10 Kaçabilir Hapishane Bir Şekilde Kaçtı

[ad_1]

Hapishanelerin hepsi insanları içeride tutmakla ilgili, ama her zaman ve tekrar, millet, yollarını buluyor. Düşündüğünüzden daha sık gerçekleşir, ancak yine de kaçınılmaz olarak lanse edilen bazı kurumlar vardır, öyle ki kimsenin kaçması için makul bir yol yoktur.

Tek sorun insanların kaçınılmaz olarak aynı cezaevlerinden kaçmalarıdır. Hiç kimsenin kırılmayacağını düşündüğü şeyler vardı ve bazı durumlarda mahkumların cüretkar kaçışları, tüm zamanların en şaşırtıcı hapishane kaçış hikayelerinden bazıları!

10 Cezaevine Talep Ediyor
Doge Sarayı, Venedik, İtalya, 1756

İtalyan maceracı, yazar ve meşhur playboy Giacomo Casanova, bir zamanlar dine ve ortak bir dürüstlüğe hakaret ettiği için rezil Leads cezaevinde tutuldu. Tutuklanmasının ardından 26 Temmuz 1755'te, 30 yaşındayken yerleştirildi, ancak çok uzun süre demir parmaklıklar ardında kalma niyeti yoktu.[1] Bir duruşmayı ya da suçlamalarının açıklanmasını reddettikten sonra, beş yıl hapis cezasına çarptırıldı, ancak bitişik bir hücrede bulunan bir hain papaz aracılığıyla kaçmayı planladı.

Papaz, Casanova’nın hücresindeki sandalyeden tavana bir delik açmak için bir ani yükseliş kullandı. İçine sürünerek Casanova’da aynı şeyi yaptı, bu da ona bir çıkış yolu verdi. Korkmuş bir hücre arkadaşı ve “Ölmeyeceğim, yaşayacağım ve Rabb'in eserlerini ilan edeceğim” diyen bir not bıraktı. Bazı çatı katındaki akrobasi, kandırmaca ve tesadüfen yerleştirilmiş bir merdivenle çift kaçtı. Casanova, tutuklu macerasını 30 yıl sonra işinde anlattı. Uçuşumun Hikayesi.

9 İmrali Cezaevi
Marmara Denizi, Türkiye, 1975

1940'larda, yabancı hükümetler sert cezaevi cezaları empoze ederek uyuşturucu kaçakçılarına saldırmaya başladı. Billy Hayes, Türkiye'de 1,8 kilogram esrar kaçakçılığı için yakalandığında genç bir Amerikalı öğrenciydi. Serbest bırakılmasından iki ay önce ve yaklaşık dört yıl görev yaptıktan sonra, cezasının hayata geçirileceğini öğrendi ve bir psikiyatri hapishanesi hastanesine taşındı. Sonunda cezası 30 yıla “düşürüldü” ve 11 Temmuz 1975'te Imrali Hapishanesine alındı, ancak kaçmadan önce orada birkaç ay kalacaktı.

2 Ekim 1975'te, dördüncü girişimine denk gelen Hayes, ada hapishanesinden, Bandırma'ya götürdüğü bir kayığını çalarak kaçtı. Oradan Yunanistan'a gitmeden önce bazı yerlilerle gizlenebildi, ancak oradan serbest bırakılmadan önce birkaç hafta tutulduğu Almanya'nın Frankfurt kentine sürüldü. Hayes kitabındaki kaçışının bir hesabını yazdı, Gece yarısı treni,[2] Alan Parker ve Oliver Stone tarafından aynı isimde bir filme uyarlandı.

8 Libby Prison
Richmond, Virginia, 1864

Amerika Birleşik Devletleri'nde savaşan İç Savaş, hem Birlik hem de Konfederasyon devletleri boyunca mevcut olan korkunç cezaevi koşullarıyla meşguldü. Güney'deki Andersonville, mahkumlarını tedavi etmedeki kayıtsızlıkla tanınıyordu, ancak kimse bu stoktan kaçmayı başaramadı. Aynısı, 1864 yılında hapishanedeki tek hapishanesi olan Richmond'daki Libby Hapishanesi için söylenemez! 1864 Şubat'ında, toplam 109 Birlik subayı, Libby Hapishane Kaçışı olarak bilinen şeye kaçmayı başardı.[3]

Kaçış, yakalanan astlarını, Konfederasyon muhafızlarının altındaki tünele yönlendiren 77. Pennsylvania Piyade'den Albay Thomas E. Rose tarafından yönetildi. Tünel, yaklaşık 15 metre uzunluğa (50 ft) açılmış ve bir depo yakınında boş bir alana açılmıştır. Kimse hapishanenin kaçabileceğine inanmadığı için, gardiyanlar, bitişik partideki bir geçitten çıkan erkeklerin puanlarına zaruri bir bildirimde bulunmadı. Alarm 12 saat daha kalkmadı, kaçışların yarısı Birlik hatlarına ulaşmak için fazlasıyla yeterli zaman bıraktı.

7 Londra kulesi
İngiltere, 1597


John Gerard, o dönemde Katolik Kilisesi çalışanlarına uygulanan zulüm nedeniyle, Elizabeth döneminde gizlice çalışan bir Cizvit rahibi idi. Neredeyse on yıl boyunca İngiliz yetkililer tarafından yakalanamadığı için dikkat çekiciydi, ama nihayetinde, suçları nedeniyle geniş bir işkenceye maruz kaldığı rezil Londra Kulesi'ne doğru yol aldı. Kule, birçok insanın girip çıkmadığı ve Gerard için söylenemeyecek kaçınılmaz bir hapishane olarak bilinir.

3 Ekim 1597 gecesi Gerard, en az “Küçük John” olarak bilinen ünlü aziz bir Cizvit olan Nicholas Owen'ın düzenlediği inanılmaz bir arsada, Kule'den kaçtı. Gerard'ın bulunduğu yere kule. Elleri işkenceden tutuk kalmasına rağmen, bu mücadeleyi idare etmek için birkaç kişiden biri haline gelerek hendek tırmalamayı başardı. Anakara Avrupa'ya kaçtıktan sonra, Gerard işkence ve kaçış hakkında bir kitap yazdı John Gerard: Bir Elizabeth'in Otobiyografisi.[4]

6 Kamp 14
Kuzey Kore, 2005

Tüm dünyada Kuzey Kore olarak daha iyi bilinen Demokratik Halk Kore Cumhuriyeti, gezegendeki en otoriter hükümetlerden biri olmasıyla ün salmaktadır. Diktatörlüğün yapısı nedeniyle, halkın hakları yoktur ya da çok azdır ve hapse atılanlar, sert koşullar ve yiyeceklerin yetersizliğinden dolayı ölüm cezalarına yol açan “çalışma kamplarına” son verir. Bu “gizli gulags” içerisindeki insanların hükümet tarafından bile bulunmadıkları ve pek azının kampları terk ettiği söyleniyor.

Shin Dong-hyuk, bir hapishane kampında doğduğu, kaçtığı ve dünyaya çektiğini söylemek için hayatta kalan tek kişi. Hayatı boyunca açlıktan öldü, işkence gördü ve çalışmaya zorlandı, ama hepsinden kötüsü, annesinin ve erkek kardeşinin infazını izlemek için yapıldı.[5] 23 yaşındayken, yüksek voltajlı bir çitin içinden tırmandı ve Çin'e, ardından Güney Kore'ye ve sonunda ABD'ye kaçtı. İnanılmaz sıkıntısı Blaine Harden’in kitabında belgelendi. Kamp 14'ten Kaçış: Bir Adam’ın Kuzey Kore’den Batı’daki Özgürlüğe.

5 Bastille
Paris, Fransa, 1465

Bastille, dünyadaki en rezil hapishanelerden biridir. Fransa'da her yıl hala Bastille Günü olarak anılan bir etkinlikte 14 Temmuz 1789'da isyan eden bir kalabalık tarafından ünlü bir şekilde bastırıldı. Bastille, Fransa kralları tarafından devlet hapishanesi olarak kullanıldı ve kimsenin kaçamayacağı bir yer olarak biliniyordu. Bu iddiaya rağmen, çok az sayıda insan şans ve şartların tam olarak doğru olduğu yüzyıllar boyunca kaçmayı başardı. Böyle kaçanlardan biri Antoine de Chabannes, Kont Dammartin'di.

Louis XI döneminde, Bastille devlet cezaevi olarak kullanıldı. Dammartin Kontu olan Antoine de Chabannes, kralın otoritesine meydan okuyan bir grup soylu olan Halkın Sağlığı Birliği'ne üyeliği nedeniyle Louis tarafından tutuluyordu. 1465 Mart'ında, sayı tekne ile kaçmayı başardı ve Lig'e tekrar katıldı.[6] O yıl daha sonra, Birlik ve kral, çeşitli soylularla kral arasındaki anlaşmazlığa son veren Conflans Antlaşması'nı imzaladılar.

4 La Sante Hapishanesi
Paris, Fransa, 1986

Paris'in Montparnasse bölgesinin doğusundaki kaçınılmaz Fransız cezaevlerinden bahseden La Sante Hapishanesi, Fransa'nın en rezil hapishanelerinden biri. Hapishane 1867'de kullanılmaya başladığından beri, toplamda üç kaçış oldu. 1927'de bir adam sahte bir tahliye emriyle çıktı ve 1978'de kaçmaya çalışırken bir adam öldürüldü. Cezaevinden cüretkar bir kaçışın gerçek hikayesi 1986 yılında Michael Vaujour'un karısı Nadine'in yardımıyla kaçmayı başardığı zaman geldi.

Bu, “minibüsü hapishanenin duvarına geri götür” türünden kaçanlardan biri değildi – bir helikopter de içeriyordu. Michael cinayet ve silahlı soygun için uzunca bir süre görev yaparken, Nadine Vaujour sahte bir isim altında uçuş dersleri almaya başladı.[7] Daha sonra bir helikopter aldı ve hapishanenin üzerinden uçtu; Michael, bir çatıya yapmayı başardı ve helikopter uçup giderken kızaklara sarıldı. Soygun aylarında başını silaha çekinceye kadar özgür bir adam olarak kaldı ve sonraki 27 yıl boyunca onu geri yolladı.

3 Luynnes Hapishanesi
Fransa, 2001


Birinin hapishaneden kaçmak için helikopter kullandığını öğrenmek çılgınca gelebilir, ancak düşündüğünüz kadar nadir değildir. Bazı durumlarda, Lutnes Hapishanesi'nden helikopterle kaçan ve diğerlerinin iki kez kaçmasına yardım eden Pascal Puyet gibi mahkumlar için sadece modus operandi! Luynnes Hapishanesi, Güney Fransa'da bulunan bir maksimum güvenlik tesisidir ve kaçınılmaz olarak lanse edilirken, gerçek şu ki birkaç başarılı kaçış yaşandı. Puyet 2001'de bir helikopterle kaçmayı başardı, ancak hikayenin tek kısmı bu değildi, çünkü iki yıl sonra, bazı arkadaşlarının parçalanmasına yardımcı olmak için helikopterle hapishaneye girdi![8]

Sonunda, yasa yine onu yakaladı ve hapse atıldı. Grasse'de, bir hapishanede tutulduğu bir hapishaneye taşındı. Bastille Günü kutlamaları sayesinde arkadaşlarından dördü, üçüncü kez serbest bıraktıkları bir helikopter kaçırdılar. Adamlar pilotu zararsız bırakarak kaçtılar. Payet sonunda İspanya'da (yine) yakalandı ve Fransa'nın bir yerinde gizli bir yerde hapsedilmeye devam etti.

2 Stalag Luft III
Polonya, 1944

II. Dünya Savaşı sırasında, Luftwaffe, Saglag, Polonya'daki Stalag Luft III adında bir savaş esiri (POW) kampı düzenledi. Kamp, çoğu İngiltere'den gelen Müttefik ülkelerden ele geçirilen POW'lara ev sahipliği yapmak için kullanıldı. Tünel yapmayı imkansız kıldığına inanılan kumlu toprak varlığı nedeniyle saha seçildi. Almanların kampa yaptığı bütün hazırlıklara rağmen, bir tünel kaçmanın en iyi yolunu kanıtladı, ancak hapishane nüfusu arasında çok fazla çalışma, çalıntı malzeme ve çok fazla gizlilik gerekiyordu.

İngiliz mahkumlar, kaçmak için Tom, Dick ve Harry adında üç tünel kazmayı başardılar. Tom, Almanlar tarafından bulundu ve imha edildi, Dick ise toprak ve malzeme depolamak için kullanıldı. Harry, 102 metre (335 ft) uzunluğunda ve sadece 0.6 metre (2 ft) kare büyüklüğünde olan tünelde gezinmeyi başaran 76 erkek için ana kaçış yolu oldu. Toprağın durumu nedeniyle, yüzeyin 9 metre (30 ft) altına kazılmalıdır. Stalag Luft III'den kaçış, hit 1963 filminde tasvir edildi. Büyük kaçış.[9]

1 Alcatraz
San Francisco, Kaliforniya, 1962


Alcatraz kaçınılmaz olduğu ile ünlüdür, ancak bu tam olarak doğru değildir. Cezaevi yıllar boyunca bir kaç kaçış girişimi yaptı, ancak John ve Clarence Anglin'in kaçması için Frank Morris ile birleştiği 1962'de meydana gelen olay kadar hiçbiri meşhur değildi. Mahkumlar kafalarına, tuvalet kağıdı, diş macunu, insan saçı ve bunlara uyuyormuş gibi görünmeleri için bunlara koydukları beton tozu ile modeller yaptılar. Bu, gardiyanların gece çeklerini kaçmalarını sağlayacak kadar uzun süre kandırdı.[10]

Hepsi hücrelerinin arkasındaki küçük açıklıktan geçtiler ve bir yardımcı tünele girmeyi başardılar. Oradan binadan gizlice ayrıldılar ve adadan çıkardılar. Resmi söz, üç kişinin San Francisco Körfezi'nin buzlu sularında öldüğü, ancak hala hayatta olduklarına inanan birçok insan var. Yıllar boyunca erkeklerin, seksenlerin sonlarında veya doksanların başlarında 2019 yılına kadar geçeceği görüşlerini bildiren hikayeler olmuştur. Erkekler ölse bile, bugüne kadar inşa edilmiş en kaçınılmaz hapishaneden kaçmayı başarabildiler. feat popüler Clint Eastwood filmine çevrildi Alcatraz'tan Kaçış 1979’da


[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir