dolaşmanın ana yoluydu. Bu nedenle, bir tartışma hayattaydı ve iyiydi: Herhangi bir noktada dört nala koşan bir at dört toynağı da yerden kaldırdı mı?

Stanford Üniversitesi'nin kurucusu olan Leland Stanford'da yarış atları vardı. Tartışmaya karar vermek ve binicilik hareketini anlamak için (hayvanlarını daha hızlı yapmak istiyordu), mükemmel bir fotoğrafçı tuttu. Eadweard Muybridge imkansızlıkla görevlendirildi – dört nala koşan atın fotoğraflarını çekin.

Sorun? Çağın maruz kalma süresi o kadar uzundu ki, fotoğrafını çektiren bir kişi gerçekten hareketsiz kalmak zorundaydı ya da bulanıklık olarak görülmesi riskini aldı. İnanılmaz bir şekilde, ödevi yapmak için Muybridge, saniyenin binde biri oranında kesilen bir deklanşör icat etti.[7]

1878'de kameralarla yarış pisti düzenledi. Bir tel seyahat tellerinin üzerinden geçti ve bir dizi fotoğraf tetikledi. Bunlardan biri atların bir noktada tamamen havadan geçtiğini kanıtladı. Muybridge daha da ileri götürdü ve görüntülerin hareket halinde izlenmesine izin veren bir cihaz geliştirdi – esasen, dünyanın ilk GIF'i ve bugün filmler için ilham kaynağı.

3 Yasadışı Kurbağa Suyu

Çok para kazanılabiliyorsa, yaralı bir yarış atı rahatsız edicidir. Yasadışı ağrı kesiciler yarış endüstrisinde yeni bir şey değildir, ancak düzenleyiciler aktif olarak pratikle savaşırlar. Yaralı hayvanları çalıştırmaya devam etmeyen bu insanlık dışı muamele, atın parçalanmasıyla sona erer.

2012'de alışılmadık bir söylenti dolaşmaya başladı. Eğitmenler tarafından morfinden 40 kat daha güçlü olan bir ağrı kesici vardı – ve bir kurbağadan geliyordu. Numunelere el konması ve analiz edilmesi aylar aldı.[8]

Dermorfin denilen mumsu maymun ağacı kurbağasının salgılarından yapılmıştır. Bununla birlikte, yaygın mevcudiyeti, çoğunun muhtemelen sentetik olarak üretildiğini göstermiştir. Bu madde, atları öforik, hiper ve acı hissedememiştir.

Dermorphin ayrıca bir performans arttırıcıydı. Olumlu olan bazı atlar son yarışlarda büyük miktarlar kazandı. Etkisi nedeniyle dermorphin, endüstrinin en kötü ve en garip uyuşturucu ihlallerinden biri olarak ortaya çıktı.

2 İngiltere'nin İlk Rehber Atı

Mohammed Salim Patel nereye giderse gitsin kafasına döner. Görme engelli olan Patel, insanların tepkilerini göremiyor. Bununla birlikte, Lancashire'daki Blackburn sokaklarında kendisinin ve rehber atının yarattığı heyecanını duyabiliyor.

Bir gün markete girerken, cep telefonlarının Amerikan minyatür atı Digby'in fotoğraflarını çektiğini duydu. Sıra dışı seçenek, öne çıkma arzusundan gelmedi. Patel köpek korkusundan muzdarip. Rehber köpeğe sahip olmamak, 23 yaşındakileri yardım almak için insanlara bağımlı kıldı. Digby, Kuzey Yorkshire'daki bir midilli terapi çiftliğinde büyüdü ve İngiltere'nin kör için ilk rehber atı.

2018'de, çift birlikte çalışmaya başladı ve programı 2020'de tamamladı. Mezun olduktan sonra, minik yaratık, Patel'in evinde istikrarlı olan kendi minyatürüne bağlanır. Türlerin seçimi alışılmadık görünse de, tehlikeleri vardır. Rehberlik yapmanın yanı sıra minyatürler, köpeklerden çok daha uzun – yaklaşık 45 yıl yaşar ve bir alışveriş taşıyıcısı olarak iki katına çıkma konusunda herhangi bir problemi yoktur.[9]

1 Olimpiyatlardaki Klonlar

Atlar 2003'ten bu yana klonlanmıştır. Yaklaşık dört yıl sonra, Federasyon Equestre Internationale (FEI) klonlanmış atları ve onların Olimpiyat Oyunları'ndaki yavrularını yasakladı. Çoğu üst düzey şampiyonlardan klonlanacağı için FEI, kopyaların rekabette haksız bir avantajı olduğuna inanıyordu.

2012 yılında, yönetim organı konuyu gözden geçirdi. Klonların orijinal atla yüzde 98 aynı olduğunu buldular. Marj küçükken yasağı bozdu. Diğer faktörler de yardımcı oldu. Sadece donör hayvanın parçalanmış kayıtları olması, klonun performans yeteneğini miras almasının garanti edileceği anlamına gelmez.

Sürücü, eğitim, çevre ve beslenme, rekabet becerilerini etkiler. Başka bir deyişle, aynı şekilde attan 10 klon, her şekilde farklı şekilde yetiştirildi, aynı çıkmayacak. Genetik kopyalar, Oyunlara ulaşmak için doğal doğan atlarla aynı kanallardan geçmelidir. Her bir Olimpiyat'a kabaca 300 hayvan kazandırdığından, bir klonun hak kazanabilmesi için kendisini kanıtlaması gerekir.[10]


[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir